РДА звітує

 

0217462 Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок субвенції з державного бюджету

0217630 реалізація програм і заходів у галузі зовнішньоекономічної діяльності

0218220 заходи та роботи з мобілізаційної підготовки місцевого значення FR11

0219800 субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіону 

Звіт по програмі- 0316650 Утримання та розвиток інфраструктури доріг 2017

Звіт по програмі -0318021 Проведення місцевих виборів

Звіт по програмі- 0318600 Інші видатки

Звіт по програмі-0313400 Інші видатки на соціальний захист населення 2017рік

Звіт про використання коштів з програм 2017року

Інформація про бюджет за бюджетними програмами з деталізацією за кодоми економічної класифікації видатків бюджету за 2017р.

Інформація про виконання видатків на реалізацію державно цільових програм 2017р.

Інформація про виконання результативних показників, що характеризують виконання бюджетної програми  за 2017р

 

Звіт

голови районної державної адміністрації про здійснення повноважень, делегованих  районною радою за 2017 рік            

Діяльність Перечинської районної державної адміністрації та її структурних підрозділів у  2017 році була спрямована на виконання Програми економічного і соціального розвитку району, виконання бюджету району, соціального захисту населення, освіти, медицини, інфраструктури, будівництва та житлово-комунального господарства, сільського господарства та   завдань, визначених перспективним планом роботи на поточний рік.

Відповідно до Регламенту роботи, з метою вирішення проблем економічного і соціального розвитку, найважливіших питань життєдіяльності району за звітний період проведено 11 засідань колегії, на яких було розглянуто  26 питань, за результатами розгляду яких прийнято 10 розпоряджень та 7 доручень голови районної державної адміністрації, заслухано 26 інформацій. Головою районної державної адміністрації та його заступниками проводились наради, семінари, зустрічі, круглі столи, 10 нарад-семінарів  за участю  голів та секретарів місцевих рад. Для  сприяння здійсненню повноважень районної державної адміністрації діяли координаційні ради, комісії, робочі групи, дорадчі органи, засідання яких здійснювалося  згідно з їх повноваженнями та планом роботи. 

Протягом  2017 року успішно функціонувала система електронного документообігу «ФоссДок» для автоматизації процесів реєстрації, обробки, проходження та контролю виконання службової кореспонденції, внутрішніх документів і звернень громадян в структурних підрозділах райдержадміністрації. Під час проведення сесій районної ради головою районної державної адміністрації, його заступниками, керівниками самостійних підрозділів до відома депутатів районної ради доводились інформації  стосовно стану виконання бюджету, програми економічного і соціальногорозвитку району та, програм, спрямованих на вирішення питань соціального захисту населення, медичного обслуговування, розвитку культури, освіти тощо.

З метою забезпечення контролю за своєчасною і якісною реалізацією в районі актів та доручень Президента України, Кабінету Міністрів України, інших центральних органів виконавчої влади, розпоряджень та доручень голів обласної та районної державних адміністрацій структурними підрозділами, районними установами та організаціями своєчасно проводилась відповідна робота. На основі щоденного відстеження контролювався хід реалізації  428 завдань, визначених документами вищих органів влади, 176 завдань визначених розпорядженнями  та дорученнями голови районної державної адміністрації. 

Відповідно до вимог Конституції України, Закону України “Про звернення громадян”, Указу  Президента України від 7 лютого 2008 року №109/2008 "Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування" районною державною адміністрацією проводилась робота щодо забезпечення реалізації громадянами конституційного права на звернення, вживалися заходи стосовно її поліпшення, ґрунтовного та всебічного розгляду порушених питань.

За   2017 рік до райдержадміністрації надійшло 269 звернень  громадян  (проти  272  за минулий рік),  що  на 3 звернення менше  у порівнянні з минулим роком. Із них письмових – 262  (проти  261 за минулий рік) та 7 усних (проти  11 за минулий рік). Вирішено позитивно – 148 звернень, надано роз’яснення – 79, у одному випадку відмовлено у задоволенні звернення. Від органів влади вищого рівня до райдержадміністрації надійшло 85 звернень (проти 127 за минулий рік). Серед них: від урядової та обласної гарячої лінії  – 70 (проти 101 за минулий рік), облдержадміністрації –  15 (проти 26 за минулий рік).

На виконання вимог УказуП резидента  «Про національну програму правової освіти населення», районної Програми правової освіти населення у Перечинському районі на 2015-2017 рр.» щодо надання правової допомоги, з метою підвищення рівня правової освіти, роз’яснення прав і свобод людини і громадянина та засобів їх захисту було організовано надання юридичних консультацій та безоплатної правової допомоги населенню. Громадською приймальнею з надання безоплатної первинної правової допомоги Перечинської райдержадміністрації надано консультації  11 громадянам.У рамках дії Законів України «Про державну службу»,та  «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань проходження державної служби»  в райдержадміністрації запроваджено новації щодо якісних гарантій рівного доступу до державної служби, єдиних підходів до професійної компетентності претендентів на посади та проведення конкурсів на заміщення вакантних посад.

                 Відповідно до ст.22 Закону України “Про Державний реєстр виборців” у 2017 року суб`єктами подання відомостей у відділ ведення Державного реєстру виборців апарату Перечинської райдержадміністрації є 5 установ: районний сектор ГУ ДМС України в Закарпатській області; відділ ДРАЦС Міністерства юстиції України; спецзаклад з обліку бездомних громадян; районний орган охорони здоров`я, районний суд та 11 органів реєстрації. Всього опрацьовано 2810  рядків вхідних відомостей періодичного поновлення, з яких включено до наказів 2261, включено до звернень 150, переадресовано 9.  Всього включено до Реєстру нових записів 355 та внесено змін 1906.

Після опрацювання відомостей сформовано 647 наказів начальника відділу. З жовтня у відділі запрацював електронний документообіг, а саме, використання цифрового підпису для проведення наказів керівника відділу.

За результатами опрацювання відомостей працівниками відділу сформовано і надіслано 130 запитів щодо уточнення ідентифікаційних персональних даних.

За звітній період опрацьовано 46 звернень виборців: щодо включення — 22, щодо зміни ідентифікаційних даних — 17, щодо зміни адреси — 7. Окрім цього опрацьовано 20 запитів: 12 — щодо змісту персональних даних, 8 — щодо статистичних даних, а саме про кількість виборців. Надано 28 довідок виборцям з роздруком персональних даних.

Протягом цього періоду уточнювалися дані та вносилися відповідні зміни у довідник виборчих дільниць що діють на постійній основі в Перечинському районі.  Всього внесено змін – 121, до ЦВК підготовлено та направлено 1 подання, щодо змін 6 виборчих дільниць. Також здійснювалося ведення картографічного обліку виборчих дільниць району.

У кінці квітня 2017 проведено перші вибори голови та депутатів Перечинської об’єднаної територіальної громади. Для яких надруковано та передано дільничним виборчим комісіям попередні і уточнені списки виборців та іменні запрошення для кожного виборця. Форми з результатами виборчого процесу отриманих від міської виборчої комісії після опрацювання надіслані до ЦВК.

Відповідно до Закону України «Про адміністративні послуги» у районі з 26 грудня 2013 року функціонує Центр надання адміністративних послуг при Перечинській райдержадміністрації (далі- Центр).

            Роботу Центру забезпечують два адміністратори (один керівник та один адміністратор). Крім того, у центрі облаштовані два робочі місця  для державних реєстраторів, які безпосередньо надають адміністративні послуги у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців та реєстрації  речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Центр співпрацює з 19 суб’єктами надання адміністративних послуг, а саме: відділом  у Перечинському районі  Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, управлінням Держпродспоживслужби у Перечинському районі, Закарпатським обласним управлінням лісового та мисливського господарства, Департаментом екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА, Головним територіальним управлінням юстиції у Закарпатській області,сектором у Закарпатській області Державного агенства водних ресурсів України, Перечинським районним сектором управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Закарпатській області, сільськими радами району, державним підприємством “Перечинське лісове господарство”, Перечинською міською радою, управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації, відділом культури райдержадміністрації, відділом  містобудування  архітектури та з питань цівільного захисту райдержадміністрації, службою у справах дітей райдержадміністрації, відділом освіти, молоді та спорту райдержадміністрації та 5-ма сільськими радами району (Вільшинківською, Тур’є-Бистрянською, Туричківською, Тур’я- Реметівською, Тур’є-Полянською).

 Кількість адміністративних послуг, що надаються через Центр, становить 125.

Протягом року до Центру надійшло 1677 заяв від суб’єктів звернень для отримання адміністративних послуг, в тому числі зареєстровано 16 декларацій. Надано понад 400 консультацій.

Надходження до бюджетів від плати за надання адміністративних послуг  у 2017 році склали:

- районний  87 300,00 грн.;

-місцеві      80 072, 00 грн.,

-державний  6 050,00 грн.

З липня місяця 2017 року запроваджено нові адміністративні послуги: реєстрація громадських формувань, що не мають статусу юридичних осіб.

            Для ефективного функціонування Центр оснащений необхідною оргтехнікою, встановлені  Державний реєстр прав на нерухоме майно та Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підриємців та громадських формувань. Адміністратор центру та державні реєстратори забезпечені  засобами криптографічного захисту інформації “ключі електронні Алмаз-1К”для роботи у вищезгаданих реєстрах. Також у центрі встановлена автоматизована система контролю і організації діловодства “Універсам послуг”, яка забезпечує автоматизацію процесів обробки інфрмації при наданні адміністративних  послуг та дозволів шляхом використання сучасних комп’ютерних технологій у справі діловодства, впровадження єдиної технології опрацювання вхідних, вихідних документів, внутрішніх документів та контролю за їх проходженням і виконанням.

            Розроблено та затверджено  “Програму функціонування та розвитку Центру надання адміністративних послуг при районній державній адміністрації на 2017-2019 роки”, загальний обсяг фінансування якої становить 252 000,00 гривень. Для фінансування заходів вищезгаданої програми у 2017 році було виділено три тисячі гривень.

 

Загальна характеристика виконання бюджету  району та районного бюджету за 2017 рік

            Протягом 2017 року в галузі бюджету та фінансів здійснено комплекс робіт по складанню та  виконанню районного бюджету.

          Розроблено показники проекту районного бюджету на 2018 рік та подано на розгляд сесії районної ради, який затверджено  сесією районної ради 21 грудня 2017 року. Розроблено та доведено трансферти низовим бюджетам на фінансування дошкільної освіти та закладів культури на 2018 рік.

        Ведеться аналіз та контроль за станом розрахунків за енергоносії та інші житлово-комунальні послуги бюджетними установами, що фінансуються з місцевого бюджету, стан виплати заробітної плати бюджетними установами району, контроль за недопущенням заборгованості з цих виплат та інших захищених видатків.

        Постійно здійснюється моніторинг та контроль за виконанням доходів районного та зведеного бюджету району, в тому числі в розрізі низових бюджетів як по загальному так і спеціальному фондах місцевого бюджету.  

        За підсумками 2017 року виконання доходів загального фонду зведеного бюджету району в частині податків та обов”язкових платежів становить 101,2 відсотка. При уточненому річному плані доходів 66530,7 тис.грн, фактично поступило 67356,2 тис.грн, сума перевиконання по району склала 825,5 тис.грн.

         Протягом року за рахунок перевиконання доходів загального фонду по всіх бюджетах спрямовано на видатки 11470,1 тис.грн., в тому числі по районному бюджету 6959,8 тис.грн. 

          З метою здійснення прогнозування надходжень до місцевих бюджетів, та врахування в показниках проекту державного бюджету на наступний рік, надано пропозиції щодо очікуваних надходжень за 2017 рік та прогноз  надходжень на 2018-2020 роки у розрізі платежів, що надходять до місцевих бюджетів району.

  До спеціального фонду місцевого бюджету району надійшло доходів на суму 5346,7 тис.грн., в тому числі:  до місцевих бюджетів розвитку – 2526,7 тис.грн.,  до фондів охорони  навколишнього середовища – 258,5 тис.грн.,   до цільових фондів, створених місцевими радами – 30,0 тис.грн., власних надходжень бюджетних установ (платні послуги та благодійні внески) – 2531,5 тис.грн.

         До спеціального фонду місцевого бюджету в частині надходжень коштів від відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва по району протягом 2017 року надходжень немає, у зв»язку з чим такі кошти не використовувались. Залишок коштів на 01.01.2018 року становить 119,9 тис.грн.

         Протягом року отримано трансфертів до загального та спеціального фондів бюджету району на суму 239023,5 тис.грн., надано кошти на кредитування індивідуальних сільських забудовників у рамках програми «Власний дім» із загального та спеціального фондів на суму 690,0 тис.грн, повернуто позичальниками  295,0 тис.грн.

Протягом  2017 року за рахунок резервного фонду районного бюджету профінансовано на запобігання та ліквідацію надзвичайних ситуацій кошти в сумі 149,1 тис. грн.

Видаткова частина зведеного бюджету району по загальному фонду за 2017 рік при уточненому плані на звітний період 295899,2 тис. грн. виконана в сумі 291098,1 тис.грн., тобто виконання складає  98,4 відсотка.

Виконання видаткової частини спеціального фонду при вточненому плані  25814,0 тис.грн., становить 24100,8 тис.грн.,  або 93,4 відс.

Структура видаткової частини загального фонду місцевого бюджету  у 2017 році має соціальну спрямованість. Найвагоміші частки видатків у загальному обсязі бюджету займають видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення населення – 35,7 %, освіта – 32,4 %, охорона здоров»я   -  11,1 % , культура і мистецтво – 3,9 %, фізична культура і спорт – 0,4 %, інші видатки – 11,4 %. 

                На фінансування органів державного управління протягом 2017 року використано 14772,1 тис.грн., при уточненому плані 14969,6 тис.грн., що складає 98,7 % від плану.

На фінансування установ та закладів освіти по загальному фонду за 2017 рік використано 94180,7 тис.грн. при плані на вказаний період з урахуванням змін 96435,0 тис.грн., або 97,7 відсотків від запланованих коштів. Із загальної суми на надання загальної середньої освіти загальноосвітніми  навчальними закладами використано 69059,5 тис.грн., дошкільну освіту використано 19584,9 тис.грн., на забезпечення належних умов для виховання та розвитку дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, в дитячих будинках ( у т.ч.сімейного типу, прийомних сім’ях), в сім‘ях патронатного вихователя освоєно 801,0 тис.грн., на надання позашкільної освіти позашкільними закладами освіти, заходи із позашкільної роботи з дітьми – 754,5 тис.грн., на методичне забезпечення діяльності навчальних закладів та інші заходи в галузі освіти – 718,2 тис.грн., на інші освітні програми використано 1926,7 тис.грн., на надання допомоги дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, яким виповнюється 18 років – 10,9 тис.грн., на інші заходи та видатки в галузі освіти -1325,0 тис.грн.

Із загального обсягу видатків по галузі освіта, видатки на оплату праці з нарахуваннями становлять 80145,1 тис.грн.(85,1 %), на харчування учнів - 3684,1 тис.грн. (3,9 %),  на оплату за енергоносії та інші видатки – 10351,5 тис.грн. (11,0 %).

На фінансування закладів охорони здоров’я за 2017 рік по загальному фонду бюджету району виділено 32653,2 тис. грн., з яких освоєно  32262,3 тис. грн., або виконання складає 98,8 відсотків.

               На оплату заробітної плати з нарахуваннями використано по всіх установах охорони здоров’я  24834,9 тис. грн., на придбання медикаментів використано 1455,6 тис. грн., на придбання продуктів харчування використано 299,5 тис. грн., на оплату за енергоносії та комунальні послуги використано 2666,4 тис.грн., інші видатки становлять 3005,9 тис.грн. (це  програми по забезпеченню централізованих заходів з лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет , онкологічних захворювань, боротьби з туберкульозом та інші заходи в галузі охорони здоров’я).

                 На соціальний захист і соціальне забезпечення  заплановано 105315,9 тис. грн., освоєно на цю галузь 104053,6 тис. грн., або виконання складає 98,8 відсотків. З них:  на надання пільг та субсидій населенню – 29605,7 тис.грн., на надання допомоги сім`ям з дітьми, малозабезпеченим  сім’ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової допомоги дітям - 69134,2 тис.грн., на надання допомоги на догляд за інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу - 1334,8 тис.грн., на забезпечення соціальними послугами за місцем проживання громадян, які не здатні до самообслуговування у зв`язку з похилим віком, хворобою, інвалідністю (тер центр)- 2509,9 тис.грн., на центри соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді- 348,7 тис.грн., на оздоровлення та відпочинок дітей – 99,0 тис.грн., на забезпечення соціальними послугами громадян похилого віку, інвалідів, дітей-інвалідів, хворих, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги, фізичними особами – 232,0 тис.грн., на інші видатки -789,3 тис.грн.

         По спеціальному фонду за рахунок коштів, переданих із загального фонду надано фінансову підтримку громадській організації «Спілка учасників АТО» на капітальні видатки кошти в сумі 12,0 тис.грн. відповідно до плану.

По Перечинському району на фінансування установ культури з бюджетів району протягом 2017 року при планових призначеннях 11485,2 тис. грн., витрачено 11314,9 тис. грн.,  що становить 98,5 % від плану.  В тому числі на утримання бібліотек використано – 3232,0 тис.грн., на палаци i будинки культури, клуби та iншi заклади клубного типу – 3463,8 тис.грн., школи естетичного виховання – 3729,6 тис.грн., іншi культурно-освiтнi заклади та заходи – 889,5 тис.

На  фінансування фізичної культури і спорту у 2017 році використано кошти в сумі 1278,3 тис.грн., з  яких на утримання дитячо-юнацької спортивної школи профінансовано 1060,4 тис.грн., на програми в галузі фізичної культури і спорту використано 217,9 тис.грн.

На  благоустрій сіл і міста району використано 5535,8 тис.грн. по загальному фонду місцевого бюджету, по спеціальному фонду бюджету на благоустрій територій освоєно 432,8 тис.грн

              На ремонт та утримання вулиць і автодоріг району у звітному  році профінансовано – 8758,9 тис.грн. В тому числі: 3195,4 тис.грн.-  профінансовано поточний ремонт та видатки на утримання дорожньої мережі та 5563,5 тис.грн. -  видатки по бюджету розвитку на капітальний ремонт вулиць та автодоріг.

          Видатки бюджету розвитку  2017 року за рахунок власних коштів (в тому числі коштів переданих із загального фонду до спеціального фонду бюджету) склали 9362,5 тис.грн.

           За рахунок субвенції з обласного бюджету освоєно 2463,9 тис.грн.

           За рахунок спрямованих на капітальні видатки залишків коштів освітньої субвенції, що склалися на початок року, освоєно 803,7 тис.грн. (95,1 %)  із передбачених 845,2 тис.грн.

            Кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій освоєно в сумі 5716,5 тис.грн. із виділених району 6739,0 тис.грн., або 84,8 відсотків. За рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій  освоєно 3120,9 тис.грн. із передбачених  3760,0 тис.грн. (83%), залишок невикористаних коштів на кінець року склав 639,1 тис.грн. Не освоєно кошти передбачені на капітальний ремонт (частини приміщень) загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів в с.Т.Ремети, які виділені у грудні місяці. За рахунок субвенції з обласного бюджету видатки розвитку освітніх закладів профінансовано в сумі 853,9 тис.грн.(98,4%).  Видатки районного бюджету розвитку склали 1064,3 тис.грн., видатки міського та сільських бюджетів – 1121,3 тис.грн.

         На видатки розвитку по закладах охорони здоров»я спрямовано 547,2 тис.грн. з районного бюджету.

          Видатки розвитку по галузі культури склали 920,5 тис.грн. В тому числі: 94,4 тис.грн. – з районного бюджету, 116,1 тис.грн. – із низових бюджетів, 710,0 тис.грн. – за рахунок субвенції з обласного бюджету (100% відповідно до запланованих). 

         Всього на розвиток  житлово-комунального господарства спрямовано 9116,5 тис.грн. Зокрема за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій використано на ремонт автодороги Турички-Вільшанки – 2595,6 тис.грн.(залишок не використаних коштів на кінець року – 122,3 тис.грн.),  не освоєно виділені  у грудні місяці кошти вказаної  субвенції для будівництва кладовища в с.Т.Ремети в сумі 261,0 тис.грн.  Кошти іншої субвенції з обласного бюджету на реконструкцію водогону в м.Перечин освоєно в сумі 900,0 тис.грн. відповідно до уточненого плану.  З районного бюджету на вказану галузь спрямовано – 350,6 тис.грн., з міського та сільських бюджетів освоєно 5270,3 тис.грн. Зокрема, на поповнення статутного капіталу КП «Комунальник» з міського бюджету спрямовано 369,2 тис.грн., на капітальний ремонт доріг освоєно 2967,9 тис.грн. (в тому числі за рахунок районного бюджету – 300,6 тис.грн., низових бюджетів – 2667,3 тис.грн.).                           

          Інші видатки бюджету розвитку склали 798,3 тис.грн. З районного бюджету профінансовано 82,0 тис.грн., з міського та сільських бюджетів 716,3 тис.грн. В тому числі проведено видатки за виготовлення містобудівної документації на суму 33,2 тис.грн.

На здійснення заходів по охороні навколишнього природного середовища освоєно 1780,2 тис.грн.. В тому числі за рахунок коштів іншої субвенції з обласного бюджету в сумі 1653,5 тис.грн. З них: 931,1 тис.грн. -  на берегоукріплення р.Бистрик на аварійних ділянках с.Т.Бистра, 377,0 тис.грн. – на регулювання русла потока «Млинський» с.Порошково, 345,4 тис.грн. – на будівництво берегоукріплення р.Туричка на території Т.Реметівської сільської ради. За рахунок власних коштів місцевих  бюджетів  на природоохоронні заходи використано 126,7 тис.грн.

Програма економічного і соціального розвитку Перечинського району на 2017 рік

У 2017 році райдержадміністрація спрямовувала свою діяльність відповідно до Державної стратегії регіонального розвитку до 2020 року, регіональної стратегії розвитку Закарпатської області на період до 2020 року, Плану заходів із реалізації у 2018-2020 роках Регіональної стратегії розвитку Закарпатської області на період до 2020 року та Програми економічного і соціального розвитку Перечинського району на 2017 рік.

Зокрема,  пріоритетними були та залишаються напрями:

  розвиток людського та соціального капіталу 

 формування конкурентоспроможної та інноваційної економіки; інтегрований розвиток сільських і міської територій; забезпечення якості і безпеки довкілля та просторової гармонії.

            Внаслідок  реалізації заходів та завдань  Програми економічного і соціального розвитку Перечинського району  у  2017 році (за звітний період)  вдалося забезпечити збільшення у порівнянні з  2016 роком (відповідним періодом 2016 року):

- обсягів реалізованої промислової продукції  – на 24,5 відс. (за підсумками 11 місяців);

- обсягів надходжень до бюджетів всіх рівнів – на 35,9 відс. (за підсумками 11 місяців);

            - доходів місцевих бюджетів - на 1,2 відс., (за підсумками року);

            - розміру середньомісячної заробітної плати в цілому по району – на 36,1 відс. (за підсумками 3 кварталу);

- обороту  роздрібної торгівлі - на 36,6 відс. у порівняних цінах (за 9 місяців);

- обсягів реалізованих послуг – на 23,8  відс. (за 9 місяців);

- обсягів капітальних інвестицій  - на 27,3 відс. (за 9 місяців);

-  обсягів   прямих   іноземних   інвестицій -   на 11,8 відс. (станом  на  1  жовтня  2017 року у порівнянні з  початком року);

- обсягів введеного в експлуатацію житла – на 51,4 відс. (за 9 місяців).

У сучасних умовах інвестиції виступають найважливішим способом забезпечення умов виходу з економічної кризи, сприяють впровадженню передового досвіду іноземних підприємств, методів управління та виробничої культури, збільшенню продуктивності праці, підвищенню добробуту населення, тощо.

            З метою залучення інвестицій та для сприяння розвитку економічних, торгових зв’язків, райдержадміністрацією у 2017  році:

поновлено інвестиційні пропозиції району та подано для включення до каталогу інвестиційних пропозицій Закарпатської області;

прийнято участь у інвестиційному форумі «Закарпаття – бізнес в центрі Європи», який відбувся 12 жовтня 2017 року в м. Ужгород;

прийнято участь у міжнародній виставці «Турєвроцентр-Закарпаття», яка проходила 22-23 вересня;

інформацію по найбільших експортерах району подано для включення до каталогу експортного потенціалу Закарпатської області.

До  підприємств району доводилась інформація про можливість участі у різних заходах, що проводились в Україні  та за її межами, для залучення їх до участі та налагодження зв’язків суб’єктів господарювання району з міжнародними інвестиційними фінансовими структурами.

За період іноземного інвестування станом на 01 жовтня 2017 року обсяг залучених іноземних інвестицій склав 3264,0 тис. дол. США, проти 2918,4 тис. дол. США  на початок 2017 року.

Крім прямих іноземних інвестицій підприємства залучають внутрішні капітальні інвестиції, головним джерелом фінансування яких є власні кошти.  Так, протягом 9 місяців 2017  року підприємствами району освоєно (використано) капітальних інвестицій  у сумі 64,1 млн. грн., що на 27,3 відс. більше аналогічного періоду 2016  року. 

Робота райдержадміністрації у 2017 році спрямовувалась  на залучення усіх можливих джерел фінансування на будівництво, реконструкцію та зміцнення матеріальної бази закладів соціальної сфери, об’єктів комунального призначення, введення в дію яких дозволяє поліпшити соціально-економічне становище окремих територій та району в цілому і виконати соціальні зобов’язання перед населенням. У  2017 році залучено:

Кошти  державного фонду регіонального розвитку  для:

            реконструкції систем теплопостачання Перечинської ЗОШ І-ІІІ ступенів з встановленням котельні на твердому паливі – 1384,132 тис.грн.;

            реконструкції систем теплопостачання Перечинської  центральної районної лікарні з встановленням котлів на твердому паливі – 1045,535 тис.грн.;

            реконструкції систем теплопостачання ДНЗ в с. Зарічево Перечинського району – 915,229 тис.грн.;

            капітального ремонту автодороги по вулиці Українська в с.Дубриничі – 832,794 тис.грн.

            Всього – 4177,7 тис.грн. коштів  фонду регіонального розвитку, станом на 01 грудня 2017 року профінансовано  3999,3 тис.грн. або 95,7 відс.

Кошти на соціально-економічний розвиток територій. Відповідно до розпоряджень Кабінету Міністрів України від 11 травня 2017 №310-р та від 27.09.2017 №689-р  району виділено кошти в сумі 5878,0 тис.грн., з яких освоєно станом на 01 грудня 5653,4 тис.грн.  Зокрема, за дані кошти здійснено капітальні ремонти двох ділянок автомобільної дороги Турички-Вільшинки, реконструкцію спортивного майданчика та території Вільшинківського НВК ЗОШ І-ІІ ступенів-ДНЗ, реконструкцію будівлі колишнього МНВК в с. Т. Ремета для відкриття додаткових рупп дошкільного навчального закладу, реконструкцію системи водовідведення в дошкільному навчальному закладі в с.Туриця та капітальний ремонт (заміна вікон) ЗОШ І-ІІІ ступенів в с.Т.Ремети.

Кошти по транскордонних угодах

    У рамках Програми співробітництва Закарпатської області та Пардубицького краю Чеської республіка в районі розпочато реалізацію  проекту «Реконструкція будівлі клубу під соціально-культурний центр с.Мокра».

  Кошти місцевих бюджетів. У 2017 році профінансовано: капітальний ремонт фасаду навчального корпусу  ЗОШ І-ІІ ступенів с.Зарічево, капітальний ремонт фасаду (заміну вікон) школи старших класів ЗОШ І-ІІІ ступенів с.Дубриничі, капітальний ремонт  по заміні віконних та дверних конструкцій ЗОШ І-ІІІ ступенів с.Т.Пасіка та ЗОШ І-ІІ ступенів с.Т.Бистра, капітальний ремонт із заміною вікон ЗОШ І-ІІ ступенів с. Сімер, капітальний ремонт спортивного залу  дитячо-юнацької спортивної школи, капітальний ремонт приміщень будівлі моргу Перечинської  ЦРЛ, капітальний ремонт районного будинку культури (заміна вікон та дверей), прибудову котельні до існуючої будівлі дошкільного закладу в с.Т.Поляна, придбання твердопаливного котла для дошкільного навчального закладу в с.Т.Поляна, придбання комп’ютера та апаратури для озвучення сільського клубу в с.Вільшинки, реконструкцію даху Т.Пасіцького клубу, будівництво спортивного майданчика зі штучним покриттям на території Сімерської І-ІІ ступенів, будівництво дитячого майданчика на пл.Народній, м.Перечин, реконструкцію водогону в м.Перечин, капітальний ремонт даху ДНЗ в с.Сімер, капітальний ремонт приміщень адмінбудівлі Сімерківської сільської ради, капітальні ремонти вул. Гагаріна в м.Перечин, вулиць Партизанська, Нова, Коцюбинського та П.Тичини  в с.Сімер, благоустрій території в центрі с.Дубриничі, придбання холодильника для дошкільного навчального закладу в с.Порошково, реконструкцію покрівлі та фасаду адмінбудинка Порошківської сільської ради, капітальний ремонт фасаду адмінбудівлі Т.Бистрянської сільської ради, капітальний ремонт будівлі клубу в с.Липовець, реконструкцію даху адмінбудинку Туричківської сільської ради, капітальний ремонт ділянки дороги Турички-Липовець.

         У 2017 році райдержадміністрацією приділялась значна увага ефективному використанню природних рослинних ресурсів, що є резервом по створенню нових робочих місць та додаткових надходжень до бюджетів всіх рівнів.

Райдержадміністрація продовжувала вживати заходи з визначення  нормативів природних рослинних ресурсів місцевого значення на території 4 сільських рад району, що розширило спектр заготівлі та приведе до збільшення надходжень у місцеві бюджети в майбутньому.

У 2017 році заготівлю природних рослинних ресурсів місцевого значення здійснювали 1 суб’єкт  господарювання – юридична особа та 3 фізичних осіб – підприємців. Даними суб’єктами отримано дозволи на заготівлю 14,5 тонн чорниці проти 185,3 тонн у минулому році, 7,0 тонн ожини проти 10,0 тонн у 2016 році, 10 тонн брусниці проти 12,5 тонн у 2016 році, 3,4 тонн шипшини, 349 кг липи та 156,7 кг м’яти, які в минулому році не заготовлялись. Зменшення заготівлі чорниці, ожини та брусниці пов’язано із значним зменшенням урожаю в порівнянні з минулим роком через погодні умови. Відповідно зменшено також надходження від даного виду діяльності до місцевих бюджетів. Зокрема, у 2017 році сплачено рентної плати від заготівлі за дозволами  38,7 тис.грн.  проти 219,5 тис. грн.  у 2016 році.

Крім того, по лісових квитках у районі заготовлено 21,2 тонн грибів проти 4,0 тонни у 2016 році та 36,9 тонн березового соку, що є на рівні минулого року. У результаті  поступило рентної плати за заготівлю  28,4 тис.грн. проти 8,3 тис.грн.

Займаючи вигідне географічне положення та володіючи потужним природно-ресурсним потенціалом, район має велику перспективу у розвитку туризму.

Одним з перших кроків на шляху розвитку даної галузі має бути ефективне реформування наявних у районі туристичних закладів.

Враховуючи, що туристично-рекреаційна галузь – це не тільки джерело «швидких» прибутків і масової зайнятості населення , але й стимулятор розвитку всього господарського комплексу, районна державна адміністрація приділяє значну увагу розвитку цієї галузі , прагне до розширення географії міжнародних маршрутів, до співпраці по розвитку  в туристично-рекреаційного галузі.

 У туристично-рекреаційній сфері мережу туристичних закладів представляють такі основні об’єкти: лікувально-оздоровчий комплекс “Полонина”, лікувально-оздоровчий комплекс “Полонина ДБК-3”,  лікувально-оздоровчий комплекс «Дубриничі» ДП  „Карпати”, сезонний заміський дитячо-оздоровчий табір „Зв’язківець”, дитячо - оздоровчий заклад „Барвінок”, ТОВ „Воєводино”, бази відпочинку „Лумшори”, «Шиповець». Готель «Давір»,  мотель-ресторан „Турянська долина”, мотель - ресторан „Берізка” та ряд сільських садиб, серед яких “Водограй”, “Мисливська садиба”, “Пік Приват”, “ У цімбора”, “Турянський  двір”, “Квітка Карпат”, “У Мирона” та ін.

Протягом січня-листопада 2017 року туристичні заклади району прийняли на відпочинок 3,6 тис.чол., надано послуг на суму  16,6 млн. грн., проти 12,5 млн. грн. у відповідному періоді минулого року. Сплачено за цей же період податків до бюджету у сумі 1670,0 тис. грн., що на 16,2 відс. більше минулорічного періоду.

З  метою   створення  позитивного  іміджу туристичної сфери району та   представлення  можливостей цього комплексу,  у 2017 році район широко представлений на ХУІ міжнародній   виставці-ярмарку   „Тур’євроцентр-Закарпаття – 2017”  (м. Ужгород), ХУІІ Міжнародній виставці “Україна. Подорожі. Туризм.” (м. Київ), “Міжнародному інвестиційному форумі «Індустрія туризму»” ( м. Львів), Міжнародному туристичному тижні (м. Одеса); ІІ Всеукраїнському туристичному фестивалі «В гості до українців».

Райдержадміністрацією проведено інвентаризацію закладів розміщення та харчування на території району із зазначенням:

назви, адреси  та типу суб’єкта господарювання;

послуг, що надаються;

наявною інфраструктурою ( кількість номерів/ліжкомісць, посадкових місць у закладах харчування);

наявність конференц-залів та обладнання в них та ін.

Для збільшення та впорядкування туристичних потоків, створення нових туристичних продуктів, забезпечення безпеки туристів на туристичних маршрутах райдержадміністрацією спільно з керівниками туристично-рекреаційних закладів розроблено та систематизовано туристичні маршрути. Визначено ступені складності цих маршрутів із зазначенням  початку, тривалості, місць можливої зупинки та визначних місць маршруту. Райдержадміністрацією спільно з спеціалістами Ужгородського військового лісництва Західного територіального квартирно-експлуатаційного відділення проведено обстеження 2 туристичних маршрутів  для маркування.

 Спеціалістами ДП  «Перечинське лісове господарство» заплановано спільно з громадською організацією  «Карпатські стежки»  провести обстеження та маркування наявних туристичних маршрутів. Системно проводиться робота та приймається участь району в проекті «Туристичні шляхи Закарпаття», яка дозволить систематизувати усі туристичні маршрути в районі та створити належні умови туристичної інфраструктури.

Суб’єктам туристичної діяльності та  особам, що здійснюють діяльність в галузі туризму  райдержадміністрацією доведено інструкцію зі знакування, маркування туристичних маршрутів та зразки туристичних знаків.

На даний час на території району є 10 туристичних маршрутів загальною протяжністю біля 97 км  ( з них 3 велосипедні).В путівнику «Ужгород та Ужанська долина» надруковано цікаві пішохідні та велосипедні маршрути та тури із супроводом: ( від Тиси в Українські лісисті Карпати: Ужгород - Чоп – Мукачево – замок Паланок – радіолокативна станція – присілки м. Мукачева – «Воєводино» - Т.Ремета (пам»ятник листоноші Ф.Фекеті (м.Перечин) – с.Зарічово ( музей  «Лемківська садиба») – Ужоцький перевал (8  денний маршрут).

07 червня 2017 року прийнято участь у засіданні за круглим столом на тему: «Знакування туристичних маршрутів та формування єдиної мережі туристичних маршрутів», де розглядалися питання щодо наявної системи туристичних шляхів, логістики та етапів маркувальних робіт, підтримки та утримання існуючих туристичних маршрутів.      

Для розширення атракційності туристичного продукту району в  ТОВ «Воєводино»  наявне кінно-спортивне господарство. Проводиться відповідна робота щодо розробки  кінних маршрутів для включення їх в загальну мережу туристично-екскурсійних маршрутів.

Райдержадміністрацією спільно з районним центром зайнятості населення протягом 11 місяців 2017 року проведено 21 семінар з організації у сфері сільського туризму, в яких взяло участь 223 осіб.

Зібрано дані про власників садиб району, які можуть надавати послуги з розміщення і харчування туристів. Проводиться відповідна робота з інформування власників садиб про потенційних туристів і навпаки, інформування туристів про власників садиб, які надають послуги. Відділом економічного розвитку та туризму   управління економічного розвитку і торгівлі РДА  на облік взято 21 сільську садибу по кожній з яких розроблено бізнес-картку короткотермінового проживання та інформацію про них розміщено на Веб-сторінці райдержадміністрації. З метою активізації розвитку сільського туризму як необхідної передумови комплексного соціально-економічного розвитку території району спільно з департаментом економічного розвитку і торгівлі  Закарпатської облдержадміністрації 5 жовтня 2017 року  в залі засідань районного центру зайнятості населення проведено семінар-навчання представників сільського туризму, а також тих, хто бажає займатися цим видом діяльності, на тему: «Сільський туризм. З чого розпочати справу та як досягти успіху». Розроблено та надано інформацію про сільські садиби району для розміщення їх в обласний довідник «Сільські садиби гостинно запрошують» та на туристично-інформаційному порталі «Вітаємо на Закарпатті».

У районі діє 1  туристично-інформаційний центр. З метою надання якісних туристичних послуг фахівці туристично-інформаційного центру 17 листопада 2017 року взяли участь у семінарі-навчанні, де ознайомилися із специфікою роботи центрів туристичної інформації зідно Міжнародних стандартів.

Для пропаганди наявного туристично-рекреаційного потенціалу, більш широкого залучення туристів у районі розроблено: рекламно-інформаційний матеріал  „Перечинщина сьогодні”, щодо перспективи розвитку Перечинського району, де включено матеріал про туристично-рекреаційні можливості району; буклет „Туристична Перечинщина”, брошура „Дивовижний край - мальовнича Перечинщина”, буклет “Вас вітає Перечинщина”, в якому представлена інформація про відпочинок у сільських садибах району та про музей “Лемківська садиба”, водоспад “Шипот”, Свято-Василівську дерев’яну церкву в с. Лікіцари.

             Проводиться робота щодо сприяння у розвитку сільського, велосипедного та  кінного туризму, відновлення існуючої та розробка нової мережі  туристично-рекреаційних маршрутів.

           - з метою покращення роботи туристичних закладів району проводяться наради, засідання робочої групи з питань підготовки туристичного комплексу  у літній та зимовий період,  забезпечення вимог чинного законодавства з питань безпеки, санітарного стану, охорони навколишнього середовища, забезпечення вимог протипожежної безпеки.

           - недопущення керівниками туристичних закладів заборгованості до бюджетів всіх рівнів, створення нових робочих місць у даній галузі.

Розвиток малого підприємництва є невід’ємною складовою соціально-економічного розвитку району. Важливе значення має фінансово-кредитна підтримка малого підприємництва. У рамках реалізації заходів Програми розвитку малого і середнього підприємництва в області на 2017-2018 роки передбачено надання фінансової підтримки суб`єктам малого і середнього підприємництва шляхом часткового відшкодування з обласного бюджету відсоткових ставок за кредитами, що надаються державними банківськими установами на реалізацію інвестиційних проектів суб’єктів малого і середнього підприємництва.

Проведення роз’яснювальної роботи за участі фахівців є одним з основних завдань виконавчих органів влади, що включає проведення семінарів, конференцій,  форумів з підприємцями.  Так, у 2017 році  відбувся навчальний семінар на тему: “Зміни в законодавстві стосовно виплати заробітної плати, сплати податків та зборів, порядку проведення перевірок”. У семінарі взяли участь представники райдержадміністрації, Управління Держпраці у Закарпатській області, сектору Державної регуляторної служби України у Закарпатській області,  Перечинського відділення Ужгородської ОДПІ, департаменту економічного розвитку і торгівлі облдержадміністрації, керівники та головні бухгалтери  підприємств, установ, організацій різних форм власності, а також представники органів місцевого самоврядування.

 

Регуляторна діяльність здійснюється Перечинською райдержадміністрацією у відповідності до вимог Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.   

З метою недопущення порушення принципів державної регуляторної політики у 2017 році в районі був проведений навчальний семінар на тему: “Регуляторна політика в органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування. Оновлена методика обрахунку витрат М-тест” за участю  завідувача Сектору Державної регуляторної служби України у Закарпатській області та заступника директора департаменту економічного розвитку і торгівлі облдержадміністрації, основною метою якого було недопущення прийняття  регуляторними органами економічно недоцільних та неефективних регуляторних актів.  У семінарі взяли участь представники райдержадміністрації та органів місцевого самоврядування району.

Райдержадміністрацією вживались заходи по створенню сприятливих умов для подальшого розвитку сільськогосподарського виробництва.

З метою інформування громадян, представників органів державної влади, громадського сектору щодо основних положень відкриття ринку землі та впливу реформи на економічні та соціальні показники, розвиток аграрного сектору ВГО «Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України» за сприяння райдержадміністрації в районі проведено обговорення щодо реформування земельних відносин та розвитку сільських територій

Проводиться пошук потенційних інвесторів, бажаючих займатися садівництвом. Інформацію щодо сільськогосподарських земель, які можуть бути використані для розвитку садівництва, опубліковано в районній газеті «Народне слово» та розміщено на ВЕБ-сайті райдержадміністрації.

ТОВ «СГП «Континент» укладено договори з власниками земельних ділянок і проведено посадку горіхоплідних саджанців (фундука) на площі 24,22 га. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 2005 року № 587 „Про затвердження Порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства” (зі змінами), ТОВ «СГП «Континент» перераховано компенсацію в сумі 694,0 тис.грн. з коштів державного бюджету за виконані роботи по закладенню плодових насаджень та догляду за ними.

На протязі останніх років в районі проблемним питанням залишалося переробка сільськогосподарської продукції, плодів та ягід. Частково це питання вдалося вирішити з відновленням роботи ТзОВ «Джерела Карпат».В поточному році на підприємстві розширено асортимент продукції, це: соки, джеми, сиропи, морси, овочева консервація. Також відрито свій фірмовий магазин, де кожен охочий може придбати будь-який продукт ТМ «Карпати насолоджуйся» за цінами виробника.

ТОВ „ЗАК-ЕКОСТРІМ” м. Перечин придбано лінію для переробки молока (пастеризатор-сироварня, майданчик для обслуговування пастеризатора та технологічний стіл), вартість якої частково відшкодовано з коштів обласного бюджету, проведено повну реконструкцію приміщення та налагоджено виробництво сирів під торговою маркою „Перечинська мануфактура”.

Сири торгової марки „Перечинська мануфактура”: камембер, полонинський з перцем, полонинський без перцю, перечинський  (витриманий 2 місяці), перечинський молодий з пажитником, сир типу качота були представлені на ярмарках, фестивалях, які проводилися в районі, зокрема: на обласному фестивалі «Лемківська ватра», У-ому відкритому фестивалі мистецтв «Перечинщина скликає таланти» та ін.

Райдержадміністрація спільно з виконкомами міської та сільських рад сприяє створенню сприятливих умов для реалізації власної сільськогосподарської продукції за цінами виробника. В місті Перечин облаштовано торговий ряд. Виділені місця для реалізації сільгосппродукції фермерами, приватними підприємцями та фізичними особами в селах району: Т.Ремета, Порошково, Дубриничі. Традиційно   проводяться весняний, напередодні Великодніх свят, та осінній  сільськогосподарські ярмарки.

Враховуючи побажання жителів району в  місті Перечин виділено місце для торгівлі живою рибою. Реалізація риби проводиться щочетверга ТдВ «Закарпатський рибокомбінат». 

Одним із важливих питань соціально-економічного розвитку району залишається покращення житлових та соціально-побутових умов проживання громадян. На їх часткове вирішення спрямована Програма «Власний дім».

В 2017 році з загального фонду районного бюджету для реалізації Програми виділено і профінансовано  120,0 тис.грн та із виділених 110,0 тис.грн.  з спецфонду перераховано 90,0 тис.грн.. На співфінансування програми «Власний дім» виділено і профінансовано Перечинською міською та сільськими радами 269,0 тис.грн.

Станом на 20.11.2017 року Обласним Фондом інвестування об»єктів соціальної сфери та промисловості прокредитовано 32 заявників на загальну суму 1 млн. 655,0 тис.грн.

 

Надання якісних освітніх послуг

Діяльність відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації була спрямована на здійснення державної політики в галузі освіти, збереження кількісних і якісних параметрів мережі дошкільних, загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів, створення належних умов їх функціонування й розвитку, удосконалення змісту навчально-виховного процесу, впровадження нових освітніх технологій, розвиток здібностей дітей і підлітків, підвищення престижу професії вчителя, підвищення її соціального статусу.

 Станом на 31.12.2017 року у районі функціонувало 18  закладів дошкільної освіти, два з яких - у складі навчально-виховних комплексів (Новоселицький та Вільшинківський). Згідно з обліком у районі нараховувалося 2775 дітей віком від 1 до 6 років. У 18-и ДНЗ здобували освіту 1128 дітей, що складало 41% від загальної кількості дитячого населення району.

       Середня завантаженість ДНЗ – 123 дітей на 100 місць.

       Педагогічними колективами закладів дошкільної освіти району успішно втілювалася регіональна програма розвитку дитини дошкільного віку «Українське дошкілля».

Протягом останніх років у нашому районі проводиться системна,  послідовна робота щодо охоплення дошкільною освітою дітей старшого дошкільного віку. Як результат – 64% дітей п’ятирічного віку у 2017 році відвідували дошкільні установи (із 608 дітей - п’ятирічок 388 виховувалися у ДНЗ).

За станом на 31 грудня  2017 року кількість дітей від 3 до 6 років, які навчалися і виховувалися я в ДНЗ, становила  56% (1010 вихованців).

        Освітні заклади для навчання та виховання дошкільнят  району укомплектовані кваліфікованими педагогічними кадрами. Із 131 педагога вищу освіту мають 86 (66%), середню спеціальну – 45  (34%.) Згідно з Типовим  положенням про атестацію педагогічних працівників України один раз у 5 років педагоги дошкільних закладів проходять атестацію та підвищують свій фаховий рівень на курсах підвищення кваліфікації при ЗІППО. Відділом освіти, молоді та спорту  здійснюється контроль за неухильним дотриманням працівниками ДНЗ нормативно – правових вимог і науково - методичних засад організації навчально-виховного процесу. Вживаються  заходи щодо  належного забезпечення та поновлення  матеріально-технічної бази дошкільних установ району.

Із метою розвантаження та розширення мережі дошкільних навчальних закладів та  збільшення кількості дітей 5-річного віку, охоплених навчанням та  вихованням у ДНЗ, у 2018 році  планується відкрити 1 групу  в Тур’я-Реметівському  ДНЗ  на 20 місць  на  базі  приміщень розформованого міжшкільного учнівського навчально-виробничого  комбінату. 

У 2017 році у районі функціонувало  24 заклади загальної середньої освіти:

-5 загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів;

-1 Перечинська гімназія ІІ-ІІІ ступенів суспільно-гуманітарного напрямку;

-12 загальноосвітніх шкіл І-ІІ ступенів (у тому числі й Перечинська загальноосвітня школа-інтернат І-ІІ ступенів Закарпатської обласної ради),

-2 НВК: Новоселицька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад та Вільшинківський НВК загальноосвітня школа І-ІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад,

-6 загальноосвітніх шкіл І ступеня.

До 25 груп продовженого дня з вересня 2017 року залучено 750 учнів 1-4 класів (46,1%).

Станом на 31.12.2017 року в освітніх закладах району нараховувалося 4119  школярів.

Велика увага приділяється організації навчання та виховання дітей із особливими освітніми потребами. Так, у 2017 році загальна кількість дітей з особливими потребами від 3-х до 18 років у Перечинському  районі становила 206 осіб. 54 дітей вищезгаданої категорії є учнями загальноосвітніх навчальних закладів району, з них 12 дітей навчаються за індивідуальною формою навчання, 11 учнів навчаються у спеціальних навчальних закладах області, 46 школярів навчаються у спеціальних класах (Порошківська та Тур’я Бистрянська ЗОШ) за програмою спеціальних навчальних закладів для розумово відсталих дітей, 4 учням організовано інклюзивне навчання (Перечинська, Тур’я - Реметівська та Тур’я - Полянська ЗОШ).

З метою реалізації державної політики щодо забезпечення права дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, на здобуття якісної освіти, інтеграцію їх у суспільство шляхом запровадження інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах райдержадміністрацією видано розпорядження «Про створення комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр».

Значна увага приділяється позашкільній освіті.

Станом на 31.12.2017року у 24 загальноосвітніх навчальних закладах району у 166-и гуртках займалося 2310 учнів (56% від загальної кількості школярів району). У Перечинській ДЮСШ у 29-и секціях та гуртках займалося 480 юних спортсменів.

У Перечинському БДЮТ у 32 гуртках – 750 учнів ( 19 гуртків із них працювали на базі 9-и загальноосвітніх шкіл сільської місцевості). 

У 2017 році успішно реалізовувались наступні програми:

Програма розвитку освіти району на 2013-2022 роки,

Програма "Шкільний автобус" на 2011-2017 роки,

Програма "Обдарована дитина" на період 2016-2020 року,

Програма забезпечення харчуванням учнів 1-4 класів та учнів пришкільних інтернатів, які навчаються в загальноосвітніх навчальних закладах Перечинського району на 2017-2019 роки,

Програма розвитку фізичної культури і спорту в Перечинському районі на період до 2020 року,

Програма розвитку футболу в Перечинському районі на 2015-2020 роки,

Програма розвитку волейболу в Перечинському районі на 2016-2020 роки,

Програма розвитку пауерліфтингу в Перечинському районі на 2016-2020 роки,

Програма «Спортивний майданчик на 2016-2020 роки»,

Програма підтримки дітей учасників антитерористичної операції і дітей із сімей, переміщених із тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, у навчальних закладах Перечинського району на 2016-2018 роки,

Програма розвитку дошкільної освіти на 2016-2020 роки,

Програма підтримки дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в освітніх закладах Перечинського району на 2016-2018 роки .

Вживаються відповідні заходи щодо забезпечення функціонування освітньої галузі району, її розвитку, створення умов для рівного доступу мешканців Перечинщини до якісної освіти.

Відповідно до затверджених заходів проведено капітальні ремонти та здійснено видатки:

 

    Для покращення матеріально-технічної бази навчальних закладів за кошти освітньої субвенції закуплено 4 комплекти мультимедійного обладнання на суму 120.0 тис. грн.. Закуплено шкільних меблів (дошки, мебельні стінки, класні парти і стільці) на суму 199.0 тис. грн., посуд для шкільних їдалень на суму 90.0 тис. грн., три комплекти спортивних форм на суму 45.0 тис. грн., вісім газонокосарок на суму 33.0 тис.грн.

Організація регулярного безоплатного перевезення учнів до місць навчання і додому є складовою частиною забезпечення реалізації прав громадян на здобуття загальної середньої освіти. У 2017 році в районі налічувалось 694 учнів, які проживають за межею пішохідної доступності і потребують регулярного підвозу до школи. Підвозилося  663 учнів. Підвозом було охоплено 95%.

Підвіз здійснювався 9 шкільними автобусами. Однак, на сьогодні більша частина вищезазначених транспортних засобів вичерпали свої ресурси внаслідок фізичного зносу і підлягають заміні (КАВЗ -397652 2004 року випуску, ВАЗ Еталон). Також є велика потреба у розвантаженні маршрутів та розроблення нових для 100%-вого забезпечення підвозу учнів та педагогічних працівників до навчальних закладів та у зворотному напрямку.

У листопаді 2017 року за кошти обласного бюджету та освітньої субвенції (1679607.69грн.) було придбано 1 спеціалізований шкільний автобус.

З метою забезпечення освітніх установ твердим паливом проведено тендерну процедуру по закупівлі дров на суму 885.0 тис. грн., придбано і завезено в заклади загальної середньої освіти вугілля на суму 99 986  грн., що становить 100 % від потреби. Закуплено палети для котельні Дубриницької ЗОШ І-ІІІ ст. на суму 128 800 гривень.

Відділом освіти, молоді та спорту у 2017 році організовано харчування у 17 шкільних їдальнях навчальних закладів Перечинського району та одному кафе (с.Раково), на що було виділено 1 915,0 тис.грн.

Учні, які отримували безкоштовне гаряче харчування у 2017 році, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 02 лютого 2011 року № 116 «Про затвердження Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладання податком на додану вартість» зі змінами від 18 січня 2016 року № 16:

- 40 сиріт та позбавлених батьківського піклування,

-122 – діти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»,

-46 – учні спецкласів,

-3 -– учні інклюзивного класу.

За рахунок коштів районного бюджету організовано гаряче харчування для: учнів 1-4 класів - 1697, дітей учасників антитерористичної операції і дітей із сімей переміщених із тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції - 51, дітей із особливими освітніми потребами - 42, обдарованих дітей, які навчаються у спортивних класах Перечинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів - 22 та вихованців пришкільного інтернату Туричківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів - 28.

Відповідно до наказу відділу освіти, молоді та спорту Перечинської райдержадміністрації № 87 від 15.05.2017 «Про організацію літнього відпочинку та оздоровлення дітей навчальних закладів Перечинського району влітку 2017 року» було організовано роботу 17 таборів з денним перебуванням на базі навчальних закладів, якими охоплено 1256 дітей різного віку, серед яких дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (25), дітей-інвалідів (17), постраждалих від ЧАЕС (2), дітей з малозабезпечених та багатодітних сімей (628), дітей учасників АТО (33), обдарованих та талановитих дітей (551). Із місцевого бюджету було виділено 490.0 тис. гривень ( у 2016 році – 335.0 тис .грн). При дворазовому харчуванні вартість одного дітодня в середньому становила 35-38 гривень.

На базі Тур’я-Реметівської ЗОШ І-ІІІ ступенів та Ворочівської ЗОШ І ступеня було організовано літні мовні табори, а на базі пришкільного табору із денним перебуванням Перечинської ЗОШ І-ІІІ ступенів створено 2 мовні групи (англійська та німецька). Всього організовано 7 мовних груп з вивчення німецької, словацької та англійської мов.

Відповідно до районної Програми відпочинку та оздоровлення дітей на період до 2017 року відділом освіти, молоді та спорту спільно із Перечинською районною радою та райдержадміністрацією було придбано 20 путівок для учнів пільгових категорій навчальних закладів Перечинського району у дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Синевирське озеро» с. Синевирська Поляна Міжгірського району. З 16 по 29 липня у таборі відпочивали діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування (3), одна дитина із особливими освітніми потребами, учні із багатодітних родин (7), обдаровані і талановиті діти (5), школярі із родин учасників бойових дій (АТО, Афганістан) (3), а також одна вимушена переселенка із зони проведення АТО. На виконання наказу департаменту освіти і науки з 3 по 16 листопада 2017 року 29 учнів 5-8 класів пільгових категорій загальноосвітніх шкіл району відпочивали у Воловецькій філії Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді «Арніка».

Охорона здоров’я  району представлена сектором охорони здоров’я Перечинської райдержадміністрації, в структуру якого входять:

-Перечинська  центральна районна лікарня на 123 стаціонарні ліжка,

- поліклініка на 240 відвідувань в зміну,                                         

-комунальний заклад «Перечинський районний центр ПМСД» з потужністю 488 відвідувань в зміну,

 -денний стаціонар на 45 ліжок.

 Потужність амбулаторно-поліклінічних закладів району складає 728 відвідувань в зміну.

Населення району складає 32197 чоловік, в тому числі дорослі – 23689, діти до 18 років – 8508. Міське населення – 6691; сільське населення – 25506. Особливістю району є те, що на території проживає велика кількість осіб ромської національності – 3740 чол., що становить 11,6% від загальної кількості населення. В тому числі дорослого населення – 1581 чол., що складає 6,7% від загальної кількості дорослого населення району; дітей до 18 років – 2159 чол. (або 25,4% від усіх дітей до 18-ти років). 

            Медична допомога населенню забезпечується на первинному та вторинному рівнях 

У лікувальних закладах району працює 67 лікарів та 165 осіб середнього медичного персоналу, що відповідно складає 20,81 та 51,24 на 10 тис. населення. 

          Укомплектованість штатних посад сімейних лікарів (враховуючи сумісництво) складає 94,38% (зайнято 21,0 із 22,25 штатних посад). 

 Укомплектованість фізичними особами штатних посад сімейних лікарів складає 80,90% (18 фізичних осіб на 22,25 ст.) проти 83,52% за 2016 рік і є майже на рівні обласного показника – 85,97%.

Укомплектованість фізичними особами посад лікарів сільських лікарських амбулаторій складає 78,79% (13 фізичних осіб на  16,5 штатних посад) проти 76,47% за 2016 рік і є нижчим від обласного показника – 90,85%. Вакансії вказано вище.

Бюджет по галузі охорони здоров’я на 2017 рік за загальним фондом становить 32670,7 тис. грн. проти 23492,6 тис. грн. в 2016 році. Протягом року заклади охорони здоров’я профінансовано на 32279,9 тис. грн. або 98,8% від призначень на рік.

Витрати бюджетних коштів в розрахунку на 1-го жителя складають 1002,57 грн. проти 751,68 грн. за 2016 рік. 

             По фонду заробітної плати з нарахуваннями профінансовані видатки склали 24835,0 тис.грн. проти 17496,3 тис. грн. за 2016 рік або 100% від запланованих на рік.

На медикаменти заплановано в 2017 році  1481,7 тис. грн. Протягом року видатки на медикаменти склали 1473,2 тис. грн. або 99,4% від призначень на цей період проти 1309,5 тис. грн. за 2016 рік. Видатки на медикаменти на 1 ліжкодень склали 22,05 грн. проти 19,63 за 2016 рік.

Видатки на харчування на 1 ліжкодень в поточному році збільшилися  і складають 10,94 грн. проти 9,94 грн. за 2016 рік. Однак, слід відмітити зростання цін на продукти.

На пільгове медикаментозне забезпечення на 2017 рік передбачено 1606,2 тис. грн. проти 672,0 тис. грн. в 2016 році. Протягом поточного року використано 1466,5 тис. грн., що становить 91,3% від призначень на цей період. В т.ч.:

для онкологічних хворих заплановано 200,0 тис. грн., використано протягом року 188,8 тис. грн., що складає 94,4%;

для хворих на цукровий діабет заплановано 95,0 тис. грн., використано 94,9 тис. грн. або 99,9%;

для забезпечення медикаментами хворих на туберкульоз виділено 20,0 тис. грн.; використано 100%;

для дітей-інвалідів з рідкісними захворюваннями (муковісцидоз) виділено 80,0 тис. грн., використано 80,0 тис. грн. або 100%;

для хворих на ниркову недостатність заплановано 130,0 тис. грн., використано 102,7 тис. грн. або 79,7% від призначень на цей період;

для забезпечення хворих цукровим діабетом ІІ типу інсулінами заплановано 428,4 тис. грн., використано протягом року 100%;

для забезпечення препаратами хворих згідно державної програми «Доступні ліки» заплановано 607,8 тис. грн., використано протягом року 509,6 тис. грн., що становить 83,8%;

для забезпечення медикаментами учасників АТО виділено 20,0 тис. грн., використано 17,7 тис. грн. або 88,5%;

інші пільгові категорії – 25,0 тис. грн., використано 24,4 тис. грн. або 97,6%.

На енергоносії на 2017 рік заплановано 2897,9 тис. грн., використано 2666,4 тис. грн. або 92,0% від запланованих.

На поточні ремонти АЗПСМ с.Т.Бистра виділено 24,0 тис. грн.; АЗПСМ с.Порошково – 115,0 тис. грн. Поточні ремонти завершені.

За рахунок інших надходжень спеціального фонду у 2017 році профінансовано 85,0 тис. грн. на виготовлення проектно-кошторисної документації на реконструкцію з добудовою котельні, гаражу та господарських приміщень АЗПСМ с.Дубриничі; 131,0 тис. грн. профінансовано протягом 2017 року капітальний ремонт приміщень будівлі моргу Перечинської ЦРЛ та проведено роботи по реконструкції системи теплопостачання Перечинської ЦРЛ з встановленням котлів на твердому паливі – 117,0 тис. грн.

Придбано медичне обладнання, комп’ютер в комплекті (для хірургічного відділення), холодильник для терапевтичного відділення на загальну суму 167,8 тис. грн.; оплачено виготовлення проектно-кошторисної документації та її експертизу на капітальний ремонт приміщень стоматологічного відділення Перечинської ЦРЛ на загальну суму 46,5 тис. грн.; виділено за рахунок коштів ДФРР (з державного бюджету) 1045,5 тис. грн. та проведено реконструкцію системи теплопостачання Перечинської ЦРЛ з встановленням котлів на твердому паливі.

Оплачено робочі проекти та їх експертизи на реконструкцію вузлів комерційного обліку газу по вул. Ужанська, 8 та Садова, 59 на загальну суму – 10,4 тис.грн.

Проведено поточний ремонт приміщень ФАПу с.Вільшинки на загальну суму 35,0 тис.грн., поточний ремонт санвузла терапевтичного відділення №2 Перечинської ЦРЛ в с.Порошково – 25,0 тис.грн., поточний ремонт приміщення хірургічного корпусу Перечинської ЦРЛ (травматологічний кабінет) – 20,0 тис.грн.

Централізовано протягом 2017 року отримано лікарських засобів та медикаментів на суму 852,7 тис. грн. проти 1662,0 тис. грн. за аналогічний період минулого року.

Сума позабюджетних надходжень протягом 2017 року склала 495,05 тис. грн. проти 584,30 тис. грн. за попередній рік, що відповідно складає 15,38 грн. на 1-го жителя району проти 18,20 грн.

План виконання ліжкоднів по району за 2017 рік виконано на  90,1% проти 94,4% за 2016 рік. Перевиконання плану ліжкоднів відмічається по: терапевтичному відділенні – 100,4% проти 101,5% за минулий рік (в т.ч. терапевтичне відідлення №1 – 101,4%; терапевтичне відділення №2 – 93,7%); дитячому відділенні – 102,9% проти 107,7% за 2016 рік.  Недовиконання плану ліжкоднів відмічається по: хірургічному відділенні – 66,8% проти 76,8% за 2016 рік (в т.ч. по хірургічних ліжках – 94,9% проти 90,7%; травматологічних – 36,4% проти 59,4%; гінекологічних – 70,2% проти 89,1%); пологовому відділенні – 94,3% проти 102,2% (в т.ч. родильні ліжка – 108,4%; патологія вагітних – 97,7%; обсерваційні – 0).

           Оборот ліжка протягом 2017 року є майже на рівні 2016 року і складає 33,0 проти 34,2. Середні строки перебування хворого на ліжку також на рівні минулого року і складають 9,3 проти 9,4. 

  Забезпеченість населення ліжками в денних стаціонарах складає 13,98 на 1000 населення і є вищим від обласного показника – 12,56. У денних стаціонарах протягом 2017 року проліковано 1366 хворих проти 1160 в попередньому році, що становить 424,26 на 10 тис. населення проти 361,40 за 2016 рік.   

Демографічна ситуація в районі протягом 2017 року дещо погіршилася в порівнянні з 2016 роком. Так, рівень народжуваності знизився з 15,7 на 1000 населення до 12,5; хоча і залишається одним з найвищих в області (обласний показник – 11,65

Загальна смертність населення району збільшилася і складає 14,0 на 1000 населення проти 13,1 за 2016 рік і є вищим за обласний показник – 11,53      

Показник природного приросту є негативним і складає -1,5 проти 2,6 за 2016 рік при обласному показнику 0,12.

Пріоритетними  напрямками  роботи відділу   культури  Перечинської райдержадміністрації   в  2017  році  були: збереження  і  модернізація   закладів культури, впровадження  інноваційних методів роботи, розвиток аматорської творчості, традиційного та сучасного  мистецтва, підтримка талановитої  молоді  та обдарованих дітей,  реалізація культурно – мистецьких  та  культурологічних  заходів, залучення громадських ініціатив до участі в культурно – мистецьких проектах, зміцнення матеріально –технічної бази закладів культури,  впровадження енергозберігаючих технологій,  збереження та популяризації історико-культурної спадщини,  розвиток міжнародної культурної діяльності.

    В районі збережено закладів  культури: 21 клубні установи; 21 бібліотечні установи; 2 дитячі музичні школи; 1 народний етнографічний музей «Лемківська садиба» в с. Зарічево. Для повноцінного функціонування культосвітніх установ і покращення їх матеріально – технічної бази відділом культури було розроблено і діяли 3 галузеві програми:

 «Програма розвитку бібліотек як інформаційних і культурних центрів Перечинського району на 2017 рік»; «Програма підтримки розвитку Перечинської та  Тур’я – Реметівської дитячих музичних шкіл на 2017 рік»; «Програма розвитку культури і мистецтва в районі на 2017 рік». На виконання заходів «Програми розвитку культури і мистецтва на 2017 рік» було виділено 255 000 грн. Подано пропозиці до Програми економічного і соціального розвитку Перечинського району на 2017 рік, а також перелік об’єктів галузі культури, що потребують першочергових поточних, капітальних ремонтів, реставрацій. Подано пропозиції до «Програми забезпечення розвитку освіти, культури, традицій національних меншин району», до районної «Програми «Ромське населення» та затверджено «План заходів відділу культури райдержадміністрації по роботі з національними меншинами у 2017 році».

Капітальні ремонти

     У 2017 році за рахунок обласного та районного бюджетів  виділено  і  освоєно  кошти  в  сумі  510 000   грн. (обласний  бюджет), 190 000 грн. (районний  бюджет) проведено  поточні  й  капітальні  ремонти: капітальний ремонт малого залу РБК, завершено ремонт вбиралень 1  поверху споруди; проведено  капітальний  ремонт  Перечинського  РБК ( заміна вікон та  дверей), поточний ремонт приміщень  Перечинського  РБК, розпочато ремонт фойе ІІ –го поверху  РБК, проведено  поточні  ремонти  класних  приміщень  Перечинської  дитячої  музичної  школи,  відремонтовано  електропроводку  у  бібліотеці – філії с. Порошково  та  в  класних  приміщеннях  Т.Реметівської  ДМШ, ремонт  даху  районної  бібліотеки  для  дітей, проведено  поточні  ремонти  в  бібліотеках – філіях  сіл  Новоселиця, Т.Бистра, Раково.

Придбано  сценічні  костюми  для  колективів  художньої  самодіяльності  в  сумі  20 000 грн. (обласний  бюджет),  20 000 грн. (районний  бюджет), видання  книги  В. Мулеси  «Садинець»   - 10 000 грн. (районний  бюджет) , ксероксно – копіювальну  техніку - 20 000 грн. (районний  бюджет), господарські  товари для  обслуговування  будівель - 30 000 (районний  бюджет).

     Бібліотечні заклади працювали над забезпеченням інформаційних потреб користувачів та організації відпочинку і дозвілля населення з використанням всіх ресурсів бібліотек,  підвищенням комфортності бібліотечного середовища,  позитивного іміджу бібліотек, забезпеченням інформаційно-бібліотечного мультисервісу.   В централізованій бібліотечній системі комп’ютеризовано 10 бібліотек, в яких є 30 комп’ютерів, 28 компютерів   підключено до мережі інтернет, працює 7 скайп - звязків і 14 блогів, 1 сайт. Бібліотечні установи проводять і беруть участь в заходах до знаменних дат, державних свят, ювілеїв, презентацій, просвітницьких заходів, проводяться  зустрічі з учасниками АТО.  Співпрацюють  з благодійними  фондами "Центр громадських ініціатив", «Опіка»  з  громадськими  організаціями  «Просвіта», «Лемківщина»  та  ін..

Цьогоріч в районі проведено районний фестиваль колядницьких груп і вертепів «Вертеп – 2017. Колядки Перечинщини», обласні фестивалі: «Лемківська ватра», «Перечинщина скликає таланти»  та  багато  інших.

Клубні установи підпорядковані сільським радам, методичне керівництво здійснює районний будинок культури, забезпечується проведення культурно-мистецьких акцій, конкурсів, оглядів, свят, аматорські  колективи  району  брали  участь  у районних, обласних, всеукраїнських  і  міжнародних  культурно – мистецьких заходах.

З метою розвитку аматорської народної творчості в закладах культури району діють 114 гуртків, клубних формувань, з них 47 дитячих, у яких беруть участь 1148 учасників з них 527 дітей. В картотеці районного будинку культури налічується 98 народних умільців. В районі діють 4 колективи, яким присвоєно звання «народний» і 1 «зразковий».

Дитячі  музичні  школи  -  це  державні навчально-виховні заклади, головним завданням яких є естетичне виховання дітей та юнацтва. В школах закладається фундамент до занять музичною творчістю, здійснюється навчання дітей різним видам мистецтва, ведеться планомірна робота по збереженню духовних цінностей українського народу, кращих культурних традицій, притаманних нашому регіону, проводиться підготовка обдарованих дітей до вибору професії в галузі культури та мистецтва. Цьогоріч  проводились шкільні конкурси індивідуальних виконавців, переможці яких брали участь у обласних конкурсах. Учні  та  викладачі  музичних  шкіл  беруть активну участь у концертах, оглядах, конкурсах, культурно – мистецьких заходах району, області.  У  школах естетичного виховання  (дитячих  музичних  школах) початкову мистецьку освіту здобуває понад 270  дітей.  Діти - сироти, діти,  які знаходяться під опікою, а також діти з неповних,  малозабезпечених сімей та діти учасників АТО на сході України користуються пільгами в платі за навчання.

У Перечинському районі налічується близько 40 пам’яток архітектури, серед яких: археологічні, історичні, пам’ятки монументального мистецтва, та пам’ятки архітектури – пам’ятні знаки радянським воїнам і односельчанам, листоноші Ф.Фекеті, меморіальні дошки  героям  АТО, братські могили, могили афганців, січових стрілців, пам’ятник листоноші Ф.Фекеті та ін. На сьогоднішній день відділом культури спільно з відділом охорони культурної спадщини управління культури облдержадміністрації, органами місцевого самоврядування ведеться робота в справі охорони культурної спадщини, а саме упорядкування і паспортизації пам’яток Перечинського району.

Музей «Лемківська садиба» береже і збагачує традиції, звичаї лемківської культури рідного краю. У звітному році завершуються  реставраційні  роботи споруди за рахунок «Комплексної програми збереження та використання пам’яток культурної спадщини Закарпатської області на 2016-2020 роки».

Робота управління соціального захисту населення районної державної адміністрації у звітному періоді була спрямована на системне забезпечення соціального захисту соціально-незахищених верств населення району, реалізацію комплексу організаційних та практичних заходів щодо виконання завдань, визначених актами і дорученнями Президента України, Кабінету Міністрів України, інших центральних органів виконавчої влади, розпорядженнями та дорученнями голів обласної  та районної державних адміністрацій.

Важливим напрямком роботи керівництва управління соціального захисту населення є розгляд звернень громадян, адже вони є відображенням тих соціально-економічних, морально-правових та інших проблем, що мають місце у суспільстві. Населення часто не встигає за змінами у нормативно-правовій базі з тих чи інших життєво-важливих питань. Саме тому у 2017 році збільшилася кількість звернень на «Урядову гарячу лінію». Всі звернення громадян вчасно розглянуто в межах чинного законодавства. Найбільш актуальними для населення краю залишаються питання отримання субсидій та соціальних виплат  різного характеру.

За 11 місяців 2017 року за призначенням різних видів державної соціальної допомоги звернулося 2627 сімей,  з них:

876- на державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям

272 -     на допомогу по вагітності і пологах

425 - на допомогу при народженні дитини

646- на допомогу одиноким матерям                                                            

1- на допомогу при усиновленні дитини

119-на допомогу по догляду за інвалідом І, ІІ групи внаслідок психічного розладу                                                         

46-по догляду за перестарілою особою, інвалідом І групи

98 - на допомогу інвалідам з дитинства та дітям –інвалідам

23-під опікою та піклуванням

18-на державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та інвалідам

24 - компенсація фізичним особам за надання соціальних послуг

10 - на поховання

65-тимчасова державна соціальна допомога на дітей, батьки яких  ухиляються від сплати аліментів

        За січень-листопад 2017 року сума нарахованих допомог становить  66783,5 тис. грн.,  в т. ч.:

16988,9 - державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям

25,2 -    по догляду за дитиною до 3-х років

30092,1 - допомога при народженні дитини

423,5 -допомога по вагітності та пологах

5953,1 -допомога одиноким матерям

81,7 -  допомога при усиновленні дитини

1199,8 -допомога по догляду за інвалідом І, ІІ групи внаслідок психічного розладу

8072,2 -допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам

1243,5 -під опікою та піклуванням

39,4 - компенсаційна виплата на догляд за інвалідом 1 гр. та перестарілим,

1485,5 - державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію  та інвалідам

 215,0- компенсація фізичним особам за надання соціальних послуг

 31,4  - на поховання

194,2-тимчасова державна соціальна допомога на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів,

738,0-ДСД  на дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування (будинок сімейного типу -1, прийомна сім’я - 4)

За одинадцять місяців поточного року в районі всі види державних соціальних допомог профінансовано і виплачено в повному обсязі відповідно до нарахованих сум. Заборгованість відсутня. 

              Станом на 01.12.2017 року за призначенням житлових субсидій звернулося 2224 сім’ї, з них:

на придбання ТПСГ- 1597 заяв

на оплату ЖКП- 627 заяв.

В січні-листопаді 2017 року сума нарахованих субсидій на ЖКП склала 21942,7 тис. грн., профінансовано – 22266,59 тис. грн. Заборгованість по субсидіях на оплату ЖКП станом на 01.12.2017 року становить 4168,15 тис. грн. За даний період призначено субсидію на ТПСГ (готівкою) на суму 3529,9 тис. грн., профінансовано - 2942,79тис.грн., заборгованість-622,41тис.грн.(кредиторська).

  Протягом червня-жовтня поточного року прийнято 1528 заяв громадян району для проведення виплати частини невикористаної суми субсидії, що підлягають монетизації. В органах казначейства зареєстровані фінансові зобов’язання на вищезгадані цілі на суму 984,7 тис. грн. та проведена виплата даних коштів. 

              Враховуючи внесені зміни до Порядку надання населенню житлової субсидії управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації протягом звітного періоду проведено відповідну роботу щодо здійснення розрахунку субсидій на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у попередньому періоді. З цією метою було підготовлено та направлено запити до сільських рад, організацій - надавачів житлово-комунальних послуг та в органи ДФС на 2296 одержувачів субсидій. Станом на 01.12.2017 року 3289 сімей району користуються житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.    

            Протягом поточного року підготовлено і подано на розгляд комісії з питань призначення державних соціальних допомог та житлових субсидій у виняткових випадках 12 заяв з відповідними документами для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. По 7 заявах прийнято позитивні рішення, 2 сім’ям відмовлено. Також на розгляд даної комісії було винесено 633 заяви для надання житлової субсидії, з яких по 531 зверненні громадян прийнято рішення про призначення.

За звітній період відділом державних соціальних допомог розглянуто 3 заяви з відповідними документами, на підставі яких нараховано одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня» на загальну суму 48,0 тис. грн.

До Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги,  занесено 7507 пільговиків, з них  2014  дітей війни,  925 інвалідів і 87 осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. За 2017 рік  надано пільг на суму  1411,6тис.грн.

На обліку в управлінні соціального захисту населення райдержадміністрації перебуває 2163  особи з інвалідністю (2016р. - 2172)  з них:

-   I групи – 223 особи  (2016р. - 226 )

-   II групи – 831 осіб  (2016р. - 834)

-   III групи – 942 особи  (2016р. - 947)

Діти з інвалідністю – 167 осіб (2016р. - 165).

         В районі проживає 40 осіб, які пересуваються за допомогою інвалідних візків, з них 14 дітей з іобмеженими фізичними можливостями.

Розпорядженням голови райдержадміністрації від 22.09.2014 року №276 “Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 28.01.2008 року №31” утворено та затверджено склад районного комітету забезпечення доступності інвалідів та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури.

        Облаштування об’єктів громадської інфраструктури до безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення  по Перечинському районі становить - 61,7 %.

Загальна кількість закладів – 268, з них:

облаштовано або існує вільний доступ -  135

не можливо облаштувати – 31

не облаштовано – 102.

        Станом на 04.12.2017 року 11 осіб з обмеженими фізичними можливостями пройшли соціально-медичну реабілітацію у Виноградівському реабілітаційному центрі (2016р. -10), 7 – осіб з інвалідністю забезпечено санаторно-курортним лікуванням за рахунок коштів наданих Закарпатським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів з державного бюджету (2016р. - 6), 5 дітей пройшли реабілітацію у Великоберезнянському відділенні соціальної реабілітації дітей-інвалідів та інвалідів (2016р. - 3), 37 дітей оздоровлено в таборах району протягом літнього періоду (2016р. - 23). 

Управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації розроблено та рішенням сесії районної ради від 14.12.2014 № 459 затверджено Програму посилення соціального захисту соціально вразливих категорій населення та підтримки громадських ветеранських організацій району на 2015-2017 роки. На  виконання заходів Програми сприяння діяльності Перечинського районного товариства інвалідів у 2017 році  виділено 7,5 тис. грн.  (2016р. –7,5 тис. грн.).

        Управлінням соціального захисту населення ведеться  робота із учасниками АТО  в 3-х напрямках:

Облік та пільгове забезпечення

Соціальна та професійна адаптація учасників АТО

Забезпечення санаторно-курортним лікуванням, психологічною реабілітацією учасників АТО та літнє оздоровлення дітей воїнів АТО.

Облік та пільгове забезпечення.

На обліку в управлінні соціального захисту населення райдержадміністрації станом на 01.12.2017року  перебувають 159 військовослужбовців учасників антитерористичної операції, яким встановлено статус учасника бойових дій, з них 11-м встановлено статус «інваліда війни» (3 осіб - ІІ гр.інв., 8 осіб – ІІІ гр.інв.). Дані громадяни користуються пільгами на електроенергію, газ, тверде паливо та комунальні послуги (учасники бойових дій – 75%, інваліди війни – 100% в межах встановлених законом норм) відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до постанови КМУ «Про деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» від 05.04.2017 №223, у поточному році управлінням соціального захисту населення Перечинської райдержадміністрації, проведено виплати разової грошової допомоги до 5 травня – 355 особам на загальну суму 453300грн.

            Відповідно до Програми «Турбота» учасникам АТО та членам їх сімей надано матеріальну допомогу за рахунок коштів місцевого бюджету в розмірі 79500грн.

Соціальна та професійна адаптація учасників АТО.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» передбачено 32800грн на реалізацію заходів з соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції. Управлінням соціального захисту населення було укладено договір з Ужгородською автомобільною школою Товариства сприяння оборони України  на здійснення підготовки та перепідготовки учасників АТО за професією – “водій” на загальну суму 32800грн. Відповідно до укладеного договору 7 осіб пройшли навчання та перенавчання за різними категоріями: СЕ, С, В.

Забезпечення санаторно-курортним лікуванням, психологічною реабілітацією учасників АТО та літнє оздоровлення дітей воїнів АТО.

         Станом на 01 грудня 2017року в управлінні соціального захисту населення райдержадміністрації на обліку щодо забезпечення санаторно-курортним лікуванням перебуває 4 учасники антитерористичної операції.  Станом на 01 грудня 2017 року 3 учасників АТО забезпечено санаторно-курортним лікуванням у санаторії “Оризонт” Одеської області – 2 осіб, в санаторії “Поляна” Закарпатської області – 1 особа. Також 35 дітей учасників АТО забезпечено літнім оздоровленням.

Діяльність громадської організації “Спілка учасників АТО Перечинщини”.

            У районі створена і діє громадська організація “Спілка учасників АТО Перечинщини”. Голова ГО знаний в районі активіст Павло Васильович Попович.  Управлінням соціального захисту населення Перечинської РДА було розроблено “Програму соціальної підтримки та комплексної допомоги учасникам АТО, інвалідам та членам сімей загиблих учасників АТО на 2016-2020роки”, яку було затверджено Рішенням сесії Перечинської районної ради від 14.07.2016року №169. На фінансування заходів вищезазначеної Програми передбачено фінансування із районного бюджету в розмірі 500тис.грн щорічно. У 2016 році було виділено 20тис.грн. Станом на 01 жовтня 2017року , а саме рішенням сесії від 29.06.2017року виділено 20тис.грн.

Комісія щодо розгляду питань забезпечення житлом сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також інвалідів 1-2 групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції, та потребують поліпшення житлових умов.

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016р.№719 “Питання забезпечення житлом сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також інвалідів 1-2 групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції, та потребують поліпшення житлових умов”, розпорядженням голови райдержадміністрації від 10 листопада 2016року №341 створено  комісію щодо розгляду питань забезпечення житлом сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також інвалідів 1-2 групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції, та потребують поліпшення житлових умов.

На протязі 2017року комісія розглядала 2 заяви учасників АТО – Соляника Ю.І. жителя м. Перечин (повторно) та Опаленика В.-М.Й.  жителя с.Ворочево.

Обидві заяви комісією розглянуті та прийняті рішення згідно чинного законодавства.

  Внутрішньо переміщені особи.

ВПО перебуває на обліку на 01.12.2017року - всього: 27 сімей;  47 осіб;

Станом на 01.12.2017року 8 сімей без виплати на проживання. Проблемних питань із вищезазначеною категорією немає. Питання щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам розглядає комісія, а перевірку фактичного місця проживання здійснює робоча група.

Соціально-трудові відносини.

На виконання розпорядження голови обласної державної адміністрації від 28.02.2013 № 67 “Про Програму зайнятості населення Закарпатської області на період до 2017 року”, в районі розроблено “Програму зайнятості населення Перечинського району на період до 2017 року”, яка схвалена розпорядженням голови районної державної адміністрації від 20.03.2013 № 83 та затверджена рішенням №321 шістнадцятої сесії Перечинської районної ради  VІ скликання від 13.06.2013 року .

В основу Програми зайнятості населення покладено основні напрями „Програми економічного і соціального розвитку району”. При розробці районної Програми зайнятості населення на період до 2017 року враховано ситуацію, що склалася на підприємствах та організаціях району, використано відповідні дані районного центру зайнятості, районного відділу статистики, підприємств, організацій району, а також вимог Закону України Про зайнятість населення”.

Програмою на 2017 рік  заплановано створити 250 нових робочих місць. Протягом    січня - жовтня поточного року в районі створено 240 нових робочих місць, що становить 96% від запланованого. З них: юридичними особами – 82, фізичними особами згідно трудових угод – 69, зареєстровано фізичних осіб, як підприємців – 89.

Для забезпечення легалізації зайнятості, з метою виведення заробітної плати з тіньового сектору економіки, посилення соціального захисту працівників, збільшення надходження до бюджету всіх рівнів та державних соціальних страхових фондів в районі розпорядженням голови райдержадміністрації від 07.02.2017 № 33 утворено районну робочу групу з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення, забезпечення реалізації рішень, спрямованих на підвищення рівня оплати праці та дотримання норм законодавства в частині мінімальної заробітної плати.

Протягом січня - листопада 2017  року проведено 11 засідань робочої групи, на яких розглядалися питання стану дотримання законодавства про працю, зайнятість та виплату заробітної плати роботодавцями на території району.

Середньомісячна заробітна плата штатних працівників району за ІІІ квартал 2017 року згідно експрес випуску головного управління статистики у Закарпатській області від 20.11.2017 року №175 склала 6390,00 грн. За розміром заробітної плати серед інших районів та міст області район займає 6 місце. У відповідності до рівня прожиткового мінімуму для працездатної особи (1684,00 грн.), середньомісячна заробітна плата працівників за ІІІ квартал 2017 року збільшилася на 4706,00 грн. або на 379,4%. У відсотках до середнього рівня по області (6559,00 грн.) розмір заробітної плати складає 97,4%. Темп зростання середньомісячної заробітної плати у відповідності до аналогічного періоду минулого року складає – 136,1 %.

Керівники підприємств, які допускають рівень середньомісячної заробітної плати штатних працівників менше за встановлений законодавством розмір мінімальної заробітної плати, постійно заслуховуються на засіданнях комісії з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат (за січень – листопад 2017 року проведено 11 засідань).

Станом на 01.12.2017 року заборгованість із виплати заробітної плати на підприємствах основного кола щомісячної статистичної звітності відсутня.

            Служба у  справах  дітей є структурним підрозділом районної державної адміністрації,  з 2009 року підключена до Єдиної інформаційно-аналітичної системи “Діти” – електронного банку даних дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, а також громадян, які можуть взяти дитину на виховання, під опіку/піклування чи усиновлення.

            З метою зменшення рівня дитячої бездоглядності та безпритульності в районі, службою у справах дітей було розроблено районну цільову соціальну програму реформування системи закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування на 2012-2017 роки. Станом на 31.12.2017 року на первинному обліку служби у справах дітей перебуває – 60 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з них: 39 дітей проживають у сім’ях опікунів/піклувальників, 9 дітей знаходяться на вихованні у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях, 11 - перебувають у дитячих закладах області на повному державному утриманні. Протягом звітнього періоду на первинний облік служби взято 5 - дітей-сиріт та дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яким надано юридичний статус, з них: влаштовано під піклування 3 - дитини, 2-х малолітніх дітей, позбавлених батьківського піклування влаштовано у обласний Будинок дитини м. Свалява. Знято з первинного обліку служби - 6 дітей з яких: 2-усиновлено громадянами України та 4 - досягнення повноліття. Діти, які досягли повноліття відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2005 року №823 «Про затвердження Порядку надання одноразової допомоги дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування після досягнення 18-ти річного віку», отримали допомогу та взяті під соціальний супровід, як особи із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

На профілактичному обліку служби перебуває 3 – дітей, які проживають у одній сім’ї, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків. З метою виявлення бездоглядних та безпритульних дітей, покращення криміногенної ситуації, протягом 11-ти місяців 2017 року службою спільно з інспектором з ювенальної превенції Перечинського відділення поліції, районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, представниками органів місцевого самоврядування проведено 49 – профілактичних рейдів, з яких: “Малюк”, “Діти вулиці”, “Урок”, тощо. Під час здійснення рейдів – діти з вулиці та сімей не вилучалися. За наслідками проведеної роботи було складено акти обстеження житлово-побутових умов проживання, 65 - громадян  попереджено про відповідальність за ухилення від виконання ними батьківських обов’язків та 26 -  притягнуто до адмінвідповідальності за ст.184 КУпАП.   Протягом 11-ти місяців 2017 року взято на профілактичний облік 7- дітей, які проживають у сім’ях, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків та знято – 23 дітей, де батьки покращили умови проживання  та  ставлення щодо виховання своїх дітей.

З метою соціально-правового захисту прав дітей протягом звітного періоду проведено 12 засідань Комісії з питань захисту прав дитини, на яких розглядалися  питання стосовно захисту життя,  охорони здоров’я, освіти, соціального захисту, сімейного виховання,  житлових та майнових прав дітей. За позовом органу опіки та піклування Перечинської райдержадміністрації службою у справах дітей до Перечинського районного суду подано чотири позовні заяви про позбавлення батьків батьківських прав відносно дев’яти дітей, з яких два позови задоволено відносно трьох дітей. Дві  справи знаходяться у суді в стадії розгляду.

            З метою реалізації права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування на сімейне виховання за 11 - місяців 2017 року було усиновлено двоє дітей, які перебували на первинному обліку служби та знаходились у обласному Будинку дитини м. Свалява.        

            З нагоди Дня усиновлення, який відмічається  в Україні 30 вересня та з метою популяризації позитивного досвіду влаштування на виховання в сім’ї громадян України дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування (усиновлення, опіка, піклування, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу), проведено круглий стіл - зустріч з опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями, які проживають на території району та мають на утриманні та вихованні дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. На даному заході було роз’яснено порядок усиновлення згідно чинного законодавства, прочитано статтю на тему: «До усиновлення – крок за кроком». Всім присутнім вручено на пам’ять методичні рекомендації на тему: « 9 - кроків до усиновлення дитини».

У Перечинському районі функціонує один дитячий будинок сімейного типу „Сім’ї Чомоляк” с. П. Гута в якому виховується 9 дітей, із них: 6 - дітей, позбавлених батьківського піклування та рідні діти

П’ятеро дітей виховується у чотирьох прийомних сім’ях, які створені за розпорядження голови райдержадміністрації та функціонують на території району. Їм надається юридична та консультативна підтримка та здійснюється соціальний супровід сімей. З метою захисту прав дітей на життя, освіту, охорону здоров’я, духовного розвитку у сім’ї, майнових та житлових прав, відповідно до п. 52 постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.08 № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування пов’язаної із захистом прав дитини”, служба із залученням працівників органів освіти, охорони здоров’я, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, поліції здійснює контроль за умовами утримання, навчання, виховання дітей, які перебувають під опікою/піклуванням фізичних осіб, прийомних батьків та батьків-вихователів.

З метою роз’яснення основних прав, свобод, обов‘язків, а також роз’яснення відповідальності неповнолітніх за вчинення злочинів та правопорушень, проводились зустрічі та бесіди з учнями шкіл району. Були проведені заходи спрямовані на формування належної громадської думки щодо небезпечності насильства, як явища, поваги до прав людини, жінки, дитини й необхідності їх дотримання, попередження жорстокості у шкільному середовищі.

            Протягом літнього періоду на території району  функціонувало 17 пришкільних літніх оздоровчих таборів з денним перебуванням та три стаціонарні літні оздоровчі табори відпочинку. З метою сприяння фізичному, творчому, духовному та інтелектуальному розвитку  дітей, на виконання наказу служби у справах дітей Закарпатської ОДА від  24.04.2017 року №31 «Про оздоровлення дітей влітку 2017 року», службою у справах дітей здійснювались перевірки літніх оздоровчих таборів відпочинку з денним перебуванням та стаціонарних таборів.

            Відповідно до пункту 2 статті 14 Закону України "Про оздоровлення та відпочинок дітей" у своїй роботі працівники таборів керуються Конституцією України, Законами України: "Про оздоровлення та відпочинок дітей", "Про охорону дитинства", "Про позашкільну освіту", "Про забезпечення санітарно-епідеомілогічного благополуччя населення", "Про пожежну безпеку" та Типовим положенням про дитячий заклад оздоровлення та відпочинку, іншими нормативно-правовими актами. При здійсненні перевірок порушень не виявлено.

            На виконання наказу ССД ОДА від 11.08.2017 року №62 “Про організацію проведення у 2017 році Всеукраїнського профілактичного заходу “Урок” службою спільно з інспектором з ювенальної превенції Перечинського відділення поліції,  відділом освіти, молоді та спорту Перечинської РДА та представниками органів місцевого самоврядування щороку проводиться на території району Всеукраїнський профілактичний захід “Урок”. Метою даного  заходу є виявлення дітей, які без поважних причин не приступили до занять у навчальних закладах району, вжиття заходів для повернення їх до навчання, притягнення до відповідальності батьків або осіб що їх замінюють за неналежне виконання своїх обов’язків. З дітьми та їх батьками проводяться профілактичні бесіди, роз’яснюються  вимоги чинного законодавства про обов’язкову середню освіту. Питання по роботі з сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах, попередження насильства щодо дітей, щоквартально розглядається на засіданні Координаційної ради у справах дітей при райдержадміністрації.

            Щороку служба у справах дітей бере участь у проведенні Тижня правових знань спільно з працівниками Перечинського відділення поліції, відділу освіти, молоді та спорту РДА, юридичного сектору РДА, районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, який проводиться у грудні. Під час проведення Тижня правових знань проводяться зустрічі та бесіди з учнями шкіл району, з метою роз’яснення основних прав, свобод та обов’язків, а також роз’яснення відповідальності неповнолітніх за вчинення злочинів та правопорушень.

Робота служби у справах дітей стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування відображається на Веб – сторінці районної державної адміністрації та засобах масової інформації району.

Перечинський районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді – це спеціалізований заклад, який уповноважений державою брати участь у реалізації державної політики шляхом проведення соціальної роботи з сім’ями, дітьми та молоддю. При центрі створено та діють спеціалізовані служби:

·                     служба підтримки сім’ї (робота з сім’ями у кризі, сім’ями, у яких виховуються діти з функціональними обмеженнями, родинами опікунів/піклувальників);

·                     мобільний консультаційний пункт соціальної роботи для надання соціальних послуг в сільській та гірській місцевості.

Діяльність центру здійснюється відповідно до Законів України та загальнодержавних програм щодо соціальної роботи з сім’ями, дітьми та молоддю.

Пріоритетними напрямками роботи в діяльності центру СССДМ визначені:

·                     раннє виявлення, облік та соціальний супровід сімей, які знаходяться в складних життєвих обставинах;

·                     підготовка до самостійного життя, соціальна адаптація, соціальний супровід дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

·                     забезпечення соціального супроводу опікунських сімей;

·                     здійснення соціально-профілактичної роботи щодо запобігання правопорушенням та соціально небезпечних хвороб у дитячому та молодіжному середовищі.

Послуги спеціалістів безкоштовні, інформація, отримана від клієнтів в процесі роботи в жодному випадку не використовується проти клієнта і є службовою таємницею.

Станом на звітну дату на обліку центру перебувають 120 сімей, в яких 180 дітей, які виявлено протягом поточного року, яким надавалися інформаційні, соціально-педагогічні, соціально-медичні та юридичні послуги.

Соціальні послуги сім’ям надавалися як в рамках здійснення соціального супроводу, так і за карткою обліку роботи із сім’єю (особою) через індивідуальне та групове консультування.

Одним із видів надання комплексу соціальних послуг сім’ї являється соціальний супровід. У деяких випадках сім’ї брались під супровід через наявність декількох проблем, які потребували вирішення.Спектр проблем, що потребують вирішення, у переважної більшості сімей, які перебувають під соціальним супроводом, є дуже широким. Тому ефективність соціального супроводу залежіть не тільки від роботи працівників центру, а й від спільних зусиль та залучення всіх суб’єктів соціальної роботи до процесу вирішення проблем сімей, проводиться оцінка потреб дитини та її сім’ї. Кожній сім’ї надається комплекс соціальних послуг згідно потреб.

Під соціальним супроводом у поточному році перебувало 18 сімей, в яких виховується 32 дітей, з них:

Протягом звітного періоду під соціальним супроводом перебувала 1 особа з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Соціальним супроводом Перечинського РЦСССДМ охоплено ДБСТ сім’ї Чомоляк, в якому виховуються 6 дітей-вихованців та ПС Грамма, ПС Гапак, ПС Русинчак, ПС Курішко/ Калініченко, в яких виховуються 7 прийомних дітей.

260 сімей, в яких виховується 372 дітей отримали послуги за карткою обліку роботи з сім’єю (особою).

Соціальними послугами Перечинського РЦСССДМ охоплені клієнти Обласного соціального центру матері та дитини та Обласного соціального гуртожитку для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

За результатами проведеної роботи: покращено психоемоційний стан членів сімей, скеровано на медичне обстеження, надано допомогу в отриманні речової допомоги, оформленні документів, відновлено соціальні зв’язки, допомога у вирішенні житлово-побутових проблеми,направлено для оформлення державних соціальних допомог, проводиться робота щодо стимулювання батьків до дій щодо вирішення житлових питань, здійснюється інформаційно-роз’яснювальна робота з членами сімей з числа отримувачів допомоги при народженні дитини з метою запобігання втрати права сім’ї на відповідний вид допомоги, здійснення обстеження умов проживання дітей в сім’ях одиноких матерів, проведення за місцем проживання сімї інформаційно-просвітницької роботи, спрямованої на формування стандартів позитивної поведінки, здорового способу життя.

В ході функціонування спеціалізованого формування «Мобільний консультаційний пункт соціальної роботи» в сільській місцевості протягом 2017 року було проведено 49 просвітницьких заходів в навчальних та оздоровчих закладах району. Послуги надавалися через індивідуальне та групове консультування. Груповими послугами охоплено 1120 осіб та надано 172  індивідуальних послуг.

 

Перечинський  районний територіальний центр соціального обслуговування є бюджетною установою, підзвітною та підконтрольною управлінню соціального захисту населення Перечинської райдержадміністрації.

У своїй діяльності територіальний центр керується Конституцією та Законом України «Про соціальні послуги», постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2009 № 1417 «Деякі питання діяльності територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг)», указами Президента України та постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, розпорядженнями державної адміністрації.

Основні завдання територіального центру:

- виявлення громадян, які мають право на обслуговування, формування електронної бази даних таких громадян, визначення (оцінювання) їх індивідуальних потреб у наданні соціальних послуг;

- забезпечення якісного надання соціальних послуг;

- установлення зв’язків з підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності, фізичними особами, родичами громадян, яких обслуговує міський територіальний центр з метою сприяння в наданні соціальних послуг громадянам.

Територіальний центр здійснює свою діяльність на принципах адресності та індивідуального підходу, доступності та відкритості, добровільного вибору отримання чи відмови від надання соціальних послуг, гуманності, комплексності, максимальної ефективності використання бюджетних коштів, законності, соціальної справедливості, забезпечення конфіденційності, дотримання державних стандартів соціальних послуг, етичних норм і правил.

У територіальному центрі утворені та функціонують такі структурні підрозділи:

Робота структурних підрозділів територіального центру, що надають соціальні послуги

Станом на 01.12.2017 року на обліку у відділеннях територіального центру перебувало 1056 громадян, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги. Протягом 11 місяців 2017 року одержувачам соціальних послуг безоплатно надано 35789 різних послуг.

З початку року відділеннями терцентру виявлено 1077 громадян, що потребують соціального обслуговування, що у порівнянні з попереднім роком  становить 101,98 %.

У відділеннях територіального центру запроваджено надання соціальних послуг на платній основі для одержувачів,  які не підлягають безоплатному обслуговуванню. Сума коштів, що надійшла від отримувачів платних соціальних послуг  з 01.01.2017 по 01.12.2017 року становить 9,5 тис.грн (у 2016 році – 8,04 тис. грн), що на 1,5 тисяч гривень більше ніж у 2016 році (117,89%). 

Упродовж  звітного періоду робота територіального центру здійснювалася з дотриманням вимог постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання діяльності територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг)» від 29.12.2009 №1417 (далі - Постанова) та Державного стандартів.На кожного громадянина, що перебуває на обслуговуванні у відділенні, ведеться особова справа, в якій відповідно до Постанови та Державного стандарту містяться документи, що підтверджують його право на отримання соціальних послуг. Працівниками здійснюється контроль за наповненням особових справ та вчасною пролонгацією документів.

Співпраця з іншими організаціями та установами.

У поточному році в рази збільшився показник співпраці  з громадськими, благодійними та іншими організаціями, установами, ФОП. Протягом звітного періоду територіальному центру завдяки співпраці вдалося залучити спонсорської допомоги  на суму 134668,00 гривень із яких 34000,00 грошові кошти, 100668,00 грн. - натуральна форма (гуманітарна допомога). Даний показник  збільшився на 53% у порівнянні з минулим роком (сума  залученої спонсорської допомоги у 2016 році склала - 63290,00 гривень).

Територіальним центром за результатами виїздів з метою визначення потреб населення в соціальних послугах встановлено, що на території району проживають особи, які в силу складних життєвих обставин опинились за межею бідності. Станом на 01.12.2017 року виявлено 46  осіб, які ще не досягли пенсійного віку, але на даний час не можуть працювати через відсутність документів, хворобу, інші складні життєві обставини.  Територіальним центром вжито заходів щодо забезпечення даних осіб через благодійні установи продуктами харчування та іншою допомогою. У наступному році планується розробити програму щодо забезпечення потреб в соціальних послугах такої категорії громадян на особливих умовах за рахунок співпраці з спонсорами.
            Проблемним питанням залишається відсутність складського приміщення для зберігання гуманітарної допомоги.Перспективами розвитку територіального центру в наступному році є впровадження інноваційних форм роботи по забезпеченню надання всіх видів соціальних послуг на основі індивідуального та комплексного підходів до кожного клієнта, розширення аудиторії отримувачів платних соціальних послуг, розвиток співпраці з громадськими організаціями з метою надання соціальних послуг малозабезпеченим громадянам похилого віку та особам з інвалідністю, а також підвищення кваліфікації працівників територіального центру.
                                                                              

 В  архівному секторі Перечинської районної державної адміністрації формується та зберігається потужний інформаційний ресурс, документальна скарбниця про історію нашого району,  минуле Закарпатського краю і його славних людей, фактичний матеріал про національне державотворення.

      Пріоритетним завданням  у 2017 році  була робота над створенням належних умов для зберігання, примноження та використання НАФ та  подальша розбудова архівної справи в районі.

    Станом на сьогодні,  на державному зберіганні в архівному секторі знаходяться 74 фонди,які налічують  22388 одиниць зберігання документів Національного архівного фонду та 4548 одиниць зберігання з особового складу,102 фотодокументи. З метою їх забезпечення та збереження  функціонує Програма розвитку архівної справи в районі на 2016-2020 роки.

     Працівники архівного сектору  проводять виправлення,  підшивку і перевірку наявності справ,  експертизу цінності документів та упорядкування архівних документів установ, організацій району.  Протягом цього року проведено перевірку наявності справ у 6  фондах, переглянуто  617   справ.

Діє  експертна комісія, яка  на своїх засіданнях розглядає та схвалює номенклатури справ та описи справ постійного зберігання та з особового складу, положення про експертні комісії, положення про архівні підрозділи    установ, організацій району.

Значимість  архівних документів надзвичайно важлива. Люди шукають архівні документи, які б підтвердили їх права на майно, житло, землю, пенсію, трудовий стаж, заробітну плату. А це людські долі…

            Цього року до архівного сектору  надійшло 300 письмових запитів, із них: 285- виконано з позитивним результатом, 15- рекомендовано звернутися за місцем знаходження документів. За змістом-270 складають запити про підтвердження трудового стажу, пільгового стажу та розміру заробітної плати, інші  – з питань будівництва житлових будинків та обєктів,  виділення та приватизації земельних ділянок.

     Працівники архівного сектору роблять все для того, щоб поповнити фонди,прийняти іх і забезпечити відповідне зберігання.

Відділом містобудування, архітектури та з питань цивільного захисту у 2017 році

1.     Видано будівельних паспортів – 43

2.     Підготовлено розпоряджень - 17

3.     Розглянуто та погоджено проектів будівництва – 43

4.     Розглянуто заяв та скарг юридичних та фізичних осіб в тому числі на усному прийомі громадян – 22

5.     Направлено відповідей в ОДА , РДА -   23

6.     Направлено ініціативних листів –  29

7.     Видано висновків для оформлення права власності на земельні ділянки – 91

8.     Видано містобудівних умов і обмежень – 7

9.     Участь в нарадах, комісіях  - 19

Основними напрямами роботи відділу інфраструктури, житлово-комунального господарства та       будівництва у 2017 було:

-          підготовки бюджетних установ житлово-комунального господарства, автомобільних доріг до роботи осінньо-зимовий період 2017-2018 років;

-          ремонт та утримання доріг комунальної власності;

-           благоустрій територій населених пунктів району.

Підготовка обєктів житлово-комунального господарства до роботи в осінньо-зимовий період проходила відповідно до розроблених заходів . Житлово - комунльні послуги в Перечинському районі  надає КП  “Комунальник”,  на балансі якого знаходяться   одна водо-насосна станція, дві каналізаційно-насосні станції, очисні споруди, шість свердловин та три одиниці снігоочисної техніки. Житловий фонд міста складає  39 будинків загальною площею 26,3 тис. кв. м., із них 10 одиниць, які мають 5 поверхів. Створено 3 обєднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та житлово-будівельний кооператив, які обслуговують двоповерховий 4-х квартирний будинок та  два 5-ти поверховий 24 квартирний будинок. 15 житлових  будинків по населених пунктах району приватизовано і втручання в їх підготовку до зими немає потреби. Всі будинки комунального фонду забезпечуються теплопостачанням автономно та індивідуально. У водопровідне господарство міста входить підземний водозабір, 2 водо-насосні станції, шість артезіанських свердловин, протяжність водопровідних мереж  становить-9,0 км, загальна потужність становить 2,1 тис. куб. м. води на добу,з яких 6,0 км знаходяться в аварійному становищі. Каналізаційне господарство складається із 1 каналізаційно-очисної споруди із загальною пропускною спроможністю 4,0 тис. куб. м. стоків на добу, 2 каналізційно-насосні станції та 6,0 км каналізаційних мереж з яких 4,4 аварійні.

На об’єктах охорони здоров’я: Перечинської центральної районної лікарні проведено: пусконалагоджувальні роботи по технічному  обслуговуванні ГРП котелень № 1 та № 2;пусконаладку котельно-газового обладнання котелень № 1 та №2 ; гідравлічну промивку та випробування мереж опалення. Вартість ремонту і пусконалагоджувальних робіт склала 50 тис. грн. та впровадження  системи  дистанційної  передачі  даних  газових  лічильників – 80 тис. грн. Проведено ремонт зовнішньої тепломережі та водогону на ділянці будівлі моргу-гаражі з врізкою запірної арматури.

Оновлено теплозахисне покриття зовнішніх теплотрас з ремонтом підпірних стовпів.

Перевірено справність автономного джерела електроенергії: дизельна  електростанція  хірургічного корпусу потужністю 10 кВт в справному стані, створено резерв дизельного пального – 40 літрів.

Проведено заміну клапанів випуску повітря, термопар, п’єзозапальників та запобіжних клапанів (ПЗК).

На об’єктах комунального закладу “Перечинський районний центр ПМСД”

         Завезено  404 м. куб. паливних дров, що складає 100 відс. від потреби.

            Попередня  вартість   виконаних  робіт   складає 33,5 тис. грн., з них – 28,9 тис. грн. для придбання паливних дров, та 4,6 тис.  грн. на виконання ремонтно-технічних заходів.

Для обігріву приміщень структурних підрозділів Центру застосовуються;  дві  котельні з  на твердому  паливі (дрова) ; два газові конвектори ; чотири електричні конвектори ; 45 кахельних пічок.

Завершено  ремонт кахельних пічок в АЗПСМ с. Т.Бистра, розпочато ремонт в АЗПСМ с. Раково.   Завершено ремонт системи опалення в АЗПСМ с. Порошково .

   У закладах освіти проведено ряд капітальних ремонтів по заміні вікон, утеплення фасадів.

         Здано в експлуатацію котельню та твердому паливі Вільшинківського НВК ЗОШ І-ІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад.  Виготовлено проектно-кошторисну документацію на будівництво котельні на твердому паливі Перечинської ЗОШ І-ІІІ ступенів (цей об’єкт включено до переліку об’єктів, які фінансуються за кошти державного фонду регіонального розвитку). Роботи розпочато.

          З метою забезпечення освітніх установ твердим паливом  укладено угоди на закупівлю дров на суму 1028,1 тис. грн., закуплено та завезено стовідсотково вугілля на суму 185,0 тис.  грн.  Для котельні Дубриницької ЗОШ І-ІІІ ступенів закуплено палети на суму 128, 8 тис. грн.

        Виготовлено проектну документацію на облаштування засобами дистанційної передачі даних комерційного вузла обліку газу Перечинської ЗОШ I-III ст. Замовлено прилад.

         Укладено договори та проведено пусконалагоджувальні роботи,   електрозаміри,  підготовлено акти готовності котелень до опалювального сезону. Вартість робіт склала 47,0 тис. грн.

   У закладах культури  проведено ремонт даху районної бібліотеки на суму 30,0 тис. грн.;закуплено модем дистанційного обліку природного газу на суму 15,0 тис. грн.;виготовлено проектно-кошторисну документацію та встановлено  модем дистанційного обліку природного газу для районного будинку культури на суму 3,0 тис. грн.; проведено перевірку димових та вентиляційних каналів Перечинської дитячої музичної школи, районного будинку культури, районної дитячої бібліотеки.

в клубі і бібліотеці-філії с. Раково відремонтовано опалювальну систему;

проведено промивку трубопроводів теплових мереж внутрішньо-будинкових систем теплопостачання районного будинку культури.

Проблемним залишається питання відсутності опалення та електропостачання в будинку культури с. Порошково, в якому  розміщена бібліотека-філія та музична школа. Для вирішення цього питання необхідне виділення коштів з районного бюджету у сумі 50,0 тис. грн.

Ремонт та утримання  комунальних доріг та доріг загального користування місцевого значення

      На ремонти та утримання доріг комунальної власності міською та сільськими радами були виконані ремонтні роботи   на суму:

Перечинська міська рада( ОТГ) - 3 181 925 грн;

Туричківська сільська рада -             38 797 грн;

Порошківська сільська рада -            85200 грн;

 Т.Пасіцька сільська рада -               218 880грн;

Т.Реметівська сільська рада -          208 898 грн;

Т.Полянська сільська рада -                 4 950 грн;

Дубриницька сільська рада -           991 977 грн;

 Т. Бистрянська сільська рада –       510 000грн.

                                            Разом  -5 233 627 грн.

На ремонти доріг загального користування місцевого значення виконано робіт на суму:

 Т.Ремета – Лумшори  -  5 550тис.грн;

Перечин – Свалява       -  6 900 тис.грн.

                     Разом                - 12 400 тис.грн.

 

      Робота райдержадміністрації і надалі буде спрямовуватись на виконання покладених на неї завдань і, в першу чергу, на забезпечення виконання соціально-економічного розвитку району.

    Зрозуміло, що далеко не всі питання, над якими ми працювали протягом року, вдалося вирішити. Сподіваюсь, що спільними зусиллями нам вдасться зробити все можливе для покращення рівня життя людей та процвітаня Перечинщини.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ІНФОРМАЦІЯ

про бюджет за бюджетними програмами з деталізацією за кодами економічної класифікації видатків

бюджету або класифікації кредитування бюджету

Перечинська райдержадміністрація

за 2017 рік

      Звіт

голови районної державної адміністрації про здійснення повноважень, делегованих  районною радою за 2016 рік

      

Перечинська  районна державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на підвідомчій території, а також відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» реалізує повноваження, делеговані рішенням 2-ї сесії сьомого скликання  районної ради № 45 від 24.12.2015 року. На території району забезпечується виконання Конституції, Законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, центральних  органів виконавчої влади.

          Приорітетними завданнями райдержадміністрації у 2016 році було наповнення бюджетів усіх рівнів, вирішення питання стабільного виробництва промислової продукції підприємствами району, сприяння у започаткуванні роботи нових суб’єктів господарювання, створення сприятливого інвестиційного клімату, соціальний захист населення, соціальний супровід учасників антитерористичної операції та членів сімей загиблих, стабільне функціонування системи охорони здоров’я, освіти, культури та всіх галузей, які  забезпечують належний рівень життя мешканців району. Завдяки плановій та системній роботі структурних підрозділів райдержадміністрації, співпраці з підприємствами, установами, організаціями району було  досягнуто позитивних темпів економічного і соціального розвитку району.

Одним із напрямків роботи управління економічного розвитку і торгівлі районної державної адміністрації є виконання делегованих рішенням районної ради повноважень та прийнятих на сесіях ради Програм, проектів, тощо. Багатопланова організаторська робота постійно знаходила своє відображення в розпорядженнях голови районної державної адміністрації, актуальні питання розвитку району розглядались на засіданнях колегії районної державної адміністрації, на нарадах із залученням начальників управлінь і відділів, міського та сільських  голів, депутатів районної ради, керівників підприємств, установ та представників громадських організацій району.

Програму економічного і соціального розвитку Перечинського району на 2016 рік розроблено управлінням економічного розвитку і торгівлі райдержадміністрації спільно зі структурними підрозділами райдержадміністрації, виконкомами міської, сільських рад, керівниками відповідних підприємств, установ та організацій району і затверджено рішенням  районної ради від 13 січня 2016 року № 49.

Метою Програми є забезпечення оптимального балансу інтересів держави, місцевих органів влади та самоврядування, відновлення економічного зростання на базі інвестиційної складової, що стане базовою передумовою для розв’язання соціально-економічних проблем та підвищення добробуту населення. Програма відповідає завданням та пріоритетним напрямам Державної стратегії регіонального розвитку до 2020 року.

У  2016 році (за звітний період)  вдалося забезпечити збільшення у порівнянні з  2015 роком:

- обсягів реалізованої промислової продукції  (оперативні дані) – на 13,5 відс.;

- обсягів надходжень до бюджетів всіх рівнів – на 57,4 відс., які склали майже 88,9 млн. грн.;

            - доходів місцевих бюджетів - на 71,1 відс., що склало 49,3 млн. грн.;

            - розміру середньомісячної заробітної плати в цілому по району (за 9 місяців) – на 41,6 відс.  і її розмір  склав 4243 грн.;- обороту  роздрібної торгівлі (за 9 місяців 2016  року) - на 2,1 відс. у порівняних цінах, який склав 56,8  млн.грн.;-  обсягів   прямих   іноземних   інвестицій   (станом  на  1  жовтня  2016 року) - на 4,1 відс. у порівнянні з  початком року, які склали 2505,5 тис.дол. США.

            Створено 344 нових робочих місць, що складає 137,6 відс. річного завдання.

            Забезпечено прибутковий фінансовий результат в цілому по району за 9 місяців 2016 року у розмірі 7,7 млн. грн. (оперативні дані).

Робота райдержадміністрації, органів місцевого самоврядування у 2016 році спрямовувалась  на залучення усіх джерел фінансування на будівництво, реконструкцію та зміцнення матеріальної бази закладів соціальної сфери, об’єктів комунального призначення, введення в дію яких дозволяє поліпшити соціально-економічне становище окремих територій та району в цілому і виконати соціальні зобов’язання перед населенням.

Зокрема, у 2016 році  в районі завершено роботи з реконструкції котельні Сімерківської ЗОШ І-ІІ ступенів та котельні Сімерської ЗОШ  І-ІІ ступенів, профінансовано роботи з:

               будівництва котельні та системи парового опалення Вільшинківського навчально-виховного комплексу ЗОШ І-ІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад;

               реконструкції системи опалення дошкільного навчального закладу в с. Ворочево;

               реконструкції даху котельні та майстерні ЗОШ І-ІІ ступенів с.Т.Бистра.             

               Здійснено капітальні ремонти:

               добудови до головного входу до навчального корпусу ЗОШ І-ІІІ ступенів с. Порошково;

               фасаду (заміна вікон) ЗОШ І-ІІІ ступенів с.Т.Ремети;

               фасаду  (заміна вікон)  школи старших класів ЗОШ І-ІІІ  ступенів с.Дубриничі;

               по заміні віконних та дверних конструкцій ЗОШ І-ІІ ступенів с.Т.Бистра;

            по заміні віконних та дверних конструкцій ЗОШ І-ІІІ ступенів с. Т.Пасіка;

               по заміні вікон хірургічного відділення Перечинської ЦРЛ;

               по заміні вікон та дверей хірургічного корпусу Перечинської ЦРЛ;

               приміщень будівлі моргу Перечинської ЦРЛ;

               фасаду навчального корпусу ЗОШ І-ІІ ступенів с.Зарічево;

               фасаду навчального корпусу ЗОШ І-ІІІ ступенів с.Порошково;

               даху центрального корпусу Перечинської ЗОШ І-ІІІ ступенів;

               Перечинського районного будинку культури (заміна вікон та дверей);

               санвузлів І поверху Перечинського районного будинку культури;

               спортивного залу дитячо-юнацької спортивної школи;

                з облаштування огорожі ЗОШ І-ІІ ступенів с.Сімерки;

               ліквідація наслідків пожежі в амбулаторії загальної практики сімейної медицини с.Т.Пасіка;

               підвісного пішоходного  моста в ур. Дичка с.Ворочево;

               будівлі клубу в с.Липовець.

                                                                                                                                          П. 1.2 Відповідними  службами райдержадміністрації подаються пропозиції до відповідних програм з питань соціально-економічного і культурного розвитку області. 

П. 1.3 Райдержадміністрацією приділяється значна увагу ефективному використанню природних рослинних ресурсів, що є резервом по створенню нових робочих місць та додаткових надходжень до бюджетів всіх рівнів.

У 2016 році завершено проведення робіт з визначення  нормативів природних рослинних ресурсів місцевого значення на території 5 сільських рад району, встановлено нові ліміти, що дало можливість суттєво збільшити надходження до місцевих бюджетів  від заготівлі природних рослинних ресурсів.

Так, у 2016 році заготівлю природних рослинних ресурсів місцевого значення здійснювали  11 суб’єктів господарювання,  якими отримано дозволи на заготівлю 185,0 тонн  чорниці    проти 20,0 тонни у минулому році,  9,0 тонн ожини проти 19,0 тонн у 2015 році,  15,5 тонн  брусниці,  94,0 кг бузини,  які в 2015 році не заготовлялись.  Сплачено до місцевих бюджетів  214,9 тис.грн.  проти 35,8 тис. грн.  у 2015 році.

Одним із пріоритетних напрямів інвестиційної політики  району є  створення сприятливих умов для залучення інвестицій з метою забезпечення розвитку базових галузей економіки та інноваційної інфраструктури.

З цією метою та для сприяння розвитку економічних, торгових зв’язків, запровадженню інвестиційних і інноваційних проектів райдержадміністрацією у поточному році:

оформлено у вигляді буклетів (як презентаційного матеріалу)  інформацію про основні промислові  підприємства району та наявні інвестиційні пропозиції району;

інвестиційні пропозиції району подано для включення до каталогу інвестиційних пропозицій Закарпатської області;

прийнято участь у інвестиційному форумі «Закарпаття – бізнес в центрі Європи», який відбувся 24 вересня 2016 року в облдержадміністрації за участю офіційних делегацій сусідніх іноземних держав: Угорщини, Словаччини, Румунії, Польщі, дипломатичних представництв, делегацій з інших областей України, представників бізнес структур, керівників установ, підприємств, організацій;

прийнято участь у засіданні круглого столу, яке  проводилось Українським інститутом міжнародної політики 23 грудня 2016 року в облдержадміністрації.

 До  підприємств району доводиться інформація про можливість участі у різних заходах, що проводяться як в Україні, так і за її межами для залучення їх до участі у даних заходах та налагодження зв’язків суб’єктів господарювання району з міжнародними інвестиційними фінансовими структурами.

За період іноземного інвестування станом на 01 жовтня 2016 року обсяг залучених іноземних інвестицій склав 2505,5 тис. дол. США, проти 2406,6 тис. дол. США  на початок 2016 року.

Основними країнами-інвесторами для підприємств району стали країни Євросоюзу,  це зокрема:  Італія, Литва, Німеччина, Словаччина, Угорщина, Чехія, Данія, Сербія, Кіпр.

Крім прямих іноземних інвестицій підприємства залучають внутрішні капітальні інвестиції, головним джерелом фінансування яких є власні кошти.  Так, протягом січня-вересня 2016  року підприємствами району освоєно (використано) капітальних інвестицій  у сумі 50,3 млн. грн., що на 43,9 відс. більше аналогічного періоду 2015  року. 

Відповідно до укладеної Угоди про спільне фінансування інвестиційних проектів  у рамках програми співробітництва  між  Закарпатською областю України та Пардубіцьким краєм Чеської Республіки на 2016 рік у районі реалізовано проект ,,Будівництво котельні з встановленням твердопаливного котла Сімерківської ЗОШ I-II ст’’ на суму 836,тис. грн. Міжнародних партнерів в Україні представляє благодійний фонд ,,Віза’’. Частка коштів міжнародних партнерів у даному проекті становить 300,0 тис.чеських крон.

П. 1.7.  Відповідними службами райдержадміністрації координується робота щодо залучення в порядку,  встановленому чиним законодавством,  підприємств,  установ  та організацій, які не належать до комунальної власності, до участі в обслуговуванні населення району.

Реалізація продовольчих та непродовольчих товарів, надання послуг ресторанного  господарства населенню району здійснюється, за оперативними даними, через 297 об’єктів роздрібної торгівлі, в тому числі - 210 закладів торгівлі (кіоски, магазини) , 86 закладів ресторанного господарства (ресторани, кафе, бари, їдальні) та 1 ринок, 96,6 відс. із яких належить приватним підприємцям.

За місцем розташування в місті зосереджено 33,7  відс. об’єктів роздрібної торгівлі та ресторанного господарства, решта - в сільській місцевості.

Наявна торгова мережа району задовольняє потреби населення в товарах народного споживання.

Для забезпечення населення продуктами харчування та сільгосппродукцією за цінами виробників та з метою стабілізації цінової ситуації в районі у 2016 році організовувались ярмарки із продажу сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки.

У 2016 році відновлено діяльність ТОВ «Джерела Карпат», яке розпочало виробництво соків, джемів, консервованих маринованих овочів і т.д., що дозволить, у перспективі, забезпечити ринок району продукцією власного виробництва.

За офіційними статистичними даними, загальний обсяг роздрібного товарообороту підприємств – юридичних осіб,  за 9 місяців 2016 року становив 56760 тис.грн., що більше відповідного періоду 2015 року, у порівняних цінах, на 2,1 відс.  

Сфера послуг району, як і сфера торгівлі, належить приватним підприємцям – фізичним особам і включає в себе майстерні по ремонту та пошиттю одягу,  ремонту автомобілів, ремонту взуття, надаються також фото-послуги, перукарські послуги, послуги з оброблення деревини та виробництво виробів з деревини, стоматологічні і інші косметичні послуги.

Обсяг реалізованих  послуг підприємствами-юридичними особами за січень-вересень 2016 року склав 12071,3 тис. грн., що менше у порівнянні з відповідним періодом попереднього року на 3,7 відс.

П. 1.13. Станом на грудень 2016 року мережа туристично-рекреаційних та готельних закладів району нараховувала 9 туристично-рекреаційних закладів та 21 особу, що здійснює діяльність у сфері сільського туризму, що дозволяє одночасно розмістити близько 900 туристів.

З метою забезпечення розвитку туризму та підвищення ефективності роботи туристично-рекреаційних  закладів,  залучення   інвесторів для створення нових туристичних об’єктів та розбудови відповідної інфраструктури, у районі проводиться відповідна робота.  Зокрема:

- організовуються наради   з приватними підприємцями, що здійснюють діяльність у сфері туризму на території району

 - забезпечується участь у виставках, семінарах, конференціях (семінар - навчанні  “Як розпочати діяльність у сфері сільського туризму” ( м. Перечин), науково-практична конференція “Шляхи комплексного розвитку туризму в Карпатському регіоні, підвищення конкурентоспроможності регіонального та національного туристичного продукту”, у  виставці – ярмарку “Турєвроцентр Закарпаття – 2016”);Міжнародній туристичній виставці «Україна. Подорожі. Туризм.» (м.Київ).

Розроблено   Програму розвитку туризму в Перечинському районі на 2016- 2020 роки.

Спільно з районним центром зайнятості проводяться семінари з організації зеленого туризму, яких протягом  2016 року проведено 11 семінарів, в яких взяли участь 189 осіб.

З метою пропаганди туристичного продукту:

            підготовлено та подано матеріали про туристично-рекреаційний потенціал району для розміщення в журналі «Туристичними стежками Закарпаття»;

діє туристично-інформаційний центр (підрозділ БФ «Центр громадських ініціатив»), у якому туристи мають змогу отримати інформацію про туристично-привабливі об’єкти району, скористатися послугою бронювання білетів, організацією екскурсій із супроводом та можливістю поселення у приватному секторі;

 спільно із сільськими радами зібрано інформацію  для довідника про історію та туристичну привабливість району;

надано інформацію про туристично-рекреаційні заклади району для розміщення у довіднику “Закарпаття  державне”.

            З метою здійснення  аналізу діяльності у сфері туризму щомісячно проводиться моніторинг показників діяльності туристистично-рекреаційних закладів району.

Протягом  2016 року  туристичними закладами району надано послуг на суму 13,7 млн. грн., проти 12,6 млн. грн.  у попередньому році. Сплачено за цей же період податків до бюджету у сумі 1,2 млн. грн., що на 20,0 відс. більше попереднього року.

   П.1.1.   Протягом 2016 року в галузі бюджету та фінансів здійснено комплекс робіт по складанню та  виконанню районного бюджету.

          Розроблено показники проекту районного бюджету на 2017 рік та подано на розгляд сесії районної ради, який затверджено  сесією районної ради 22 грудня 2016 року. Розроблено та доведено трансферти низовим бюджетам на фінансування дошкільної освіти та закладів культури на 2017 рік.

        Ведеться аналіз та контроль за станом розрахунків за енергоносії та інші житлово-комунальні послуги бюджетними установами, що фінансуються з місцевого бюджету, стан виплати заробітної плати бюджетними установами району, контроль за недопущенням заборгованості з цих виплат та інших захищених видатків.

        Постійно здійснюється моніторинг та контроль за виконанням доходів районного та зведеного бюджету району, в тому числі в розрізі низових бюджетів як по загальному так і спеціальному фондах.  

        За підсумками 2016 року виконання доходів загального фонду зведеного місцевого бюджету в частині податків та обов”язкових платежів становить 109,7 відсотка. При уточненому річному плані доходів 44983,2 тис.грн, фактично поступило 49343,4 тис.грн, сума перевиконання по району склала 4360,2 тис.грн. Затверджені показники за 2016 рік виконано всіма бюджетами.

         Виконання дохідної частини районного бюджету за 2016 рік забезпечено на 105,0 відсотків, при уточненому плані надходжень 25948,1 тис.грн., фактичні надходження склали 27242,4 тис.грн., перевиконання дохідної частини становить 1294,3 тис.грн.

         Протягом року за рахунок перевиконання доходів загального фонду по всіх бюджетах спрямовано на видатки 17450,9 тис.грн., в тому числі по районному бюджету 8118,1 тис.грн. 

         П.1.4.  З метою здійснення прогнозування надходжень до місцевих бюджетів, та врахування в показниках проекту державного бюджету на наступний рік, надано пропозиції щодо очікуваних надходжень за 2016 рік та прогноз  надходжень на 2017-2019 роки у розрізі платежів, що надходять до місцевих бюджетів району.

         До спеціального фонду місцевого бюджету району надійшло доходів на суму 3809,9 тис.грн., в тому числі:  до місцевих бюджетів розвитку - 838,0 тис.грн.,  до фондів охорони  навколишнього середовища – 168,6 тис.грн.,   до цільового фонду міської ради – 30,0 тис.грн., власних надходжень бюджетних установ ( платні послуги та благодійні внески) – 2772,3 тис.грн.

     П.1.17. До спеціального фонду місцевих бюджетів в частині надходжень коштів від відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва по району протягом 2016 року надходжень немає, кошти не використовувались. Станом на 01.01.2017 року по всіх бюджетах в залишку налічується 150,2 тис.грн., який склався ще на початок 2016 року.

Видаткова частина районного бюджету по загальному фонду за 2016 рік при уточненому плані на звітний період 193007,6 тис.грн.  виконана в сумі 189500,7 тис.грн., тобто виконання складає 98,2 відсотків.

П.1.15.  Протягом  2016 року з резервного фонду районного бюджету профінансовано на запобігання та ліквідацію надзвичайних ситуацій кошти в сумі 170,2 тис. грн.

Видаткова частина районного бюджету по спеціальному фонду за 2016 рік (без власних надходжень) при уточненому плані на звітний період 14669,4 тис.грн.  виконана в сумі 13347,7 тис. грн.  (91,0 %). З них за рахунок районного бюджету розвитку профінансовано видатки в сумі 13247,7 тис.грн. 

 Відділом  освіти,  молоді та спорту райдержадміністрації   забезпечується функціонування 18 дошкільних навчальних закладів, два з яких - у складі навчально-виховних комплексів (Новоселицький та Вільшинківський).   У районі нараховується 2739 дітей віком від 1 до 6 років.   Дошкільні навчальні заклади відвідують 1115 дітей, що становить 41% від загальної чисельності дітей відповідного віку. Із метою підготовки дітей до навчання у загальноосвітніх школах відповідальними особами на місцях (представниками органів місцевого самоврядування та педагогічними колективами ДНЗ) вживаються всі можливі заходи щодо охоплення дітей 5-річного віку дошкільною освітою. За станом на 1 грудня 2016 року із 1692 дітей від 3 до 6 років навчаються в ДНЗ 998 (59%). Щодо охоплення дітей 5-річного віку (не менше 85%) дошкільною освітою повідомляємо,що із 539 дітей - п’ятирічок 371 виховуються у ДНЗ, що становить 69 %. Наповнюваність груп та потужність ДНЗ у 2016 році складала 126 дітей на 100 місць. Із метою розвантаження та розширення мережі дошкільних навчальних закладів та збільшення кількості дітей 5-річного віку, охоплених навчанням та вихованням у ДНЗ, у 2016 році відкрито 1 групу з короткотривалим перебуванням дітей у Тур’я-Реметівському ДНЗ на 20 місць. У майбутньому в цьому ж населеному пункті планується відкриття ще однієї додаткової групи на базі приміщень розформованого міжшкільного учнівського навчально-виробничого комбінату.

У районі функціонують 24 загальноосвітні навчальні заклади:

-5 загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів,

-1 Перечинська гімназія ІІ-ІІІ ступенів суспільно-гуманітарного напрямку,

-12 загальноосвітніх шкіл І-ІІ ступенів( у тому числі й Перечинська загальноосвітня

школа-інтернат І-ІІ ступенів Закарпатської обласної ради),

2 НВК: Новоселицька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад та Вільшинківський НВК загальноосвітня школа І-ІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад,

-6 загальноосвітніх шкіл І ступеня.

До 25 груп продовженого дня у 2015-2016 навчальному році було залучено 750 учнів 1-4 класів (38%).

У 2015-2016 навчальному році в освітніх закладах району нараховувалося 4098 школярів ( у 2014-2015 н/р в школах району навчалося 4035 учнів).

Щороку збільшується кількість учнів, задіяних до гурткової роботи. Так, у 2015-2016 навчальному році у 24 загальноосвітніх навчальних закладах району у 157-и гуртках займалися 2393 учні (58% від загальної кількості школярів району). У Перечинській ДЮСШ у 29-и секціях та гуртках займалися 480 юних спортсменів.

У Перечинському БДЮТ у 32 гуртках – 750 учнів ( 18 гуртків із них працювали на базі 9-и загальноосвітніх шкіл сільської місцевості). Серед усіх гуртківців 68 - із багатодітних сімей, 4 –діти з обмеженими фізичними можливостями, 3 дітей-сиріт, 6 дітей-напівсиріт, 7 – із неповних сімей.

У 2016 році успішно реалізовувались наступні програми:

Програма розвитку освіти району на 2013-2022 роки,

Програма "Шкільний автобус" на 2011-2017 роки,

Програма "Обдарована дитина" на період 2016-2020 року,

Програма забезпечення харчуванням учнів 1-4 класів, які навчаються в загальноосвітніх навчальних закладах Перечинського району на 2016 рік,

Програма розвитку фізичної культури і спорту на 2012-2016 роки,

Програма розвитку футболу в Перечинському районі на 2015-2020 роки,

Програма розвитку волейболу в Перечинському районі на 2016-2020 роки,

Програма розвитку пауерліфтингу в Перечинському районі на 2016-2020 роки,

Програма підтримки дітей учасників антитерористичної операції і дітей із сімей, переміщених із тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, у навчальних закладах Перечинського району на 2016-2018 роки,

Програма підтримки дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в освітніх закладах Перечинського району на 2016-2018 роки .

Вживаються відповідні заходи щодо забезпечення функціонування освітньої галузі району, її розвитку, створення умов для рівного доступу мешканців Перечинщини до якісної освіти.

Відповідно до затверджених заходів проведено капітальні ремонти:

- фасаду із заміною вікон ЗОШ І-ІІІ ст. с. Дубриничі – 331 000 грн.;

- фасаду навчального корпусу ЗОШ І-ІІІ ст. с. Порошково – 662 995 грн.;

- капітальний ремонт з облаштуванням огорожі спортивної площадки Сімерківської ЗОШ І-ІІ ст. – 156 618 грн.;

-  по заміні вікон Т-Пасіцької ЗОШ І-ІІІ ст. – 340 464 грн.;

- фасаду навчального корпусу Зарічівської ЗОШ І-ІІ ст.- 429 475 грн.;

- фасаду із заміною вікон ЗОШ І-ІІІ ст. с. Т-Ремета – 877 759 грн.;

- даху центрального корпусу Перечинської ЗОШ І-ІІІ ст. – 417 209 грн.;

- по заміні вікон Т.-Бистрянської ЗОШ І-ІІ ст. – 359 980 грн.;

- по заміні віконних та дверних конструкцій центрального корпусу Перечинської ЗОШ І-ІІІ ст. – 288 852 грн.;

- по заміні віконних конструкцій (новий корпус) Перечинської ЗОШ І-ІІІ ст. – 249 998 грн.;

-  спортивного залу ДЮСШ – 509 305 грн.

Здійснено будівництво котельні та системи опалення Вільшинківського НВК ЗОШ І-ІІ ст.. - ДНЗ – 360 000 грн.;

- реконструкцію котельні з влаштуванням твердопаливного котла Сімерської ЗОШ І- ІІ ст. – 835 164 грн.;

- добудову головного входу до навчального корпусу ЗОШ І-ІІІ ст. с. Порошково – 880 721 грн.;

- реконструкцію даху котельні та майстерні Т.-Бистрянської ЗОШ І-ІІ ст. – 366 946 грн..

Відповідно до програми співпраці з Пардубіцьким краєм Республіки Чехія виділено кошти в сумі 500 000 чеських крон для співфінансування проекту по капітальному ремонту фасаду ЗОШ І-ІІІ ст. с. Порошково та 200 000 чеських крон для співфінансування проекту по будівництву котельні та системи опалення Вільшинківського НВК ЗОШ І-ІІ ст.-ДНЗ. Для Новоселицької ЗОШ І-ІІ ст – ДНЗ та ЗОШ І-ІІІ ст. с. Порошково закуплено обладнання та меблі на суму 170 000 грн.

Рішенням сесії районної ради від 14 липня 2016 року виділено кошти в сумі 25 000 грн. для придбання насоса у котельню Перечинської ДЮСШ та 10 000 грн. для закупівлі газового редуктора котельні Перечинської ЗОШ І-ІІІ ст., виконано роботи по ремонту і частковій заміні покриття у спортзалі Перечинської ЗОШ І-ІІІ ст.

За кошти освітньої субвенції та кошти, виділені відповідно до рішень сесій районної ради, виготовлено проектно-кошторисні документації на наступні об’єкти:

·         капітальний ремонт даху школи початкових класів та допоміжних будівель ЗОШ I-III ст.с. Дубриничі – 8 300 грн;

·         капітальний ремонт Вільшинківського НВК ЗОШ І-ІІ ст..-ДНЗ – 33 161 грн.;

·         капітальний ремонт із заміною вікон Сімерської ЗОШ I-II ст. – 19 780 грн;

·         реконструкцію будівель старого корпусу школи під спортивний зал Т.Полянської ЗОШ I-II ст. – 80 000 грн.;

·         реконструкцію системи теплопостачання зі встановленням котельні на твердому паливі Перечинської ЗОШ I-III ст.. – 84 539 грн.;

·         реконструкцію покрівлі ЗОШ I-III ст.. с. Т.-Ремета – 23 227 грн.;

·         реконструкцію системи опалення ЗОШ I-III ст. с.Порошково – 15 588 грн..

При підготовці до нового навчального року за кошти освітньої субвенції здійснено потокові ремонти всіх навчальних закладів району. Відрадно, що вдалось відремонтувати спортивний зал П.-Гутянської ЗОШ I-II ст.(150 000 грн), їдальню та санвузли пришкільного інтернату Туричківської ЗОШ І-ІІ ст.. (200 000 грн).

Для покращення матеріально-технічної бази навчальних закладів за кошти освітньої субвенції закуплено 4 комп’ютерні класи, а також 3 комп’ютерні класи - за кошти державного бюджету на загальну суму 199 824 гривень. Закуплено шкільних меблів (дошки, мебельні стінки, класні парти і стільці) на суму 324 000 грн., посуд для шкільних їдалень на суму 95 164 грн., спортивного інвентарю на суму 20 000 грн., дві газонокосилки, апаратуру для озвучення в комплекті на суму 123 213 грн., мультимедійне обладнання на суму 187 400 грн., лабораторних комплектів цифрового вимірювання на суму 199 800 грн. У грудні 2016 року відділом освіти, молоді та спорту для навчальних закладів району було проведено закупівлю холодильників та електроплит на суму 93 200 грн.

З метою створення умов для забезпечення у сільській місцевості регулярного безоплатного перевезення до місць навчання, роботи і додому учнів та педагогічних працівників закуплено один шкільний автобус на суму 1 679 900 грн.. (1 175 930 грн.. – освітня субвенція, 503 970 грн. –місцевий бюджет).

З метою забезпечення освітніх установ твердим паливом проведено тендерну процедуру по закупівлі дров на суму 906 000 грн., придбано і завезено в Перечинську ЗОШ І-ІІІ ст. та Перечинську ДЮСШ вугілля на суму 99 986 грн., що становить 100 % від потреби. Закуплено палети для котельні Дубриницької ЗОШ І-ІІІ ст. на суму 128 800 гривень.

Відділом освіти, молоді та спорту організовано харчування у 16 шкільних їдальнях навчальних закладів Перечинського району, на що було виділено 1991400 грн.

Учні, які отримували безкоштовне гаряче харчування у 2016 році згідно постанови Кабінету Міністрів України від 02 лютого 2011 року № 116 «Про затвердження Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладання податком на додану вартість» зі змінами від 18 січня 2016 року № 16:

34 сиріт та позбавлених батьківського піклування,

-152 – діти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»,-41 – учні спецкласів,-2 -– учні інклюзивного класу.

За рахунок коштів районного бюджету організовано гаряче харчування для: учнів 1-4 класів - 1631, дітей учасників антитерористичної операції і дітей із сімей переміщених із тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції - 45, дітей із особливими освітніми потребами - 44, обдарованих дітей, які навчаються у спортивних класах Перечинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів - 24 та вихованців пришкільного інтернату Туричківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів - 31.

Сесією Перечинської районної ради виділено 450 тис. грн., що дозволить забезпечити харчуванням учнів 1-4 класів до лютого місяця 2017 року, та 35 тис. грн.. для організації харчування учнів Туричківського пришкільного інтернату

Відповідно до наказу відділу освіти, молоді та спорту Перечинської райдержадміністрації № 84 від 18.05.2016 «Про організацію літнього відпочинку та оздоровлення дітей навчальних закладів Перечинського району влітку 2016 року» було організовано роботу 17 таборів з денним перебуванням на базі навчальних закладів, якими охоплено 1365 дітей різного віку, серед яких дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (17), дітей-інвалідів (19), постраждалих від ЧАЕС (6), дітей з малозабезпечених та багатодітних сімей (521), дітей учасників АТО (20), обдарованих та талановитих дітей (493). Із місцевого бюджету було виділено 490 тисяч гривень. При дворазовому харчуванні вартість одного дітодня в середньому становила 25 гривень.

У 2016 році уперше на базі Перечинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів та загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів с. Т.Ремета було організовано 4 мовні групи у пришкільних літніх таборах із денним перебуванням (Перечинська ЗОШ – англійська та німецька мови, ЗОШ І-ІІІ ст. с. Т-Ремета – англійська, німецька, словацька мови). Програма щоденних занять мовних груп допомагала дітям здобувати необхідні мовні навички та непомітно долати мовний бар’єр. Організовувались екскурсії по району та за його межі, діти залучались до активного відпочинку та різноманітних розважальних заходів. Для належної організації фізкультурно-спортивної роботи із дітьми у пришкільних таборах відділом освіти, молоді та спорту закуплено спортивний інвентар. У всіх закладах створені безпечні умовидля перебування дітей. Випадків травматизму, звернення до медичних установ для надання медичної допомоги не було.

Відділом освіти, молоді та спорту за кошти, виділені рішенням сесії районної ради (99 тис грн), протягом 14 днів оздоровлено у дитячому закладі ,,Синевирське озеро’’ 30 школярів пільгових категорій: дітейАТО – 7, дітей-сиріт, ПБП – 6, малозабезпечених – 3, із багатодітних родин – 6, дітей-інвалідів – 2, обдарованих дітей - 6.

Відповідно до Проекту міжнародної матеріальної допомоги опорним школам, проведеного Міністерством фінансів України спільно з МОН України та групою міжнародних донорів, до пілотного проекту розвитку опорних шкіл в Україні (наказ департаменту освіти і науки Закарпатської ОДА №151 від 12.05.2016 року), за результатами проведеного конкурсного відбору включена загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів с. Тур’я-Ремета (єдина серед ЗНЗ Закарпаття). Орієнтовна дата початку функціонування опорної школи та її філій – 2017/2018 навчальний рік. Першим кроком освітньої реформи в районі стало створення Тур’я-Реметівського освітнього округу із опорним закладом – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів с. Тур’я-Ремета та філіями: Тур’я-Пасіцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, Раківська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів, загальноосвітня школа І-ІІ ступенів с. Туриця, Туричківська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів, Вільшинківський навчально-виховний комплекс загальноосвітня школа І-ІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад, Присліпська загальноосвітня школа І ступеня, яка знаходиться на території с. Вільшинки, Липовецька загальноосвітня школа І ступеня (рішення прийнято на позачерговій 8 сесії VІІ скликання Перечинської районної ради №164 від 14.07.2016 року).

Охорона здоров’я району представлена сектором охорони здоров’я Перечинськоїрайдержадміністрації; Перечинською центральною районною лікарнею на 123 стаціонарних ліжок та поліклінікою на 240 відвідувань в зміну і комунальним закладом «Перечинський районний центр ПМСД» з потужністю 488 відвідувань в зміну та денним стаціонаром на 45 ліжок. В структуру Центру ПМСД входять 12 АЗПСМ (м.Перечин, сіл Дубриничі, Зарічево, Сімер, Т.Ремета, Туриця, Турички, Т.Пасіка, Раково, Порошково, Т.Бистра, Т.Поляна) та 10 ФАПів (сс. Новоселиця, Пастілки, Ворочево, Сімерки, Липовець, Вільшинки, Мокра, Маюрки, П.Гута, Свалявка). Потужність амбулаторно-поліклінічних закладів району складає 728 відвідувань в зміну.

У лікувальних закладах району працює 74 лікарів та 162 особи середнього медичного персоналу, що відповідно складає 23,1 та 50,5 на 10 тис. населення. 

Штатних посад лікарів ЗПСМ в районі 22,75, що становить 7,1 на 10000 населення, при обласному показнику – 6,12,  штатних посад середнього медичного персоналу ЗПСМ – 41,5,що відповідно становить12,9 на 10000 населення.

Укомплектованість фізичними особами штатних посад сімейних лікарів за 2016 р. складає 83,52% (19 фізичних осіб на 22,75 ст.) проти 79,12 % за 2015 рік при обласному показнику – 89,6%. Вакансії відмічаються по Туричківській АЗПСМ – 0,75 ст.; Т.Реметівській АЗПСМ – 1,0 ст.; .

Виконання ліжкоднів по стаціонару Перечинської ЦРЛ за 2016 рік складає 94,4% проти 92,5% за 2015 рік. Виконання ліжкоднів у денному стаціонарі Центру ПМСД в 2016 році складає 91,1% проти 90,5% в 2015році.

Демографічна ситуація в районі, в цілому, залишається стабільною. Рівень народжуваності в 2016 році є на рівні 2015 року і складає 15,70 проти 15,47 на 1000 населення.   

Загальна смертність  населення є нижчою, ніж у 2015 році і складає за 2016 рік 13,09 на 1000 населення проти 14,2. По місту рівень смертності складає 11,8 на 1000 населення, по селу – 13,4.

Показник природного приросту є позитивним і складає 2,62 проти 1,3 за 2015 рік. Рівень первинної інвалідності осіб працездатного віку складає 51,10 на 10 тис. нас. прац. віку проти 45,59. Рівень первинної інвалідності дитячого населення  складає в 2016 році 20,30 на 10 тис. дит. нас., проти 25,37 в 2015 році.

Охоплення туберкулінодіагностикою дитячого населення віком від 4 до 14 років 833,75 на 1 тис. проти 722,57.

Охоплення новонароджених вакцинацією БЦЖ  в 2016 році складає 85,68% проти 55,37% в 2015 році (відсутність вакцини БЦЖ в районі, як і в цілому по області).

Бюджет по галузі охорони здоров’я на 2016 рік за загальним фондом становить 23492,6 тис. грн. проти23983,6 тис. грн. в 2015 році. Протягом 2016 року заклади охорони здоров’я профінансовано на 23279,9 тис. грн. або 99,1% від призначень на цей період.

Витрати бюджетних коштів в розрахунку на 1-го жителя складають 751,68 грн. проти 725,66 грн. за 2015 рік.

По фонду заробітної плати з нарахуваннями профінансовані видатки склали 17496,3 тис.грн., або 99,8% від запланованих проти 17926,6 тис. грн. за 2015 рік.

На медикаменти у 2016 році було заплановано 1310,0 тис. грн., протягом звітного періоду видатки на медикаменти склали 1309,5 тис. грн. або 100% від призначень на цей період. Видатки на медикаменти на 1 ліжкодень склали 19,63 грн. проти 29,70 за 2015 рік.

Видатки на харчування на 1 ліжкодень у звітному періоді знизилися і складають 9,94 грн. проти 10,87 грн. за 2015 рік.

На пільгове медикаментозне забезпечення на 2016 рік передбачено 672,0 тис. грн. проти 559,0 тис. грн. в 2015 році. Протягом  року використано 635,6 тис. грн., що становить 94,6% від призначень на рік. В т.ч.:

·         для онкологічних хворих заплановано 110,0 тис. грн., використано протягом року 109,9 тис. грн., що складає 99,9% від призначень на цей період;

·         на придбання калоприймачів для стомованих хворих заплановано і використано 24,0 тис. грн. або 100%;

·         для хворих на цукровий та нецукровий діабет заплановано 100,0 тис. грн., використано 100,0 тис. грн. або 100%;

·         для хворих на туберкульоз заплановано 5,0 тис. грн., використано – 4,8 тис. грн. або 96,4%;

·         для інвалідів війни заплановано 20,0 тис. грн., використано 19,8 тис. грн. або 99,2%;

·         для дітей-інвалідів з рідкісними захворюваннями (муковісцидоз) виділено 80,0 тис. грн., використано 80,0 тис. грн. або 100%.

·         для хворих на ниркову недостатність заплановано 208,0 тис. грн., використано 182,2 тис. грн. або 87,7% від призначень на цей період;

·         для медикаментозного забезпечення учасників АТО виділено 20,0 тис. грн., використано 15,9 тис. грн., що складає 76,7%;

·         інші пільгові категорії – 105,0 тис. грн., використано 99,5 тис. грн. або 94,8%.

На енергоносії на 2016 рік заплановано 2243,2 тис. грн., використано 2123,8 тис. грн. або 94,7% від запланованих.

На поточний ремонт ФАП с. П.Гута виділено 24,9 тис. грн., використано протягом поточного періоду 23,4 тис. грн. або 94%. Перечинським районним Центром ПМСД закуплено 2 холодильники, багатофункціональний пристрій «Самсунг» та 2 кардіографи на загальну суму 104,7 тис. грн.

За рахунок інших надходжень спеціального фонду було передбачено виготовлення проектно-кошторисної документації та її експертизу по реконструкції системи теплопостачання Перечинської ЦРЛ з встановленням котлів на твердому паливі – 68,0 тис. грн., використано 63,5 тис. грн; на капітальний ремонт приміщень будівлі моргу Перечинської ЦРЛ – 121,6 тис. грн.

Для проведення капітального ремонту по заміні вікон хірургічного відділення Перечинської ЦРЛ виділено 140,4 тис. грн., використано 137,0 тис. грн. або 97,6%; для проведення капітального ремонту по заміні вікон та дверей хірургічного корпусу Перечинської ЦРЛ – 42,9 тис. грн., використано 33,5 тис. грн. або 78,1%.

На капітальний ремонт (ліквідація наслідків пожежі) в АЗПСМ с. Т.Пасіка КЗ «Перечинський РЦ ПМСД» виділено 85,0 тис. грн., використано 84,8 тис. грн.

На виготовлення проектно-кошторисної документації та її експертизу по капітальному ремонту АЗПСМ с. Т.Ремета виділено 18,3 тис. грн., використано 14,7 тис. грн.

На придбання для Перечинської ЦРЛ котла для котельні №2 терапевтичного корпусу використано 23,0 тис. грн., на придбання стерилізатора – 76,6 тис. грн., щілинної лампи – 143,4 тис. грн., двох кардіографів (дорослого та дитячого) – 44,0 тис. грн.

Централізовано протягом 2016 року отримано лікарських засобів та медикаментів на суму 1662,0 тис. грн. проти 1465,3 тис. грн. за 2015 рік.

Сума позабюджетних надходжень за 2016 рік склала 584,3 тис. грн. проти 417,6 тис. грн. за 2015 рік, що відповідно складає 18,20 грн. на 1-го жителя району проти 13,03 грн.

Відповідно до Закону України «Про культуру» відділом культури, установами культури району докладаються зусилля для реалізації державної політики в галузі культури, створення умов для організації культурного, інформаційно-освітнього обслуговування населення. На сьогоднішній день в районі збережено мережу культосвітніх установ: 21 клубні установи; 21 бібліотечні установи; 2 дитячі музичні школи; 1 народний етнографічний музей «Лемківська садиба» в с. Зарічево. Ці заклади сприяють розвитку національно – культурних традицій населення, мистецтва, збереженню і примноженню духовної спадщини, народних традицій, звичаїв та обрядів, самодіяльної художньої творчості.

Для повноцінного функціонування культосвітніх установ і покращення їх матеріально – технічної бази відділом культури було розроблено і діяли 4 галузеві програми:

«Програма розвитку бібліотек як інформаційних і культурних центрів Перечинського району на 2016 рік» було виділено 15000 грн., «Програма підтримки розвитку Перечинської дитячої музичної школи на 2016 рік»; «Програма підтримки розвитку Тур’я – Реметівської дитячої музичної школи на 2016 рік»; «Програма розвитку культури і мистецтва в районі на 2016 рік». На виконання заходів «Програми розвитку культури і мистецтва на 2016 рік» було виділено 273653,00 грн. Подано пропозиці до Програми економічного і соціального розвитку Перечинського району на 2016 рік, а також перелік об’єктів галузі культури, що потребують першочергових капітальних ремонтів, реставрацій. Подано пропозиції до «Програми забезпечення розвитку освіти, культури, традицій національних меншин району», до районної «Програми «Ромське населення» та затверджено «План заходів відділу культури райдержадміністрації по роботі з національними меншинами у 2016 році».

Із загального фонду місцевого бюджету фінансування виділено кошти в сумі 6680868,22 грн., в тому числі на заробітну плату 4615953,91 грн. Дебіторська та кредиторська заборгованість по відділу культури Перечинської РДА відсутня. Проведено капітальний ремонт районного будинку культури (заміна вікон та дверей) 499074,00 грн. з них з обласного бюджету 490000,00 грн., та капітальний ремонт санвузлів першого поверху РБК 223320,00 грн.

В Перечинському районі налічується близько 40 пам’яток архітектури, серед яких: археологічні, історичні, пам’ятки монументального мистецтва, та пам’ятки архітектури – пам’ятні знаки радянським воїнам і односельчанам, листоноші Ф.Фекеті, меморіальні дошки, братські могили, могили афганців, січових стрілців, пам’ятник листоноші Ф.Фекеті та ін. Найбільшою цінністю архітектурної культурної спадщини району є народний етнографічний музей «Лемківська садиба» в с. Зарічево; громадські музеї: «Спадщина»; історичний «Освіта», ромський музей, єдиний в Україні - «Ромська колиба», культова споруда - діюча дерев’яна церква святого Василія (с. Лікіцари), пам’ятка архітектури XVII ст., 1746 р., яку дуже часто відвідують туристи навіть із далекого зарубіжжя.

Музей «Лемківська садиба» береже і збагачує традиції, звичаї лемківської культури рідного краю. У звітному році було виділено 90000,00 грн. і реставровано споруду за рахунок «Комплексної програми збереження та використання пам’яток культурної спадщини Закарпатської області на 2016-2020 роки».

На сьогоднішній день відділом культури спільно з відділом охорони культурної спадщини управління культури облдержадміністрації, органами місцевого самоврядування ведеться робота в справі охорони культурної спадщини, а саме упорядкування і паспортизації пам’яток Перечинського району.

В централізованій бібліотечній системі комп’ютеризовано 10 бібліотек, в яких є 24 комп’ютери, 22 підключено до мережі інтернет, працює 1 скайп і 9 блогів. Всі комп’ютери, оргтехніку працівники бібліотек отримали завдяки участі в різних конкурсах і проектах. Бібліотечні установи проводять і беруть участь в заходах до знаменних дат, державних свят, ювілеїв, презентацій, просвітницьких заходів, до відзначення Дня міжнародної мови, проводяться зустрічі з учасниками АТО, у співпраці з БФ "Центр громадських ініціатив" за підтримки програми "Здоров`я жінок України" реалізується проект «Майбутнє варто планувати». Бібліотечна система району є в четвірці кращих в області.

Клубні установи підпорядковані сільським радам, методичне керівництво здійснює районний будинок культури, забезпечується проведення культурно-мистецьких акцій, конкурсів, оглядів, свят, участі у культурно – мистецьких заходах району, до державних і знаменних дат.

Цьогоріч в районі проведено районний фестиваль колядницьких груп і вертепів «Вертеп – 2016. Колядки Перечинщини», обласні фестивалі: «Лемківська ватра», «Перечинщина скликає таланти», обласне свято до Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народної творчості.

З метою розвитку аматорської народної творчості в закладах культури району діють 112 гуртків, клубних формувань, з них 46 дитячих, у яких беруть участь 1148 учасників з них 527 дітей. В картотеці районного будинку культури налічується 92 народних умільців. В районі діють 4 колективи, яким присвоєно звання «народний» і 1 «зразковий».

Дитячі музичні школи: Перечинська (плановий контингент - 192 учнів) та Тур’я-Реметівська (плановий контингент - 79 учнів). Проводились шкільні конкурси індивідуальних виконавців, переможці яких брали участь у обласних конкурсах і зайняли в області призові місця. В Перечинській та Тур’я – Реметівській дитячих музичних школах працюють творчі колективи, які беруть активну участь у концертах, оглядах, конкурсах, культурно – мистецьких заходах району, області.

Основні проблемні питання: проведення капітальних, поточних ремонтів, реконструкцій та реставрацій в культосвітніх установах, поповнення бібліотечних фондів книжковою літературою та періодичними виданнями, придбання музичних інструментів, озвучувальної апаратури, оргтехніки, пошиття сценічних костюмів для колективів художньої самодіяльності, придбання автотранспортного засобу для перевезення аматорських колективів.                       

 У сфері регулювання земельних відносин підготовка питань про визнання у встановленому законом порядку території, вибір, вилучення (викуп) і надання землі для містобудівних потреб, визначених містобудівної документацією здійснюється відповідно до Земельного кодексу України та Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту розробляється з урахуванням положень плану зонування та/або детального плану території, відповідно до частини 1 ст. 24 «Особливості регулювання земельних відносин при здійсненні містобудівної діяльності»  Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Детальний план території за межами населених пунктів розробляється відповідно до схеми планування території ( частини території ) району та / або області з урахуванням державних і регіональних інтересів. На підставі та з урахуванням положень затвердженого детального плану території може розроблятися проект землеустрою щодо впорядкування цієї території для містобудівних потреб, який після його затвердження стає невід’ємною частиною  детального плану території, що передбачено ст. 19 « Детальний план території» зазначеного закону.

 На даний час на території району зареєстровані  дві землевпорядні організації, а саме:

- Приватне підприємство Закарпатський геодезично-кадастровий центр «Земля», яке свою діяльність проводить на підставі ліцензії на проведення робіт із землеустрою серія АД № 034045 від 12.04.2012 р. та кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника  Попович О.Є. від 18.01.2013 р. № 001431.

 Приватне підприємство «Закарпатгеопроект» яке свою діяльність проводить на підставі ліцензії на проведення робіт із землеустрою серія АГ № 579014 від 08.09.2011 року та кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника  Герасимюк М.М. від 28.05.2013 р. № 003485.

        Здійснюється постійний контроль за дотриманням законодавства у сфері розроблення документації із землеустрою ліцензіатами, роз’яснюється положення земельного законодавства ( змін до законодавства ) з приводу регулювання земельних відносин на території району.

         П.1.6  Протягом 2016 року було здійснено фінансування на поточний, капітальний ремонти, реконструкцію вулиць та доріг комунальної власності та автомобільних доріг з місцевих бюджетів на суму 6 115 586 грн.

           П.1.8 Систематично проводяться конкурси на перевезення та затверджуються графіки руху . Ведеться постійна робота з питань перевезення пасажирів на приміських автобусах, маршрутах загального користування, що не виходять за межі території району .           

               За 2016 рік відділом містобудування, архітектури та з питань цивільного захисту видано дев’ять містобудівних умов та обмежень для оформлення вихідних даних для проектування будівництва та реконструкції об’єктів, п’ятдесят п’ять          будівельних паспортів, на які інспекцією держархбудконтролю в Закарпатській області відповідно надано повідомлення про початок будівельних робіт.

Крім того  видано сто сімдесят  висновків щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель, ведення особистого селянського господарства, та інших.  На даний час відповідно до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” розроблені  “Районна Програма виготовлення та коригування генеральних планів населених пунктів Перечинського району на 2016-2018 рокина загальну суму 4582,0 тис.грн. та  “ Програма схеми  планування території Перечинського району на 2016 - 2018 роки” на суму 250 ,0 тис.грн.,Програму створення та впровадження містобудівного кадастру Перечинського району на 2014 − 2018 рокина суму 54,0 тис.грн. Кошти на реалізацію даних Програм не виділялись.

Міській та сільським радам, відповідно до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”,     було рекомендовано передбачити в своїх бюджетах на 2016 рік кошти для виготовлення або коригування генеральних планів населених пунктів Перечинською міською радою на даний час розробляється генеральний план м. Перечин, який у І- му кварталі  2017 року планується затвердити на сесії міської ради.                                                         

           У сфері цивільного захисту протягом 2016 року проведено ряд заходів направлених на недопущення та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на території району.

            Головою райдержадміністрації протягом даного періоду схвалено 27 розпорядження з питань захисту населення від наслідків надзвичайних ситуацій. Підготовлено та проведено 17  засіданнь комісії з питань ТЕБ та НС райдержадміністрації, розглянуто 85 питань, прийнято відповідні рішення. На засіданнях комісії з питань ТЕБ та НС були затверджені плани заходів направлених на попередження надзвичайних ситуацій та ліквідацію їх наслідків.

В райдержадміністрації  проведено засідання робочої групи по питанню попередження надзвичайних ситуацій у природних екосистемах у період встановлення високого класу пожежної небезпеки на території Перечинського району. Затверджено план додаткових заходів щодо недопущення пожеж та надзвичайних ситуацій у природних екосистемах.

В розрізі делегованих повноважень проведена відповідна робота по наданню допомоги головам виконкомів сільських рад з питань цивільного захисту населення. Проводиться контроль за формуваннями аварійних бригад  для підготовки до роботи об»єктів життєзабезпечення в осінньо-зимовий період 2016-2017 року. Проведено навчання оперативних служб Перечинського району по перевірці готовності на реагування при можливих виникненнях надзвичайних ситуацій в гірській місцевості в осінньо-зимовий період 2016-2017 років. Продовжується робота по виконанню заходів плану проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту району.

Райдержадміністрацією проведена відповідна робота по виконанню заходів щодо недопущення надзвичайних ситуацій у літній пожежонебезпечний період в лісових масивах.

Відповідно до графіку проводиться перевірка системи оповіщення району, роботи стійки централізованого виклику.

       П.1.17   Важливим питанням для забезпечення життєдіяльності  району є соціальний захист населення . У 2016 році були призначення різних видів державної соціальної допомоги, за якими звернулося 3114 сімей. Особливу увагу приділено такому напрямку роботи,  як призначення субсидії. У 2016 році за призначенням субсидій звернулось 2750 сімей з них:806 –ЖКП та 1944 на ТПСГ.

В 2016 році сума нарахованих субсидій на ЖКП склала 20641,1 тисяч гривень, профінансовано – 17966,9 тис. грн. Заборгованість по субсидіях по ЖКП станом на 01.01.2017 року становить 4492,0 тис. грн. За 2016 рік призначено субсидію на ТПСГ (готівкою) на суму 3640,1 тис. грн., профінансовано – 3654,8 тис. грн.. Заборгованість – 32,0 тис. грн. (кредиторська).

За 2016 рік в районі всі види державних соціальних допомог профінансовано і виплачено в повному обсязі відповідно до нарахованих сум. Заборгованість відсутня.

Станом на 01.01.2017 р. до бази даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги внесено 7902 осіб, які мають право на пільги згідно Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про бібліотеки та бібліотечну справу», «Про жертви нацистських переслідувань», «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», «Про охорону дитинства», «Про соціальний захист дітей війни», «Про культуру», «Про освіту», «Основ законодавства України про охорону здоров’я», «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні».

Почесне звання України “Мати-героїня” отримали вісім багатодітних жінок району. У 2016 році охоплено оздоровленням 1625 дітей (38,7%).

На особливому контролі є робота з особами, що брали участь в АТО, на протязі 2016 року. Організовано роботу комісії щодо розгляду питань забезпечення житлом сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також інвалідів 1-2 групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції, та потребують поліпшення житлових умов у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016р.№719 “Питання забезпечення житлом сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також інвалідів 1-2 групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції, та потребують поліпшення житлових умов”.12 грудня 2016 року рішенням членів комісії призначено грошову компенсацію інваліду війни 2 групи Керецману Юрію Івановичу, 1988р.н., що проживає у с.Вільшинки,158 та потребує поліпшення житлових умов – у розмірі 454711,88 грн. Кошти Керецман Ю.І. на спеціальний рахунок відкритий в АТ “Державний ощадний банк України” перераховано в повному об’ємі 28.12.2016року.

П,1.18 За 2016 рік відстеження результативності прийнятих регуляторних актів Перечинської райдержадміністрації не проводилося. На виконання  ст. 10  Закону Перечинською райдержадміністрацією затверджено головою райдержадміністрації від 14.12.2016 року план-графік проведення заходів з відстеження результативності прийнятих регуляторних актів Перечинської райдержадміністрації на 2017 рік та розміщений на офіційному веб-сайті Перечинської райдержадміністрації в розділі “Регуляторна політика” – Відстеження результативності регуляторних актів.

Перечинська районна державна адміністрація і надалі тісно співпрацюватиме з органами місцевого самоврядування, правоохоронними та   територіальними органами з метою  продовженння започаткованих кроків по збереженню власного потенціалу району, відновленню процесів нарощування виробництва, стимулюванню інвестиційної діяльності, недопущенню зниження рівня життя населення та підтримці найуразливіших верств населення району.  

_________________________________________________________________________________________

Звіт

голови районної державної адміністрації про здійснення повноважень, делегованих  районною радою за 2015 рік

 Районна державна адміністрація спрямовує свою діяльність на забезпечення виконання Конституції і законів України, актів Президента та Кабінету Міністрів України, делегованих повноважень районною радою, рішень обласної та районної рад, розпоряджень голови обласної державної адміністрації та власних розпорядчих документів, направлених  на розвиток галузей економіки, забезпечення життєдіяльності соціальної сфери в населених пунктах  району і поліпшення добробуту населення.

Райдержадміністрація будує відносини з органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян виключно на засадах законності, співпраці, спільної роботи на благо району.

З метою вирішення актуальних питань життєдіяльності району основні дії влади зосереджені на організації виконання завдань і заходів Програми соціально-економічного розвитку району, визначених пріоритетів роботи райдержадміністрації. Особлива увага приділяється питанням належного функціонування соціальної сфери, забезпечення сталої роботи підприємств, установ та організацій району, агропромислового комплексу та наповнення бюджетів усіх рівнів.

Відповідно до ст. 34 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та ст. 44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Перечинська  районна державна адміністрація спрямовує свою діяльність на реалізацію делегованих їй повноважень у тісній співпраці з місцевими радами, територіальними органами виконавчої влади, іншими суб’єктами господарювання району.

Напрямки діяльності райдержадміністрації систематично розглядались на засіданнях колегій та нарадах із залученням керівників управлінь, відділів районної державної адміністрації, голів виконкомів місцевих рад, депутатів районної ради, представників підприємств та організацій, що діють на території району.

Створений механізм управління соціально-економічним розвитком в районі відзначився системністю та конструктивністю підходів, завдяки чому вдалося досягти певних позитивних зрушень у стабілізації виробничого сектора та вирішенні соціальних проблем. 

Одним із завдань управління економічного розвитку і торгівлі районної державної адміністрації є виконання делегованих рішенням районної ради повноважень та прийнятих на сесіях ради Програм, проектів, тощо.           

Програму економічного і соціального розвитку району на 2015 рік та  основні напрями розвитку на 2016-2017 роки розроблено управлінням економічного розвитку і торгівлі райдержадміністрації спільно зі структурними підрозділами райдержадміністрації, виконкомами міської, сільських рад, керівниками відповідних підприємств, установ та організацій району. Програму затверджено рішенням  районної ради від 13 січня 2015 року № 467.

Метою розроблення Програми є забезпечення оптимального балансу інтересів держави, місцевих органів влади та самоврядування, відновлення економічного зростання на базі інвестиційної складової, що стане базовою передумовою для розв’язання соціально-економічних проблем та підвищення добробуту населення

У  2015 році (за звітний період)  вдалося забезпечити збільшення у порівнянні з  відповідним періодом 2014 року:

- обсягів реалізованої промислової продукції  (за 2015р. оперативні дані) – на 52.2відс.

- обсягів реалізованих послуг  – на 33.8 відс.,( які склали 16755,3 тис. грн.);

- обсягів роздрібного товарообороту  – на 10,7 відс.;

- обсягів надходжень до бюджетів всіх рівнів  – на 30,5 відс., (які склали майже 56.5 млн. грн.);

         - доходів місцевих бюджетів   - на 34.9 відс.,( що склало 28,8 млн. грн.);            

         - розміру середньомісячної заробітної плати в цілому по району  – на 17.8 відс. ( і її розмір  склав 3263 грн.);

            - обсягів  введення в експлуатацію житла  – на 15.1 відс.,  введено 5093 м. кв. житла.

            Створено 348 нових робочих місць, що складає 128,4 відс. річного завдання.

            Забезпечено прибутковий фінансовий результат в цілому по району за 9 місяців 2015 року у розмірі 47,7 млн. грн. (оперативні дані).

Робота райдержадміністрації, органів місцевого самоврядування у 2015 році спрямовувалась на залучення усіх джерел фінансування на будівництво, реконструкцію та зміцнення матеріальної бази закладів соціальної сфери, об’єктів комунального призначення, введення в дію яких дозволяє поліпшити соціально-економічне становище окремих територій та району в цілому і виконати соціальні зобов’язання перед населенням.

Зокрема, у 2015 році  фінансувалось проведення  робіт з:

реконструкції системи опалення в ДНЗ “Теремок”;

реконструкції системи опалення в ДНЗ “Веселка’;

капітального ремонту із заміною віконних та дверних конструкцій Ворочівського ДНЗ;

реконструкції системи опалення дошкільного навчального закладу в с. Ворочево;

капітального ремонту ДНЗ  в с.Зарічево;

реконструкції будівлі ДНЗ в с.Т.Поляна;

капітального ремонту ДНЗ в с.Т.Ремета;

реконструкції системи опалення Раківського сільського клубу;

реконструкції клубу с.Дубриничі;

капітального ремонту адмінбудинку Зарічівської сільської ради;

реконструкції покрівлі адмінбудинку Порошківської сільської ради;

капітального ремонту із заміною вікон Порошківської ЗОШ І-ІІІ ступенів;

капітального ремонту будівлі Т.Реметівської сільської ради із заміною віконних та дверних конструкцій;

будівництва вуличного освітлення с.Вільшинки;

будівництва котельні та системи парового опалення Вільшинківського  навчально-виховного комплексу ЗОШ І-ІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад;

капітального ремонту даху Перечинського районного будинку культури;                                                                                                                    

капітального ремонту лікарняного ліфта;

капітального ремонту по заміні вікон та дверей хірургічного корпусу та відділення Перечинської ЦРЛ;

реконструкції котельні Сімерківської ЗОШ І-ІІ ступенів;

реконструкції котельні із встановленням твердопаливного котла Т.Бистрянської ЗОШ І-ІІ ступенів.

П. 1.2 Відповідними  службами райдержадміністрації подаються пропозиції до відповідних програм з питань соціально-економічного і культурного розвитку області. 

П. 1.3 Райдержадміністрацією приділяється значна увага ефективному використанню природних рослинних ресурсів, що є резервом по створенню нових робочих місць та додаткових надходжень до бюджетів всіх рівнів.

 У 2015 році заготівлю природних рослинних ресурсів місцевого значення здійснювали  3 заготівельні організації,  якими отримано дозволи на заготівлю 20,0 тонн  чорниці  проти 59,3 тонни у минулому році, 21,8 тонн ожини проти 15 тонн у 2014 році.  Сплачено до місцевих бюджетів  25,4 тис.грн.  проти 41,8 тис. грн.  у 2014 році.                                         

Таке зменшення спричинено тим, що у поточному році розпорядженням голови облдержадміністрації  пізно затвердились ліміти використання природних рослинних ресурсів.

З метою визначення лімітів спеціального використання природних рослинних ресурсів місцевого значення органи місцевого самоврядування заключили договори з

науковцями біологічного факультету УЖНУ з оцінки стану природних рослинних ресурсів, сировинних видів рослин на конкретній території з визначенням біологічного, експлуатаційного запасу та обсягу допустимого щорічного використання.

П. 1.5. Економіка району не може розвиватись належним чином без залучення інвестицій. З цією метою та для сприяння розвитку економічних, торгових зв’язків, запровадженню інвестиційних і інноваційних проектів райдержадміністрацією у поточному році:

розроблено та оформлено у вигляді буклетів (як презентаційного матеріалу)  інформацію про основні промислові підприємства району та наявні інвестиційні пропозиції району;

розроблено інвестиційні пропозиції району, які включено до каталогу інвестиційних пропозицій Закарпатської області на 2015 рік;

прийнято участь у інвестиційному форумі “Закарпаття – бізнес в центрі Європи”, який відбувся 8 жовтня 2015 року в облдержадміністрації за участю представників дипломатичного корпусу іноземних держав, торгово-промислових палат інших областей, бізнесових кіл та керівників підприємств області (у вигляді буклетів представлено інформацію про основні підприємства, туристичні заклади та наявні інвестиційні пропозиції  району,  у формі експозиції представлялась основна продукція, що виробляється в районі);

прийнято участь у Презентації інвестиційного та економічного потенціалу Закарпатської області, що проходив 15 грудня 2015 року в конференц-залі готелю “Унгварський” за участю дипломатичних представників іноземних сусідніх держав: Чехії, Угорщини та Румунії  (представлено презентацію проекту “Курорт Воєводино запрошує”).

За період іноземного інвестування станом на 01 січня 2016 року обсяг залучених іноземних інвестицій склав 2432,7тис. дол. США, проти 3005,8 тис. дол. США  на початок 2015 року.  Іноземний капітал  залучено на 18 підприємств району.

За  2015 рік в економіку району  залучено 37,5 тис.дол.США прямих іноземних інвестицій. У структурі прямих іноземних інвестицій – 100 % склали грошові внески.

Країнами - інвесторами стали:  Італія, Литва, Німеччина, Словаччина, Угорщина, Чехія, Швейцарія, Сербія, Ізраїль, Кіпр, Беліз, Сполучені Штати Америки.         Співробітництво з міжнародними організаціями у 2015 році в районі продовжувалось. Зокрема, розпочато впровадження  проекту “Реконструкція котельні з влаштуванням твердопаливного котла Сімерківської ЗОШ І-ІІ ступенів” у рамках  меморандуму про поглиблення співпраці  між Пардубіцьким краєм та Закарпатською  обласною радою.         Відповідними службами райдержадміністрації координується робота щодо залучення в порядку, встановленому чиним законодавством, підприємств,  установ та організацій, які не належать до комунальної власності, до участі в обслуговуванні населення району.

Реалізація продовольчих та непродовольчих товарів, надання послуг ресторанного господарства населенню району здійснюється через 295 об’єкти роздрібної торгівлі, в тому числі - 208 закладів торгівлі (кіоски, магазини) , 86 закладів ресторанного господарства (ресторани, кафе, бари, їдальні) та 1 ринок.

Як свідчить аналіз діючої торговельної мережі, власниками торговельних об’єктів, в основному, є приватні підприємці – фізичні особи  (97,3 % до загальної кількості закладів по району). 

За місцем розташування в місті зосереджено 33,4 відс. об’єктів роздрібної торгівлі та ресторанного господарства, решта - в сільській місцевості.

Для забезпечення населення продуктами харчування та сільгосппродукцією за цінами виробників та з метою стабілізації цінової ситуації в районі у 2015 році організовувались ярмарки із продажу сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки.

Загальний обсяг роздрібного товарообороту підприємств – юридичних осіб за 9 місяців 2015 року становив 52,1 млн. грн., що більше відповідного періоду 2014 року у порівняних цінах на 10,7 відс.  

Сфера послуг району, як і сфера торгівлі, належить в основному приватним підприємцям – фізичним особам і включає в себе послуги майстерні по: ремонту та пошиттю одягу,  ремонту автомобілів, ремонту взуття, надаються також фото-послуги, перукарські послуги, послуги з оброблення деревини та виробництво виробів з деревини, стоматологічні і інші косметичні послуги, послуги поштового зв’язку, послуги з тимчасового проживання та інші.

Обсяг реалізованих послуг підприємствами-юридичними особами за січень-вересень 2015 року склав 16755, 3 тис. грн., що більше у порівнянні з відповідним періодом попереднього року на 33,8 відс.

 На даний час мережа туристично-рекреаційних та готельних закладів району нараховує 10 об’єктів (юридичних  осіб), що здійснюють діяльність у сфері сільського туризму, це дозволяє одночасно розмістити близько 900 осіб.

З метою забезпечення розвитку туризму та підвищення ефективності роботи туристично-рекреаційних закладів, залучення інвесторів для створення нових туристичних об’єктів та розбудови відповідної інфраструктури у районі проводиться відповідна робота.  Зокрема:

- організовуються наради з приватними підприємцями, що здійснюють діяльність у сфері туризму на території району

 - приймається участь у виставках, семінарах, конференціях (семінар - навчанні у рамках проекту “Карпатський туристичний шлях”, с.Кострино, В.Березнянського р-ну, науково-практична конференція “Шляхи комплексного розвитку туризму в Карпатському регіоні”, у виставці – ярмарку “Турєвроцентр Закарпаття – 2015”); Міжнародній туристичній виставці “Україна. Подорожі. Туризм.” (м.Київ), Міжнародному форумі туристичної індустрії та гостинності (м.Львів), Міжнародна туристична виставка “MITT” .

- з метою пропаганди туристичного продукту:

            підготовано та надано матеріали про туристично-рекреаційний потенціал району для розміщення в журналі “Туристичними стежками Закарпаття”;

діє туристично-інформаційний центр (підрозділ БФ “Центр громадських ініціатив”), у якому туристи мають змогу отримати інформацію про туристично-привабливі об’єкти району, скористатися послугою бронювання білетів, організацією екскурсій із супроводом та можливістю поселення у приватному секторі;

 спільно із сільськими радами зібрано інформацію  для довідника про історію та туристичну привабливість району;

надано інформацію про туристично-рекреаційні заклади району для розміщення у довіднику “Закарпаття  державне”;

виготовлено біл-борди про мережу туристично-рекреаційних закладів району.

Розпорядженням голови райдержадміністрації схвалено Програму розвитку туризму на 2016- 2020 роки.

Спільно з районним центром зайнятості проводяться семінари з організації зеленого туризму, яких протягом 9 місяців 2015 року проведено 16 семінарів, де взяло участь 186 осіб.

            З метою здійснення  аналізу діяльності у сфері туризму щомісячно проводиться моніторинг показників діяльності туристистично-рекреаційних закладів району.

Протягом 2015 року туристичними закладами району надано послуг на суму 12,7 млн. грн., проти 7,0 млн. грн.. у відповідному періоді минулого року. Сплачено за цей же період податків до бюджету у сумі 1044,3 тис. грн., що на 49 відс. більше минулорічного періоду.                                       

         Протягом 2015 року в галузі бюджету та фінансів здійснено комплекс робіт по складанню та  виконанню районного бюджету.

         У грудні 2015 року розроблено показники проекту районного бюджету на 2016 рік та подано на розгляд сесії районної ради, який затверджено  сесією районної ради 24 грудня 2015 року. Розроблено та доведено трансферти низовим бюджетам на фінансування дошкільної освіти та закладів культури на 2016 рік.

         Ведеться аналіз та контроль за станом розрахунків за енергоносії та інші житлово-комунальні послуги бюджетними установами, що фінансуються з місцевого бюджету, стан виплати заробітної плати бюджетними установами району, контроль за недопущенням заборгованості з цих виплат та інших захищених видатків.

          Постійно здійснюється моніторинг та контроль за виконанням доходів районного та зведеного бюджетів району, в тому числі в розрізі низових бюджетів як по загальному так і спеціальному фондах місцевого бюджету.       За підсумками 2015 року виконання доходів загального фонду в частині податків та обов”язкових платежів забезпечено всіма бюджетами.

         Виконання доходів місцевих бюджетів району в частині податків і платежів за січень-грудень 2015 року забезпеченона 112,3 відсотка.  При уточненому плані доходів на звітний період 25683,3 тис.грн, фактично поступило 28836,4 тис.грн, сума перевиконання по району склала 3153,0 тис.грн.

          За рахунок перевиконання доходів загального фонду по всіх бюджетах протягом року спрямовано на видатки 6015,0 тис.грн., в тому числі по районному бюджету 2347,6 тис.грн.

          До спеціального фонду місцевого бюджету в частині надходжень коштів від відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва по району надійшло 5,9 тис.грн., в тому числі до районного бюджету 1,2 тис.гривень та 4,7 тис.гривень до Зарічівського сільського бюджету. Протягом 2015 року такі кошти не використовувались.

          З метою здійснення прогнозування надходжень до місцевих бюджетів, та врахування в показниках проекту державного бюджету на наступний рік, надано пропозиції щодо очікуваних надходжень за 2015 рік та прогноз  надходжень на 2016-2018 роки у розрізі платежів, що надходять до місцевих бюджетів.

Видаткова частина зведеного бюджету району по загальному фонду за 2015 рік при уточненому плані на звітний період 192613,9 тис. грн. виконана в сумі 187109,8 тис. грн., тобто виконання складає 97,1 відсотків.

 Протягом  2015 року з резервного фонду районного бюджету профінансовано на запобігання та ліквідацію надзвичайних ситуацій кошти в сумі 53,1 тис. грн.

Стовідсотково профінансовано кошти іншої додаткової дотації низовим бюджетам на фінансування дошкільних закладів, закладів культури  в сумі 8925,8 тис. грн. та стабілізаційної дотації в сумі 2627,7 тис. грн.

У 2015 році у першочерговому порядку проводилося фінансування захищених статей видатків,        тобто на оплату праці з нарахуваннями використано 79408,9 тис. грн., медикаменти – 1272,4 тис. грн., харчування – 3806,5 тис. грн., енергоносії – 6208,5 тис. грн., на інші виплати по захищених статтях (допомога сім‘ям з дітьми, пільги та субсидії, пільгові медикаменти)  – 73517,9 тис. грн. Заборгованість за захищеними статтями відсутня. 

Вільний залишок коштів, який склався на початок 2015 року по загальному фонду місцевих бюджетів району в сумі 3603,2 тис.грн. розподілений на видатки в сумі 3542,0 тис.грн., в тому числі: на оплату праці з нарахуваннями – 471,5 тис.грн., на оплату енергоносіїв – 188,9 тис.грн., на медикаменти – 10,0 тис.грн., на продукти харчування – 56,0 тис.грн., на капітальні видатки – 1424,8 тис.грн., на інші видатки – 1390,8 тис.грн.

Від перевиконання дохідної частини загального фонду спрямовано на видатки кошти в сумі 6015,0 тис.грн., в тому числі: на оплату праці з нарахуваннями – 1518,1 тис.грн., на оплату енергоносіїв – 238,6 тис.грн., на продукти харчування – 136,3 тис.грн., на капітальні видатки – 1265,5 тис.грн., на інші видатки – 2832,5 тис.грн.

Видаткова частина зведеного бюджету району по спеціальному фонду за 2015 рік ( без власних надходжень) при уточненому плані на звітний період 17843,0 тис. грн. виконана в сумі 12832,2 тис. грн., тобто виконання складає 71,9 відсотків.                                 

На виконання пунктів 1.1, 1.13 рішення другої сесії ІУ скликання районної ради від 27 червня 2002 року №15 «Про делегування повноважень районної ради Перечинській районній державній адміністрації» відділ освіти, молоді та спорту райдержадміністрації інформує, що у Перечинському районі  функціонують 24 загальноосвітні навчальні заклади, серед яких:

 5  загальноосвітніх  шкіл І-ІІІ  ступенів, 1   Перечинська  гімназія  ІІ-ІІІ ступенів суспільно-гуманітарного напрямку, 12   загальноосвітніх шкіл І-ІІ ступенів (у тому числі Перечинська загальноосвітня школа-інтернат  І-ІІ ступенів Закарпатської обласної ради  та  2 НВК: Новоселицька  загальноосвітня  школа  І-ІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад та Вільшинківський НВК загальноосвітня школа  І-ІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад), а також 6  загальноосвітніх  шкіл І ступеня.

До  25 груп  продовженого дня залучено 750 учнів  1-4 класів.

У 2015-2016 навчальному році в освітніх закладах району навчається 4098 учнів.         

У Перечинській дитячо-юнацькій спортивній школі займаються 480 юних спортсменів, а в Перечинському будинку дитячої та юнацької творчості – 750 гуртківців.

У 1дошкільних  навчальних  закладах (2 із них– у  складі Новоселицького  та  Вільшинківського навчально-виховних  комплексів  виховуються  1088 дітей.

У 2015 році успішно реалізовувалася районна програма «Обдарована дитина на 2011-2015 роки». На виконання даної програми у 2015 році було використано 54654 грн. Відділом освіти, молоді та спорту Перечинської РДА було ініційовано прийняття змін до районної комплексної програми на 2015-2017 роки щодо соціальної підтримки, адаптації військовослужбовців учасників антитерористичної операції та членів їх сімей, вшанування пам’яті загиблих, завдяки чому учні навчальних закладів району (діти учасників АТО) були забезпечені безкоштовним гарячим харчуванням  на протязі листопада-грудня 2015 року.

У 2015 році в освітніх установах  проведено  наступні капітальні ремонти та реконструкції :

- капітальний ремонт із заміною вікон Порошківської ЗОШ І-ІІI ступенів- 485 тис.грн.;

- реконструкцію котельні із встановленням твердопаливного котла   Тур’я -  Бистрянської  ЗОШ   І-ІІ ступенів на суму 600 тис.грн;

- завершення реконструкції системи теплопостачання ЗОШ I-III ступенів с. Дубриничі на суму 249,447 тис грн.;

-будівництво котельні НВК с.Вільшинки на суму 300 тис грн;

- придбання насосів для котельні ЗОШ I-II ступенів с.Полянська Гута на суму 30 тис грн.;

-  завершення робіт по заміні віконних конструкцій Перечинської ЗОШ I-III ступенів на суму 296,550 тис. грн.;

Для співфінансування проекту по програмі співпраці з Пардубицьким краєм  (Республіка Чехія) рішенням сесії районної ради виділено кошти в сумі 100 тис. грн. (Пардубицький край-300 тис.грн.) для реконструкції котельні ЗОШ I-II ступенів с.Сімерки, із яких використано 283 тис. грн.

На виконання потокових ремонтів виділено кошти в сумі 476,200 тис. грн.: на проведення  ремонту приміщень Сімерківської ЗОШ І-ІІ ступенів–  15 тис. грн; заміни димохідної труби ЗОШ I-II ступенів с.Полянська Гута – 40 тис. грн. ; встановлення зовнішньої каналізації у ЗОШ I-II ступенів с. Тур’я- Поляна 45 тис. грн ; встановлення зовнішньої каналізації у ЗОШ I-III ступенів с. Дубриничі – 47 тис. грн.; ремонт рубероїдного покриття даху ЗОШ I-III ступенів с.Тур’я-Ремета–71 тис. грн.; встановлення системи блискавко захисту на будівлях ЗОШ с. Туриця і с.Раково – 20 тис. грн.;заміна зовнішньої електропроводки в ЗОШ I-III ступенів с.Порошково – 12 тис. грн.; улаштування навісу Сімерківської ЗОШ – на суму 15 тис. грн.; ремонт санвузлів Сімерківської ЗОШ – на суму 20 тис. грн. ; ремонт віконних відкосів Перечинської ЗОШ – 37 тис. грн. ; реконструкція огорожі Зарічівської ЗОШ – 94 тис. грн.  ; встановлення огорожі Вільшинківського НВК – 38 тис. грн..

Для придбання меблів  для загальноосвітніх установ району на 2015 рік виділено 99 тис.грн. Закуплено пластикові вікна і двері для ЗОШ с. Т.-Бистра, с.Т.-Поляна, с.Дубриничі з метою облаштування протизахисних споруд цивільного захисту населення на суму 46 тис. грн. На решту суми (53 тис. грн.) закуплено класні дошки для всіх загальноосвітніх навчальних закладів району. Департаментом освіти і науки ОДА за підтримки обласної ради виділено 10 комплектів меблів (парти і стільці) для першокласників, які розподілено по  школах  району. 

     Предметом постійного аналізу є  стан  охоплення  дітей  дошкільною  освітою та вжиття невідкладних заходів щодо стовідсоткового охоплення п`ятирічок різними формами дошкільної освіти, сприяння подальшому розвитку мережі дошкільних навчальних закладів та охопленню до 85 % дітей дошкільною освітою.  Із цією метою передбачено  відкриття  додаткових  груп  на базі приміщень розформованого міжшкільного навчально-виробничого комбінату у селі Тур’я – Ремета. Питання  відкриття в ДНЗ району додаткових  груп  залишається і надалі актуальним,  оскільки  його вирішення дало б змогу збільшити відсоток охоплення дітей  дошкільною освітою, а кошти для цього  передбачаються виключно  бюджетами сільських рад.

Для забезпечення навчальних закладів твердим паливом виділено 577218,40 тис.грн., а саме: на придбання вугілля - 99900 грн. (завезено у школи району);                                                                            для закупівлі дров  - 377724,40 грн.,  для закупівлі палет – 99594 тис.грн. (для Дубриницької ЗОШ).                                                                                                                                                            

Для організації харчування школярів у 2015 році було виділено 2 615112 грн., (функціонують 17 шкільних їдалень та 8 буфетів). Харчувалися безкоштовно 1809 учнів 1-4 класів та 253 школярі  пільгових категорій  ЗНЗ  І-ІІІ  та І-ІІ ступенів. У 2-х загальноосвітніх школах І ступеня діти  отримували  булочку та чай (с.Мокра та с.Липовець). На 2016 рік виділено 917,4 тис.грн. тільки для забезпечення гарячими обідами дітей пільгових категорій(відповідно до Закону України 24.12.2015 № 911 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»).     

Відділом освіти, молоді та спорту  централізовано забезпечено всі школи дезінфікуючими ( на суму 18 тис грн) та миючими засобами, відповідним посудом.                                           

Охорона здоров’я району представлена відділом охорони здоров’я Перечинської райдержадміністрації; Перечинською центральною районною лікарнею на 127 стаціонарних ліжок та поліклінікою на 240 відвідувань в зміну і комунальним закладом «Перечинський районний центр ПМСД» з потужністю 488 відвідувань в зміну та денним стаціонаром на 45 ліжок. В структуру Центру ПМСД входять 12 АЗПСМ (м.Перечин, сс. Дубриничі, Зарічево, Сімер, Т.Ремета, Туриця, Турички, Т.Пасіка, Раково, Порошково, Т.Бистра, Т.Поляна) та 10 ФАПів (сс. Новоселиця, Пастілки, Ворочево, Сімерки, Липовець, Вільшинки, Мокра, Маюрки, П.Гута, Свалявка). Потужність амбулаторно-поліклінічних закладів району складає 728 відвідувань в зміну.

У лікувальних закладах району працює 76 лікарів та 167 осіб середнього медичного персоналу, що відповідно складає 23,7 та 52,1 на 10 тис. населення. 

Штатних посад лікарів ЗПСМ в районі становить 7,1 на 10000 населення (22,75 посад на 32055 нас.) при обласному показнику – 5,86; штатних посад середнього медичного персоналу ЗПСМ – 12,9 на 10000 населення (41,5 посад на 32055 нас.).

Укомплектованість фізичними особами штатних посад сімейних лікарів складає 79,12% (18 фізичних осіб на 22,75 ст.) проти 75,6% за 2014 рік при обласному показнику – 91,35%. Вакансії відмічаються по Сімерській АЗПСМ – 1,0 ст.; Туричківській АЗПСМ – 0,75 ст.; Т.Реметівській АЗПСМ – 1,0 ст.; Раківська АЗПСМ – 1,0 ст.Бюджет по галузі охорони здоров’я на 2015 рік становить 23983,6 тис. грн. проти 20060,2 тис. грн. в 2014 році. Заклади охорони здоров’я профінансовано на 23261,1 тис. грн. або 97% від річного плану проти 19920,4 тис. грн. або 99,3%  за 2014 рік. Витрати бюджетних коштів в розрахунку на 1-го жителя зросли і складають 725,66 грн. проти 624,3 грн. за 2014 рік.              По фонду заробітної плати з нарахуваннями профінансовані видатки склали 17926,6 тис.грн. проти 14980,6 тис. грн. в 2014 році або 96,4% від запланованих. В порівнянні з 2014 роком видатки на заробітну плату зросли на 2946,0 тис. грн.Видатки на медикаменти в 2015 році склали 1253,2 тис. грн. або 99,9% від річного плану проти 1432,8 тис. грн. або 99,9% від річного плану в 2014 році. Видатки на медикаменти на 1 ліжкодень у 2015 році склали 29,70 грн. проти 26,51 грн. в 2014 році. Забезпеченість населення стаціонарними ліжками в районі складає  39,62 на 10 тис. населення; в денних стаціонарах – 14,04 на 10 тис. населення. Виконання ліжкоднів по стаціонару Перечинської ЦРЛ за 2015 рік складає 92,5% проти 94,6% за 2014 рік. Виконання ліжкоднів у денному стаціонарі Центру ПМСД в 2015 році складає 90,5% проти 87,8% в 2014 році.

Демографічна ситуація в районі, в цілому, залишається стабільною. Рівень народжуваності в 2015 році в порівнянні з 2014 роком знизився з 18,0 на 1000 населення до 15,5.  

Загальна смертність населення є майже на рівні 2014 року і складає 14,2 на 1000 населення проти 13,6. По місту рівень смертності складає 13,5 на 1000 населення, по селу – 14,3. Ріст смертності населення району пов’язано:

·         соціальний фактор (зубожіння населення – відсутність коштів)

·         ріст захворюваності населення

·         пізнє звернення до лікарів

         Малюкова смертність в 2015 році померло 8 малюків проти 5 малюків у 2014 році .материнської смертності в районі впродовж звітних років не реєсрувалося.

Показник природного приросту є позитивним і складає 1,3 проти 4,5 за 2014 рік. По місту показник природного приросту складає 2,1 на 1000 населення, по селу – 1,0.

Рівень первинної інвалідності осіб працездатного віку є на рівні минулого року і складає 45,59 на 10 тис. нас. прац.віку проти 44,94 (вперше визнано інвалідами в 2015 році 79 осіб проти 78 в 2014 році). Рівень первинної інвалідності дитячого населення  складає в 2015 році 25,37 на 10 тис. дит. нас. проти 27,07 в 2014 році (вперше визнано інвалідами 21 дитину проти 22).

Охоплення туберкулінодіагностикою дитячого населення віком від 4 до 14 років є на рівні 2014 року і складає 722,57 на 1 тис. проти 720,15.

Охоплення новонароджених вакцинацією БЦЖ  в 2015 році знизилася до 55,37% проти 82,55% в 2014 році (відсутність вакцини БЦЖ в районі, як і в цілому по області з ІІ півріччя 2015 року).

Хірургічна активність дещо зросла в 2015 році і складає 51,36% проти 42,81%.    Протягом 2015 року проводилися заходи щодо зміцнення матеріально-технічної бази Перечинської ЦРЛ. За кошти обласного та районного бюджетів завершено ремонтні роботи приймального відділення хірургічного корпусу, де переведено травматологічний кабінет районної поліклініки.

Проведено ремонтні роботи у хірургічному відділенні по заміні вікон та хірургічного корпусу по заміні вікон та дверей. Завершено ремонт ліфта хірургічного корпусу.

За кошти, виділені на сесії Перечинської районної ради проведено ремонтні роботи інфекційного кабінету Перечинської ЦРЛ, фельдшерсько-акушерського пункту с.П.Гута Центру ПМСД та закуплено монітор  пацієнта для анестезіологічного відділення Перечинської ЦРЛ. Відмічається невідповідність фінансування державному замовленню на медичні послуги.

 У сфері регулювання земельних відносин підготовка питань про визнання у встановленому законом порядку території, вибір, вилучення (викуп) і надання землі для містобудівних потреб, визначених містобудівної документацією здійснюється відповідно до Земельного кодексу України та Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту розробляється з урахуванням положень плану зонування та/або детального плану території, відповідно до частини 1 ст. 24 «Особливості регулювання земельних відносин при здійсненні містобудівної діяльності»  Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Детальний план територіїза межами населених пунктів розробляється відповідно до схеми планування території ( частини території ) району та / або області з урахуванням державних і регіональних інтересів. На підставі та з урахуванням положень затвердженого детального плану території може розроблятися проект землеустрою щодо впорядкування цієї території для містобудівних потреб, який після його затвердження стає невід’ємною частиною  детального плану території, що передбачено ст. 19 « Детальний план території» зазначеного закону.

Координація в районі діяльності місцевих землевпорядних органів. На даний час на території району зареєстровані три землевпорядні організації, а саме:

- Приватне підприємство Закарпатський геодезично-кадастровий центр «Земля», яке свою діяльність проводить на підставі ліцензії на проведення робіт із землеустрою серія АД № 034045 від 12.04.2012 р. та кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника  Попович О.Є. від 18.01.2013 р. № 001431.

-  Приватне підприємство «Закарпатгеопроект» яке свою діяльність проводить на підставі ліцензії на проведення робіт із землеустрою серія АГ № 579014 від 08.09.2011 року та кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника  Герасимюк М.М. від 28.05.2013 р. № 003485.

Здійснюється постійний контроль за дотриманням законодавства у сфері розроблення документації із землеустрою ліцензіатами, роз’яснюється положення земельного законодавства ( змін до законодавства ) з приводу регулювання земельних відносин на території району.

         За 2015 рік сектором містобудування та архітектури видано шість містобудівних умов та обмежень для оформлення вихідних даних для проектування будівництва та реконструкції об’єктів, п’ятдесят один будівельний паспорт на які інспекцією держархбудконтролю в Закарпатській області відповідно надано повідомлення про початок будівельних робіт.

Крім того сектором видано двісті два  висновки щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель, ведення особистого селянського господарства, та інших.  На даний час відповідно до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” розроблені  “Районна Програма виготовлення та коригування генеральних планів населених пунктів Перечинського району на 2016-2018 роки” на загальну суму 4582,0 тис.грн. та  “ Програма схеми  планування території Перечинського району на 2016 - 2018 роки” на суму 250 ,0 тис.грн., ”Програму створення та впровадження містобудівного кадастру Перечинського району на 2014 − 2018 роки” на суму 54,0 тис.грн.

Кошти на реалізацію даних Програм не виділялись.

Міській та сільським радам, відповідно до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, було рекомендовано передбачити в своїх бюджетах на 2016 рік кошти для виготовлення або коригування генеральних планів населених пунктів.

         На виконання делегованих повноважень у сфері цивільного захисту райдержадміністрацію  протягом 2015 року проведено ряд заходів направлених на недопущення та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на території району.

            Головою райдержадміністрації протягом даного періоду схвалено 23 розпорядження з питань захисту населення від наслідків надзвичайних ситуацій.

            Підготовлено та проведено 23  засідання комісії з питань ТЕБ та НС райдержадміністрації, розглянуто 67 питань, прийнято відповідні рішення. На засіданнях комісії з питань ТЕБ та НС були затверджені плани заходів направлених на попередження надзвичайних ситуацій та ліквідацію їх наслідків.

В райдержадміністрації  проведено засідання робочої групи по питанню попередження надзвичайних ситуацій у природних екосистемах у період встановлення високого класу пожежної небезпеки на території Перечинського району. Затверджено план додаткових заходів щодо недопущення пожеж та надзвичайних ситуацій у природних екосистемах.

В розрізі делегованих повноважень проведена відповідна робота по наданню допомоги головам виконкомів сільських рад з питань цивільного захисту населення.

Проводиться контроль за формуваннями аварійних бригад  для підготовки до роботи об»єктів життєзабезпечення в осінньо-зимовий період 2015-2016 року.

Проведено навчання оперативних служб Перечинського району по перевірці готовності на реагування при можливих виникненнях надзвичайних ситуацій в гірській місцевості в осінньо-зимовий період 2015-2016 років.

Продовжується робота по виконанню заходів плану проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту району.

Райдержадміністрацією проведена відповідна робота по проведенню заходів щодо недопущення надзвичайних ситуацій у літній пожежонебезпечний період в лісових масивах.

Обстежено аварійну будівлю старого крила поліклінічного корпусу Перечинської ЦРЛ. По результатам перевірки матеріали розглянуті на комісії ТЕБ та НС, вжито заходів по недопущенню травмування та загибелі людей внаслідок обвалу конструкцій аварійної будівлі.

Відповідно до графіку проводиться перевірка системи оповіщення району, роботи стійки централізованого виклику.

Проводиться прийом громадян, розглядаються їх звернення, заяви та скарги  та приймаються заходи по вирішенню проблем по недопущенню надзвичайних ситуацій у Перечинському районі.

Підготовка обєктів житлово-комунального господарства до роботи в осінньо-зимовий період проходила відповідно до розроблених заходів . Житлово - комунльні послуги в Перечинському районі надаються тільки в м. Перечин, які надає КП  “Комунальник”,  на балансі якого знаходяться   одна водо-насосна станція, дві каналізаційно-насосні станції, очисні споруди, шість свердловин та три одиниці снігоочисної техніки.

Підготовка установ та організацій бюджетної сфери Перечинського району до роботи в осінньо-зимовий період проходила відповідно до розроблених заходів на виконання  розпорядження  голови райдержадміністрації  від   14.06.2015 року №173. Установами та організаціями бюджетної сфери  пророблена відповідна робота по підготовці до роботи в осінньо-зимовий період.                                Відповідно до Закону України «Про культуру» відділом культури, установами культури району           докладаються зусилля для реалізації державної політики в галузі культури, створення умов для організації культурного, інформаційно-освітнього обслуговування населення. На сьогоднішній день в районі збережено мережу культосвітніх установ: 21 клубні установи;  21 бібліотечні установи;  2 дитячі музичні школи;  1 народний етнографічний музей «Лемківська садиба» в с. Зарічево. Ці заклади сприяють розвитку національно – культурних  традицій  населення, мистецтва, збереженню і примноженню духовної спадщини, народних традицій, звичаїв та обрядів, самодіяльної художньої творчості.

     Для  повноцінного  функціонування  культосвітніх  установ  і  покращення  їх  матеріально – технічної  бази  відділом  культури  було  розроблено і діяли  4  галузеві  програми:

«Програма розвитку бібліотек як інформаційних і культурних центрів Перечинського району на 2015 рік»  затверджена  рішенням  сесії  районної  ради  № 452 від 04.12.2014  року;

 «Програма  підтримки  розвитку   Перечинської  дитячої  музичної  школи  на  2015  рік» затверджена  рішенням  сесії  районної  ради  № 454 від  04.12.2014 р.; «Програма  підтримки  розвитку  Тур’я – Реметівської  дитячої  музичної  школи   на  2015  рік» затверджена  рішенням  сесії  районної  ради  № 455 від  04.12.2014 р.;

«Програма  розвитку  культури  і  мистецтва  в  районі  на  2015  рік»  затверджена  рішенням  сесії  районної  ради  № 453 від  04.12.2014 р. На виконання заходів «Програми розвитку культури і мистецтва на 2015 рік» було виділено 69000,00 грн. 

«Ромське  населення»  та  затверджено  «План – заходи  відділу культури райдержадміністрації по роботі з національними меншинами у 2016 році».

    Виділені  кошти  в  сумі  258,2 тис. грн.(в тому числі на заборгованість 149,0 тис.грн.) із  районного  бюджету  і 953,7 тис. грн. (в тому числі 200,0 тис.грн) із  обласного  бюджету  на  проведення  ремонту  даху  районного  будинку  культури.

    В Перечинському районі налічується близько 40  пам’яток архітектури, серед яких: археологічні, історичні, пам’ятки монументального мистецтва, та пам’ятки архітектури – пам’ятні знаки радянським воїнам і односельчанам, листоноші Ф.Фекеті, меморіальні дошки, братські могили, могили афганців, січових стрільців, пам’ятник листоноші Ф.Фекеті та ін.

           В централізованій  бібліотечній  системі   комп’ютеризовано 10 бібліотек,  в яких є 24 комп’ютери, 22 підключено до мережі інтернет, працює 1  скайп і 9 блогів. Електронна пошта і скайп зв`язок   працює в центральній  районній  бібліотеці  та  в селах: Сімер, Т.Ремета,Т.Пасіка, Порошково. Всі комп’ютери, оргтехніку працівники бібліотек отримали завдяки участі в різних конкурсах і проектах. Бібліотечні установи проводять і беруть участь в заходах до знаменних дат,  державних свят, ювілеїв, презентацій, просвітницьких  заходів, до відзначення Дня міжнародної мови, проводяться  зустрічі з учасниками АТО, у співпраці з БФ "Центр громадських ініціатив" за підтримки програми "Здоров`я жінок України"  реалізується  проект «Майбутнє варто планувати»Бібліотечна система району є в четвірці кращих в області. 

     Клубні установи  підпорядковані  сільським  радам,  методичне  керівництво  здійснює  районний  будинок  культури  - забезпечено проведення культурно-мистецьких акцій, конкурсів, оглядів, свят, участі у  культурно – мистецьких  заходах району, до державних і знаменних дат           З метою розвитку аматорської народної творчості  в закладах культури району діють 112 гуртків, клубних формувань, з них 46 дитячих, у яких беруть участь 1148 учасників з них 527 дітей. В картотеці районного будинку культури налічується 92 народних умільців. В  районі  діють  4  колективи, яким  присвоєно  звання  «народний»  і  1  «зразковий».

      Дитячі музичні школи: Перечинська (плановий контингент - 192 учнів) та  Тур’я-Реметівська (плановий  контингент -  79  учнів).   Вся навчально - виховна робота  в музичних  школах  проводиться згідно плану роботи  на навчальний рік,обласного  методобєднання,  що  відповідає основним засадам розвитку шкіл естетичного виховання.                                                

 Проводились  шкільні конкурси індивідуальних виконавців, переможці яких брали  участь у обласних конкурсах  і  зайняли в області  призові  місця.                                                

     За  підсумками  роботи обласного методоб’єднання та участі учнів та колективів у обласних конкурсах виконавської майстерності серед 25 шкіл естетичного виховання області з контингентом учнів 120-220 учнів, Перечинська  дитяча  музична школа виборола  ІІІ  місце ( 110 балів).   

Основні проблемні питання: проведення капітальних, поточних ремонтів, реконструкцій  та  реставрацій  в культосвітніх установах,  поповнення бібліотечних фондів книжковою літературою та періодичними виданнями,  придбання музичних інструментів, озвучувальної апаратури,  оргтехніки,  пошиття сценічних костюмів для колективів художньої самодіяльності, придбання автотранспортного засобу для перевезення аматорських колективів.

Аналізуючи весь спектр розглянутих питань, слід зауважити, що районна державна адміністрація зосередила свою увагу на  найскладніших проблемах  сьогодення району.

І зараз, коли в країні триває неоголошена війна, районній державній адміністрації доводиться  докладати значних зусиль для вирішення проблем вимушених переселенців із зони проведення АТО, військовослужбовців та їх сімей.

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2015 року № 348 № Про затвердження порядку та умов надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво ( придбання) житла для сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та потребують поліпшення житлових умов та на виконання розпорядження голови Закарпатської обласної державної адміністрації від 24.07.2015 р. за № 237 було закуплено квартиру вдові загиблого  в зоні АТО Балог Інні та її сім’ї.

За ініціативи керівництва районної державної адміністрації забезпечено координацію роботи щодо збору гуманітарної допомоги для військовослужбовців, які проходять службу в зоні АТО , яка доставляється безпосередньо нашим землякам.

На завершення, хочу подякувати за підтримку усім, хто допомагав нам не лише практичними діями, а й розумінням та конструктивними порадами. Впевнений, що саме від наших спільних зусиль значною мірою залежить майбутнє нашого району та добробут наших жителів.

 

____________________________________________________________________________________________

Про районний бюджет  на 2016 рік.

        Загальний обсяг доходів районного бюджету на 2016 рік  затверджений в сумі  171 163,4  тис.грн., в тому числі за:

загальним фондом – 170 503,9 тис.грн.; спеціальним фондом – 659,5 тис. гривень.                

       До районного бюджету планується одержати податку на доходи фізичних осіб 17730,0 тис.грн., це 60 відс. від прогнозованих надходжень податку у 2016 році. На 2016 рік також заплановано надходжень від орендної плати за користування майном, що перебуває у комунальній власності в сумі 85,0 тис.грн., податку на прибуток підприємств районної комунальної власності та частини чистого прибутку комунальних унітарних підприємств, що вилучається до бюджету - 0,8 тис.грн., інших надходжень - 14,2 тис.грн.

         Обсяг базової дотації  для районного бюджету становить 7986,6 тис.грн., тобто більше від затвердженої на 2015 рік на 466,9 тис.грн, або на 6,2 %;

        освітня субвенція –  43155,0 тис.грн., більше на 7,3 %;

        медична субвенція – 18618,8 тис.грн., більше на 1,2 %;

        соціальні субвенції – 82913,5 тис.грн., що більше на 39,3 % до затверджених на 2015 рік,  в тому числі:

-       на виплату допомоги сім‘ям з дітьми, малозабезпеченим сім‘ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги на догляд за інвалідом 1 чи 11 групи внаслідок психічного розладу – 68 000,0 тис.грн.,  більше  на 25,7  %;

-       субвенція на надання пільг та житлових  субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартплати  - 12100,0 тис.грн., більше  у 4,6 рази;

-       субвенція на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива та скрапленого газу – 1900,0 тис.грн., більше  у 2,3 рази;

-       субвенція на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт… за принципом «гроші ходять за дитиною» - 913,5 тис.грн. більше  на 0,6  %.       

            До спеціального фонду районного бюджету планується одержати надходжень у сумі 659,5 тис грн., з яких:      

- до бюджету розвитку - 275,0 тис. грн., за рахунок надходжень від відчуження майна, що перебуває у комунальній власності; 

 - власних надходжень бюджетних установ, що утримуються з районного бюджету – 384,5 тис.грн.

Загальний обсяг видатків районного бюджету на 2016 рік передбачено у сумі 171163,4  тис.грн., з яких субвенції соціального характеру – 82913,5 тис.грн., медична субвенція – 18618,8 тис.грн., освітня субвенція – 43155,0 тис.грн. та 26476,1 тис.грн. – видатки на утримання установ та виконання програм районного значення. Обсяг субвенцій соціального характеру на 2016 рік передбачений на 23404,7 тис.грн. більше обсягу 2015 року (2015 рік - 59508,8 тис.грн.), медичної субвенції – на 220,2 тис.грн.(2015 рік – 18398,6 тис.грн.), освітньої субвенції – на 2954,3 тис.грн.(2015 рік – 40200,7 тис.грн.), видатки на утримання установ та виконання програм районного значення більші у порівнянні з 2015 роком на 6323,7 тис.грн.(2015 рік – 20152,4 тис.грн.).

Загальний обсяг видатків районного бюджету на 2016  рік на 23,8 відсотків, або на 32902,9 тис.грн. більше від показників, затверджених на 2015 рік ( 138260,5 тис.грн.), у тому числі по загальному фонду видатки плануються у сумі 170503,9 тис.грн., або на 32610,1 тис.грн. більше затверджених показників на 2015 рік ( 2015 рік – 137893,8 тис.грн.) та по спеціальному – 659,5 тис.грн., що на 292,8 тис.грн. більше від затверджених показників 2015 року ( 2015 рік – 366,7 тис.грн.).

На 2016 рік передбачено повернення кредитів до спеціального фонду районного бюджету у сумі 60 000 гривень та  надання кредитів із спеціального фонду  районного бюджету у сумі 60 000 гривень.

        За рахунок коштів від відчуження майна, що перебуває в комунальній власності заплановано видатки на проведення капітального ремонту 4-го поверху терапевтичного корпусу Перечинської центральної районної лікарні в сумі 275,0 тис.грн.

       У порівнянні з 2015 роком обсяг капітальних видатків більший на 235,0 тис.грн.

            Для забезпечення видатків на дошкільні заклади освіти та сільські будинки культури, клуби, які в 2016 році залишаються на фінансування в сільських та міському бюджетах з районного бюджету передбачена інша додаткова дотація в обсязі 12596,8 тис.грн., що на 4379,7 тис.грн. більше показника 2015 року (2015 рік – 8217,1 тис.грн.).

По загальному фонду створено резервний фонд в сумі 20,0 тис.грн.

В районному бюджеті передбачено видатки на фінансування програм на суму 521,3 тис.грн., а саме:

головний розпорядник – райдержадміністрація:

-          Районна Програма "Журналіст" на 2011-2016 роки -50,0 тис.грн.;

-          Районна цільова програма «Власний дім» на 2016-2020 роки – 60,0 тис.грн. (спеціальний фонд).

головний розпорядник – відділ освіти, молоді та спорту (245,3 тис.грн.):

- районна Програма “Обдарована дитина” на період 2016-2020 роки -  73,5 тис.грн.;

- Районна програма підтримки дітей учасників антитерористичної операції і дітей із сімей, переміщених з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції у начальних закладах Перечинського району на 2016 - 2018 роки – 26,4 тис.грн.;

- Районна програма соціальної підтримки дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в загальноосвітніх навчальних закладах Перечинського району на 2016-2018 роки – 26,4 тис.грн.;

- Районна Програма відпочинку і оздоровлення дітей на період до 2017 року – 99,0 тис.грн.;

-  “Програми розвитку фізичної культури і спорту на 2012-2016 роки”- 10,0 тис.грн.;

- Програма розвитку футболу в Перечинському районі на 2015-2020 роки – 10,0 тис.грн.

головний розпорядник – відділ охорони здоров”я (60,0 тис.грн.):

- Програма боротьби з онкологічними захворюваннями на період до 2016 року    - 20,0 тис.грн.;

- Програма безкоштовного забезпечення медичними препаратами хворих з хронічною ниркою недостатністю у Перечинському районі на 2014-2017 роки  - 20,0 тис.грн.;

- Програма забезпечення дітей інвалідів району життєво необхідними препаратами та виробами медичного призначення на 2013-2017 роки – 20,0 тис.грн.;

головний розпорядник – управління соціального захисту населення (86,0 тис.грн.):

- Програма посилення соціального захисту соціально-вразливих категорій населення та підтримки громадських ветеранських організацій району на 2015-2017 роки -  25,0 тис. грн., з яких:

1) Перечинська районна організація інвалідів війни та Збройних сил України – 3,5 тис.грн.;

2)  районна організація Української спілки ветеранів Афганістану – 3,5 тис.грн.;

3) районна організація Союз-Чорнобиль України” – 7,5 тис.грн.;

4) Перечинська района організація ветеранів України – 3,5 тис.грн.;

5) Перечинська района спілка ветеранів всіх війн – 3,5 тис.грн.;

6) Перечинська района організація всеукраїнської спілки учасників війни – 3,5 тис.грн.

-  Програма сприяння діяльності Перечинського районного товариства інвалідів на 2013-2017 роки –7,5,0 тис.грн.;

-  Програма соціальної підтримки Перечинської районної організації ветеранів та пенсіонерів Міністерства внутрішніх справ на 2015-2017 роки – 3,5 тис.грн;

- Програма Турбота щодо посилення соціального захисту громадян на 2016 рік – 50,0 тис.грн.

головний розпорядник – відділ культури (20,0 тис.грн.):

          - Програма розвитку культури і мистецтва в районі на 2016 рік- 20,0 тис.грн.

 

 

Начальник фінансового управління                                                                 Л.Керецман

_____________________________________________________________________________________________ 

Звіт

голови районної державної адміністрації про здійснення повноважень, делегованих  районною радою за 2014 рік

Реалізація повноважень, делегованих районною радою районній державній адміністрації передбачає всебічне забезпечення збалансованого економічного, соціального і культурного розвитку території району на основі раціонального та ефективного використання природних, трудових і фінансових ресурсів.

Відповідно до ст. 34 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та ст. 44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Перечинська  районна державна адміністрація спрямовує свою діяльність на реалізацію делегованих їй повноважень у тісній співпраці з місцевими радами, територіальними органами виконавчої влади, іншими суб’єктами господарювання району.

Зусилля райдержадміністрації зосереджені на виконання актів Президента України, Кабінету Міністрів України, рішень обласної та районної рад, розпоряджень голови обласної державної адміністрації та власних розпорядчих документів, направлених  на розвиток галузей економіки, забезпечення життєдіяльності соціальної сфери в населених пунктах  району.

Напрямки діяльності райдержадміністрації систематично розглядались на засіданнях колегій та нарадах із залученням керівників управлінь, відділів районної державної адміністрації, голів виконкомів місцевих рад, депутатів районної ради, представників підприємств та організацій, що діють на території району.

Створений механізм управління соціально-економічним розвитком в районі відзначився системністю та конструктивністю підходів, завдяки чому вдалося досягти певних позитивних зрушень у стабілізації виробничого сектора та вирішенні соціальних проблем. 

Управлінням економічного розвитку і торгівлі райдержадміністрації спільно з структурними підрозділами райдержадміністрації, виконкомами місцевих рад, керівниками відповідних підприємств, установ та організацій району розроблено Програму економічного і соціального розвитку району на 2014 рік та основні напрями розвитку на 2015-2016 роки, яка спрямована на зміцнення потенціалу міста та сіл району, створення умов для забезпечення сталого економічного зростання на основі ефективного функціонування реального сектору економіки, в тому числі із залучення інвестицій в усі галузі економіки, підтримки та розвитку пріоритетних сфер діяльності, малого підприємництва, розвиток транскордонного співробітництва та формування сучасної інфраструктури.

За  2014 рік вдалося забезпечити збільшення у порівнянні з 2013 роком:

- обсягів реалізованої промислової продукції – на 7,2 відс.;

- обсягів реалізованих послуг – на 56,2 відс., які склали 12515,7 тис. грн.;

- обсягів виробництва продукції тваринництва, зокрема: м’яса  - на 0,2 відс., молока – на 0,2 відс., яєць – на 0,8 відс.

- обсягів надходжень до бюджетів всіх рівнів – на 21,4 відс., які склали 43,3 млн. грн.;

            - доходів місцевих бюджетів  (за оперативними даними) - на 4,3 відс., що склало 25,8 млн. грн.;

            - розміру середньомісячної заробітної плати в цілому по району (за 9 місяців) – на 4,6 відс.  і її розмір  склав 2766 грн.;

            - обсягів  введення в експлуатацію житла (за 9 місяців) – на 4,0 відс.,  введено 2678 м. кв. житла.

            Створено 459 нове робоче місце, що складає 183,6 відс. річного завдання.

            Забезпечено прибутковий фінансовий результат в цілому по району за 9 місяців 2014 року у розмірі 40,4 млн. грн.

Райдержадміністрацією продовжує приділятись велика увага розвитку соціальної інфраструктури міста, сіл  району.  Зокрема, протягом  2014 року фінансувалось проведення робіт з:

- реконструкції дошкільного навчального закладу в с. Т.Поляна  на суму 206,5 тис. грн.;

- реконструкції дошкільного навчального закладу в с. Турички  на суму 32,0 тис. грн.;

- капітального ремонту даху Порошківської ЗОШ І-ІІІ ст. на суму 78,6 тис. грн.;

- реконструкції пологового відділення  на суму 451 тис. грн.;

У 2014 році вирішено питання фінансування:

- капітального ремонту покрівлі районного будинку культури на суму 500,0 тис.грн., в т.ч. 200,0 тис.грн. виділено з районного бюджету;

- реконструкції системи теплопостачання загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів шляхом встановлення резервної модульної котельні в с. Дубриничі на суму 889,9 тис.грн.;

- заміни вікон та дверей в Перечинській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів на суму 170,0 тис.грн.

 Значна увага райдержадміністрацією приділяється ефективному використанню природних рослинних ресурсів, що є резервом по створенню нових робочих місць та додаткових надходжень до бюджетів всіх рівнів.

             У районі, в 2014 році заготівлю природних рослинних ресурсів місцевого значення (чорницю, ожину) здійснювали 4 заготівельні  організації. Взято дозволів на спеціальне  використання  рослинних  ресурсів  місцевого  значення  на    заготівлю 59,3 тонн    чорниці, 15 тонн ожини та 2 тонни  брусниці  проти  48  тонн чорниці та 21,2 тонн ожини у 2013 р.

Сплачено до місцевого бюджету збір за спеціальне використання природних рослинних ресурсів місцевого значення на загальну суму – 41,8 тис. грн., а саме: чорниці на суму 36,6 тис. грн., ожини на суму 4,6 тис. грн., брусниці – 0,6 тис. грн.  У порівнянні з 2013 роком сплату збору за спеціальне використання природних рослинних ресурсів місцевого значення збільшено на 8,6 % або на 3,3 тис. грн.

             Питання залучення інвестицій в економіку району є одним із напрямів роботи райдержадміністрації. Приділяється значна увага питанням удосконалення та формування механізмів, які сприятимуть поліпшенню інвестиційного клімату в районі та регулюватимуть інвестиційну діяльність на основі балансу інтересів інвестора та району.

З цією метою, райдержадміністрацією здійснюється:

-           максимальне спрощення, в рамках діючого законодавства, дозвільних процедур для інвесторів (в райдержадміністрації створено та діє центр з надання адміністративних послуг);

     -  поновлення бази інвестиційних об’єктів (земельних ділянок, будівель, споруд тощо), умов щодо надання їх в оренду чи продаж потенційним інвесторам (розроблені спільно з виконкомами міської, сільських рад інвестиційні пропозиції вільних незадіяних об’єктів району та  перелік земельних ділянок  розміщено на веб-сторінці райдержадміністрації);

-           пошук потенційних інвесторів шляхом участі в різноманітних виставкових заходах, форумах, інвестиційних ярмарках і т.п. (до підприємств району доводиться інформація про можливість участі у різних заходах, що проводяться як в Україні, так і за її межами з метою залучення їх до участі у даних заходах та налагодження зв’язків суб’єктів господарювання району з міжнародними інвестиційними фінансовими структурами. У  поточному  році двома промисловими  підприємствами району прийнято участь у міжнародному економічному форумі «Експорт в ЄС»);

-           розповсюдження інформації про район та інвестиційні проекти через електронні засоби масової інформації (мережу Інтернет) і ін. (райдержадміністрацією постійно поновлюється власна веб-сторінка, яка містить загальну інформацію про район та  іншу інформацію, що могла б зацікавити потенційних інвесторів. Крім того, інвестиційні пропозиції району постійно надсилаються управлінню зовнішньоекономічних зв’язків, інвестицій та транскордонного співробітництва облдержадміністрації. Так, у поточному році  надсилались пропозиції щодо залучення інвестицій для налагодження виробництва у сфері легкої промисловості (пошиттю верхньої частини взуття);

-           запровадження конструктивної співпраці з інвесторами,  оперативне реагування на їх пропозиції та звернення про перешкоди в їх діяльності, тощо (організовувались зустрічі  з керівниками підприємств  району, які залучили інвестиції: ТДВ «Перечинський ЛХК», ТОВ «Самвер» ,ТОВ «Перечинський завод «Стеатит», ТОВ «Завод Стеатит»,  ТОВ «Перечинська швейна фабрика», ПП «Метаніка»).

Крім того, з метою сприяння інвестиційній діяльності управлінням економічного розвитку і торгівлі райдержадміністрації здійснюється відповідний аналіз обсягів залучених інвестицій в економіку району.  Як свідчать офіційні статистичні дані:

Станом на 01 жовтня 2014 року обсяг прямих іноземних інвестицій склав 3462,5 тис. дол. США.

У розрізі галузей економіки найбільша сума припадає на  промисловість – 98,2 %.

За країнами-інвесторами обсяг прямих іноземних інвестицій, в основному, становить:

- Чехія – 964,4 тис. дол. США або 27,9 %.

- Словаччина – 757,3 тис. дол. США або 21,9 % до загального обсягу вкладених іноземних інвестицій по району.

Станом на 01 жовня 2014 року  прямі іноземні інвестиції залучили 18 підприємств району. Крім прямих іноземних інвестицій підприємства залучають власні кошти (капітальні інвестиції) на зміцнення та покращення матеріально-технічної бази.

 У районі спільно з Проектом ЄС/ПРООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду – ІІ фаза” роботи по впровадженню 4-х мікропроектів повністю завершені. Зокрема, з:

реконструкції  даху  дошкільного  навчального  закладу  в с.  Сімер   на суму 164,3 тис. грн.;

реконструкції будівлі Вільшинківської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів із заміною вікон і дверей на суму 140,4 тис. грн.;

реконструкції будівлі Поляно-Гутянської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів із заміною вікон і дверей на суму 159,4 тис. грн.;

реконструкції даху дошкільного навчального закладу в с. Тур’я-Ремета на суму 268,4 тис. грн.

 

         За 2014 рік  в галузі бюджету та фінансів здійснено комплекс робіт по складанню та  виконанню районного бюджету.                   

         Зведений бюджет району за 2014 рік (загальний фонд) виконано на 105,4 %, при затвердженому плані доходів на звітний період 20276,4 тис.грн, фактично поступило 21377,0 тис.грн, сума перевиконання по району склала 1100,6 тис.грн. Порівняно з 2013 роком, за цей рік надійшло доходів до місцевого бюджету більше на 661,6 тис.грн., що становить 103,2 відсотка. З 13-ти видів доходів, які забезпечують наповнення дохідної частини місцевих бюджетів району,  виконано план по одинадцяти видах. 

         Виконання дохідної частини загального фонду місцевого бюджету на  81,1 відсотка залежить від надходжень податку на доходи фізичних осіб, а виконання районного бюджету на  99,2 відсотка. Тому найбільше уваги при виконанні доходів приділяється збільшенню надходжень до бюджету від податку на доходи фізичних осіб.

       Затверджена сума податку на доходи фізичних осіб з врахуванням змін по району на 2014 рік становить 16141,2 тис.грн., фактично надійшло до бюджету 16437,6 тис.грн., або 101,8 відсотка до річного плану.

          В розрізі бюджетів районного, міського та сільських бюджетів за 12 місяців 2014 року виконання доходів в частині податків та обов”язкових платежів забезпечено всіма бюджетами, за винятком двох: Сімерківського сільського бюджету з відсотком виконання 89,2 % та Перечинського міського бюджету з відсотком виконання  98,8 %.        

        Районний бюджет за 2014 рік  виконано на 102,5 %.

         До спеціального фонду бюджету району у 2014 році акумульовано надходжень (без трансфертів) в обсязі 4422,7 тис.грн., в тому числі до бюджету розвитку - 3187,0 тис.грн.; до місцевих дорожніх фондів – 33,9 тис.грн.; до місцевих фондів охорони навколишнього природнього середовища – 99,8 тис.грн.; від відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва - 9,8 тис.грн., до  цільового фонду міської ради – 30,0 тис.грн., та власних надходжень бюджетними установами зароблено 1062,2 тис.грн. З них за рахунок наданих платних послуг бюджетними установами районного бюджету та бюджетів органів місцевого самоврядування акумульовано за поточний рік 771,4 тис.грн., за рахунок інших джерел власних надходжень бюджетних установ  отримано 290,7 тис.грн. (оперативні дані).

        Дотації вирівнювання з державного бюджету за 2014 рік район одержав у сумі 59918,9 тис грн., що становить 100,0 відсотків.

        Одержано додаткову дотацію з державного бюджету на вирівнювання фінансової забезпеченості місцевих бюджетів в сумі 2573,5 тис.грн.                Субвенцій з державного бюджету до загального фонду місцевого бюджету на виплати пільг, субсидій та державних допомог малозабезпеченим сім”ям з дітьми, інших соціальних виплат окремим категоріям громадян, та інших субвенцій район отримав  на суму 57540,3 тис.грн, або 98,2 відсотка від обсягу субвенцій, затверджених на 2014 рік.

Видаткова частина зведеного бюджету району по загальному фонду за 2014 рік, враховуючи отримані кошти субвенцій з державного бюджету (допомога сім‘ям з дітьми, пільги та субсидії населенню, пільгове перевезення) та передачу коштів низовим бюджетам, при уточненому плані на звітний період 150891,4 тис. грн. виконана в сумі 147533,9 тис. грн., тобто виконання складає 97,8 відсотків.

За функціональною класифікацією видатків по загальному фонду на галузь освіта спрямовано 46318,2 тис. грн. На охорону здоров’я використано 19012,0 тис. грн., на культуру і мистецтво – 5563,6 тис. грн., на соціальний захист та соціальне забезпечення – 57949,9 тис. грн., на фізичну культуру і спорт – 601,5 тис. грн., на утримання органів державного управління –  6203,2 тис. грн., на інші галузі (ЖКГ, засоби масової інформації, сільське господарство, на видатки, не віднесені до основних груп) спрямовано 11885,5 тис.грн., в т.ч. 8096,5 тис.грн. дотація вирівнювання низовим бюджетам.

Протягом  2014 року з резервного фонду районного бюджету, який був затверджений в сумі 20,0 тис. грн. профінансовано кошти в сумі 19,9 тис. грн. По Порошківському сільському бюджету також планувався резервний фонд на суму 20,0 тис.грн., однак використання протягом 2014 року не було.

Стовідсотково профінансовано з районного бюджету кошти субвенції обласному бюджету на обслуговування осіб з обмеженими фізичними можливостями в центрах реабілітації інвалідів в сумі 83,2 тис. грн.

Стовідсотково передано сільським бюджетам кошти додаткової дотації на вирівнювання фінансової забезпеченості місцевих бюджетів в сумі 250,0 тис. грн. та іншої додаткової дотації в сумі 144,1 тис. грн.

          Протягом 2014 року  на оплату праці з нарахуваннями використано 66460,8 тис. грн., на медикаменти – 1440,2 тис. грн., на харчування –3771,2 тис. грн., на енергоносії – 3957,1 тис. грн., на інші виплати по захищених статтях – 57857,8 тис. грн.)

            З обласного бюджету районному бюджету виділено кошти іншої субвенції: по загальному фонду – 268,2 тис.грн., з яких використано 111,3 тис.грн., по спеціальному фонду виділено 1320,9 тис.грн., з яких використано – 734,4 тис.грн. В органах державної казначейської служби зареєстровані фінансові зобов‘язання за виконані роботи по об‘єктах ( за рахунок іншої субвенції з обласного бюджету) по загальному фонду на суму 59,4 тис.грн., по спеціальному фонду на суму 586,5 тис.грн.

           З районного бюджету низовим бюджетам виділено іншу субвенцію в сумі 182,0 тис.грн.:

- Туричківській сільській раді на погашення заборгованості по реконструкції ДНЗ в с.Турички в сумі 32,0 тис.грн.

- Сімерській сільській раді (додаткове встановлення електрокотлів та підключення їх до існуючої системи теплопостачання в Сімерському ДНЗ) в сумі 50,0 тис.грн.;

-  Сімерківській сільській раді (додаткове встановлення модульної котельні, що працює на деревині та підключення її до існуючої системи теплопостачання в Сімерківському ДНЗ) в сумі 100,0 тис.грн.

             Станом на 01.01.2015 року низовими бюджетами освоєно 32,0 тис.грн.(Туричківська сільська рада) та рахується кредиторська заборгованість по Сімерській сільській раді на суму 6,4 тис.грн

           Станом на 01.01.2015 року заборгованість по заробітній платі працівникам бюджетних установ та за оплату енергоносіїв відсутня.

У навчальних закладах  району створено відповідні умови для творчого, інтелектуального, духовного та фізичного розвитку дітей.

Успішно реалізовується у районі програма «Обдарована дитина» на 2011-2015 роки.

            Так, у порівнянні з попереднім навчальним роком збільшилась кількість призерів олімпіад обласного рівня із восьми до тринадцяти.

Результативною  була  участь  школярів  загальноосвітніх  шкіл  району  в  інших  конкурсах.

446  школярів із 17 загальноосвітніх  шкіл  долучилося  до  Всеукраїнської українознавчої гри «Соняшник-2014»  (у минулому році брали участь лише 42 учні із 2 шкіл). Із них стали переможцями всеукраїнського рівня – 17, нагороджені дипломами І ступеня – 3, ІІ ступеня – 11, ІІІ – 28. 

За підсумками обласного етапу Всеукраїнського фестивалю «В об’єктиві натураліста – 2014» (номінація «Кращий відеофільм») та Всеукраїнського конкурсу «Земля – наш спільний дім» гурток «Екологічне краєзнавство» та колектив «Доброта» загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів с.Тур’я Ремета       (учитель Данканич О.В.) вибороли ІІ місце та нагороджені грамотами.

На обласному рівні у   2014  році гуртківцями БДЮТ здобуто у     всеукраїнському  конкурсі  «Знай  і  люби  свій  край»  два  перші, одне друге  і  три  треті призові  місця. У обласному конкурсі «Ми таланти твої, Закарпаття» гуртківці БДЮТ зайняли одне перше та одне третє місця.  У виставці  „Наш пошук і творчість – тобі, Україно!” одне друге та одне третє місця, в обласному конкурсі з початкового технічного моделювання – одне друге та два треті місця.  На базі Перечинського будинку дитячої та юнацької творчості проведено майстер-класи з виготовлення писанок, геометричного моделювання, живопису, графіки, екопластики.

Хороші результати упродовж 2014 року показували  юні гандболісти Перечинської ДЮСШ, які здобули чотири І-х, два ІІ-х та одне ІІІ-тє місця у першості  області серед ДЮСШ у різних вікових категоріях.  Із настільного тенісу на першість області серед команд ДЮСШ здобуто: І-ше перше, ІІ-других і два ІІІ-іх місць.

Робота лікувально-профілактичних закладів району спрямована на покращення здоров’я громадян, удосконалення надання медичної допомоги населенню, покращення матеріально-технічної бази, раціональне використання фінансових ресурсів.

У районі значна увага приділяється реорганізації галузі охорони здоров’я. На сьогоднішній день охорона здоров’я району представлена двома закладами: Перечинською центральною районною лікарнею на 127 стаціонарних ліжок з поліклінікою на 240 відвідувань в зміну та комунальним закладом «Перечинський районний центр ПМСД» з потужністю 488 відвідувань в зміну та денним стаціонаром на 45 ліжок. Потужність амбулаторно-поліклінічних закладів району складає 728 відвідувань в зміну.

 Медична допомога населенню забезпечується на первинному та вторинному рівнях.  Все населення обслуговується сімейними лікарями. Навантаження на одного сімейного лікаря в середньому складає 1417 чоловік (22,5 посад сімейних лікарів). Навантаження на одного лікаря в сільській місцевості складає 1529 (18,0 посад); по місту – 1481 (4,5 посад). Відмічаються коливання навантаження на лікарів в сільській місцевості з 1052 у гірській місцевості до 1401 у низинних (в розрізі АЗПСМ найменше навантаження по АЗПСМ с.Туриця – 1092; найбільше – 1737 по АЗПСМ с.Т.Пасіка).

У лікувальних закладах району працює 78 лікарів ( в т.ч. основних – 74) та 169 осіб середнього медичного персоналу, що відповідно складає 24,5 та 53,0 на 10 тис. населення.  

Укомплектованість штатних посад сімейних лікарів (враховуючи сумісництво) складає 86,7% (зайнято 19,5 із 22,5 штатних посад). Вакансії відмічаються по Туричківській АЗПСМ – 0,5 ст., Т.Реметівській АЗПСМ – 0,75 ст., Т.Бистрянській АЗПСМ – 0,25 ст., відділення ЗПСМ м.Перечин – 0,5 ст., Т.Полянська АЗПСМ – 0,75 ст., Зарічівська АЗПСМ – 0,25 ст.

Укомплектованість штатних посад сімейних лікарів (без сумісництва) складає 75,6% (зайнято 17,0 із 22,5 штатних посад). Вакансії відмічаються по Туричківській АЗПСМ – 0,75 ст., Сімерська АЗПСМ – 1,0 ст., Т.Реметівській АЗПСМ – 1,0 ст., Т.Бистрянській АЗПСМ – 0,25 ст., відділення ЗПСМ м.Перечин – 1,0 ст., Т.Полянська АЗПСМ – 1,25 ст., Зарічівська АЗПСМ – 0,25 ст. Не зайнята лікарська посада основним працівником по АЗПСМ сс.. Сімер, Турички, Т.Поляна. Дане питання потребує діючого контролю з боку головного лікаря Центру ПМСД (на теперішній час проходять інтернатуру по ЗПСМ 3 лікарів).  

Укомплектованість штатних посад лікарів сільських лікарських амбулаторій складає 71,6% (зайнято 12,0 із 16,75 штатних посад) проти 82,19% за 2013 рік. Вакансії вказано вище.

Укомплектованість фізичними особами посад середніх медичних працівників фельдшерсько-акушерських пунктів становить 92,5% проти 99,2% за 2013 рік (10 фізичних осіб на 10,5 штатних посад) при обласному показнику – 98,15%. Відмічається вакансія по ФАП с.Липовець – 0,5 ст.

Питома вага нетелефонізованих ФАПів на сьогоднішній день становить 10% (1 із 10 – ФАП с.Липовець) при обласному показнику – 4,29%. Забезпеченість холодильниками закладів в сільській місцевості складає 100%.

Протягом 2014 року заклади охорони здоров’я району профінансовано на 19920,4 тис. грн. або 99,3% від річного плану проти 19303,4 тис. грн. (95,8%) за 2013 рік.

Витрати бюджетних коштів в розрахунку на 1-го жителя складають 624,3 грн. проти  601,72 грн. за 2013 рік і є вищими за обласний показник – 571,81 грн.

            По фонду заробітної плати з нарахуваннями профінансовані видатки склали 14988,7 тис. грн. проти 14525,8 тис. грн. в 2013 році або 100% від запланованих. В порівнянні з 2013 роком видатки на заробітну плату зросли на 462,9 тис. грн.

На медикаменти на 2014 року заплановано 1434,0 тис. гривень, що у структурі бюджету складає 7,1% і є на рівні 2013 року – 7,2%.

Протягом 2014 року видатки на медикаменти склали 1432,8 тис. грн. (або 99,9% від плану). Видатки на медикаменти на 1 ліжкодень збільшилися з 26,51 грн. в минулому році до 27,19 грн. в поточному році.

У структурі бюджету видатки на харчування склали 2,8%. На 2014 рік заплановано 564,4 тис. грн., профінансовано 100%. Видатки на харчування на 1 ліжкодень становлять 16,90 грн. і є на рівні минулого року; в т.ч. для інвалідів ВВВ – 30 грн., для дітей до 1-го року – 19 грн.

На енергоносії заплановано 1251,6 тис. грн., що в структурі бюджету складає 6,0% проти 6,6% за минулий рік. Використано 1217,0 тис. грн. або 97,2% від запланованих. На поточні ремонти і реконструкції кошти не передбачалися. На придбання обладнання кошти також не передбачалися.

На пільгове медикаментозне забезпечення та зубопротезування на 2014 рік передбачено 795,47 тис. грн. Протягом року використано 793,38 грн., що становить 9,7% проти 476,2 тис. грн. або 99,0% за 2013 рік. В т.ч.:

-          для онкологічних хворих заплановано 93,0 тис. грн., використано 92,6 тис. грн., що становить 99,6%;

-          для хворих на цукровий діабет заплановано 74,5 тис. грн., використано 74,5 тис. грн. або 100% від запланованих на рік;

-          для інвалідів війни заплановано 111700 грн., використано 100%;

-          для хворих на ниркову недостатність заплановано 118,8 тис. грн., використано 100%;

-          репродуктивне здоров’я нації – 8,1 тис. грн., використано 100%;

-          муковісцидоз – 101,6 тис. грн., використано 101,1 тис. грн. або 99,5%;

-          туберкульоз – 230,0 тис. грн., використано 100%;

-          інфекційні хвороби – 11,9 тис. грн., використано 100%;

-          гіпертонічна хвороба – 104,8 тис. грн., використано 104,7 тис. грн. або 99,9%;

-          інша пільгова категорія – 111,0 тис. грн., використано 109,9 тис. грн. або 99% від запланованих на рік;

-          пільгове зубопротезування – 27,7 тис. грн., використано 100% від запланованих.

У денних стаціонарах протягом 2014 року проліковано 1294 хворих проти 1419 в попередньому році, що становить 405,02 на 10 тис. населення проти 447,55 у 2013 році при обласному показнику – 536,40. Даний показник є одним із найнижчих в області. Суттєве збільшення кількості пролікованих хворих відмічається по Турицькій АЗПСМ з 31 до 61; Т.Полянській АЗПСМ – з 37 до 61. Значне зниження кількості пролікованих хворих відмічається по Перечинській ЦРЛ – з 668 до 490; Т.Реметівській АЗПСМ – з 202 до 154. Всього проведено хворими ліжкоднів в денних стаціонарах 11283 проти 13107 у минулому році. План виконання ліжкоднів у денному стаціонарі не виконано і становить 87,8% проти 98,1% у минулому році. По району відмічаються різкі коливання виконання плану ліжкоднів в розрізі лікарських дільниць з 192,4% по Зарічівській АЗПСМ, 122,4% по Порошківській АЗПСМ до 31,2% по Т.Бистрянській АЗПСМ. Не проліковано жодного хворого в денному стаціонарі Сімерської АЗПСМ. Середні строки лікування в денному стаціонарі в порівнянні з 2013 роком знизилися і складають 8,7 проти 9,2. Питання роботи денних стаціонарів і надалі потребує постійного контролю з боку заступника головного лікаря Центру ПМСД.

Кількість відвідувань (включаючи відвідування до стоматологів) протягом 2014 року дещо знизилася і складає 7,65 проти 8,07 на 1-го жителя (244398 відвідувань проти 276242). Питома вага відвідувань сільськими жителями складає 70,6% проти 71,8%. Відвідування до лікарів на амбулаторно-поліклінічному прийомі (включаючи відвідування до стоматологів) також дещо знизилися і складають 6,98 на 1-го жителя району проти 7,29. Відвідування до лікарів на амбулаторно-поліклінічному прийомі (без стоматологів) складають 6,16 проти 6,57 на 1-го жителя району; вдома – знизилися з 0,78 до 0,67 на 1-го жителя. Питома вага звернень з приводу захворювань (включаючи відвідування до стоматологів) майже на рівні минулого року і становить 51,94% проти 51,42%. Без врахування відвідувань до стоматологів, питома вага прийнятих хворих по району знизилася і складає 49,05% проти 50,35%. У т.ч. по ЦРЛ питома вага прийнятих хворих збільшилася і складає 51,2% проти 37,2% (в т. ч. до стоматологів зросла з 61,15% до 73,57%); по Центру ПМСД – на тому самому рівні – 53,5%.

Слід відмітити різкі рівні коливання питомої ваги хворих в розрізі лікарських дільниць з 37,22% по Сімерській АЗПСМ; 38,59% по Дубриницькій АЗПСМ  до 75,78% по Т.Полянській АЗПСМ.

Відвідування до вузьких спеціалістів протягом 2014 року майже на тому самому рівні і складають 3,54 проти 3,67 на 1-го жителя району. Збільшення кількості відвідувань на 1-го жителя відмічається до підліткового лікаря з 6,6 до 7,1; ендокринолога з 0,07 до 0,11; фізіотерапевта з 0,03 до 0,06; гастроентеролога з 0,03 до 0,05. Зменшення кількості відвідувань відмічається до хірурга з 0,4 до 0,3. До всіх інших районних спеціалістів відвідування на рівні минулого року. Питома вага звернень з приводу захворювань до вузьких спеціалістів знизилася і складає 41,0% проти 45,4%. Найнижчим даний показник є до підліткового лікаря – 4,6%; акушер-гінеколога – 11,2%; нарколога – 12%; дерматолога – 13%; психіатра – 18,5%.

          Демографічна ситуація в районі є більш-менш стабільною в порівнянні з попередніми роками. Рівень народжуваності на рівні 2013 року і складає 18,0 на 1000 населення проти 18,4 і залишається найвищим в області (обласний показник – 14,75). Найнижчий показник народжуваності відмічається по Туричківській АЗПСМ – 6,7; найвищий по Порошківській АЗПСМ – 32,3. Рівень народжуваності по місту – 17,9; по селу – 18,1 на 1000 населення.

Загальна смертність населення району також на рівні 2013 року і складає 13,6 на 1000 населення проти 13,5, однак є однією з найвищих в області (обласний показник – 11,26). Також відмічаються коливання рівня смертності в розрізі лікарських дільниць з 9,5по Туричківській АЗПСМ до 23,9 по Т.Реметівській АЗПСМ. По місту рівень смертності складає 11,1 на 1000 населення, по селу – 15,5.

Смертність дорослого населення протягом 2014 року складає 17,9 на 1000 населення проти 17,6 за 2013 рік, в т.ч. по місту – 14,0; по селу – 19,0. Найвищим даний показник є по Т.Реметівській АЗПСМ – 32,0; найнижчий по Туричківській АЗПСМ – 12,1. Питома вага померлих вдома становить 79,1% проти 77,5% в минулому році. Найвищим даний показник є по Т.Полянській АЗПСМ –  95,2% та Зарічівській АЗПСМ – 92,3%; найнижчим по Т.Реметівській АЗПСМ – 63,4%.

Рівень смертності населення працездатного віку складає 58,8 на 10000 населення проти 52,9 за 2013 рік. Питома вага померлих в працездатному віці є майже на рівні минулого року і складає 23,9% проти 22,0%. Найвищим даний показник є по Раківській АЗПСМ – 38,5%; найнижчим по Зарічівській АЗПСМ – 3,8%. Питома вага померлих в працездатному віці вдома дещо зросла і становить 52,0% проти 46,7% в 2013 році. Нема смертності в працездатному віці вдома на Т.Полянській та Туричківській ЛД. На Зарічівській та Турицькій ЛД даний показник становить 100%

Протягом 2014 року малюкова смертність зросла і складає 8,52‰ (померло 5 малюків) проти 6,53‰ (померло 4 малюків) в минулому році при обласному показнику – 8,88‰. По району значно знизився показник мертвонароджуваності і складає 5,17‰ (3 випадки) проти 18,52‰ (11 випадків) за 2013 рік при обласному показнику – 5,38‰. Слід відмітити, що в 2014 році у рейтингові показники по району включено лише кількість випадків мертвонароджених, зареєстрованих в пологовому відділенні Перечинської ЦРЛ; в 2013 році включено і кількість випадків мертвонароджуваності в УМПЦ: 1 випадок в ЦРЛ, 10 випадків – в УМПЦ.

Показник природного приросту є позитивним і складає 4,4 і є на рівні 2013 року – 4,9 (обласний показник – 3,49). Позитивним є показник природного приросту населення по 5-ти лікарських дільницях із 13, що становить 38,5%.  Найвищим даний показник є по Порошківській ЛД – 22,4; найнижчим (-7,7) по Т.Реметівській ЛД.

 

 У сфері регулювання земельних відносин підготовка питань про визнання у встановленому законом порядку території, вибір, вилучення (викуп) і надання землі для містобудівних потреб, визначених містобудівної документацією здійснюється відповідно до Земельного кодексу України та Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту розробляється з урахуванням положень плану зонування та/або детального плану території, відповідно до частини 1 ст. 24 «Особливості регулювання земельних відносин при здійсненні містобудівної діяльності»  Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки за межами населеного пункту розробляється на підставі детального плану території за межами населеного пункту, який розробляється відповідно до схеми планування території району, що передбачено ст. 19 «Детальний план території» зазначеного закону.

Координація в районі діяльності місцевих землевпорядних органів. На даний час на території району зареєстровані три землевпорядні організації, а саме:

- Приватне підприємство Закарпатський геодезично-кадастровий центр «Земля», яке свою діяльність проводить на підставі ліцензії на проведення робіт із землеустрою серія АД № 034045 від 12.04.2012 р. та кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника  Попович О.Є. від 18.01.2013 р. № 001431.

-  Приватне підприємство «Закарпатгеопроект» яке свою діяльність проводить на підставі ліцензії на проведення робіт із землеустрою серія АГ № 579014 від 08.09.2011 року та кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника  Герасимюк М.М. від 28.05.2013 р. № 003485.

- ДП «Центр Державного земельного кадастру» Закарпатська регіональна філія Перечинський міськрайонний виробничий відділ, який здійснює діяльність на підставі ліцензії на виконання землевпорядні та землеоціночні робіти серія АВ № 540236 від 18.06.2010 року та ліцензії на топографо-геодезичні та картографічні роботи серія АБ 521182 від 07.04.2010 року і кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника Скубенич В.І. від 16.05.2013 р. № 010093.

За 2014 рік сектором містобудування та архітектури видано п’ять містобудівних умов та обмежень для оформлення вихідних даних для проектування будівництва та реконструкції об’єктів, сорок чотири будівельні паспорти на які інспекцією держархбудконтролю в Закарпатській області відповідно надано повідомлення про початок будівельних робіт.

Крім того сектором видано двісті двадцять п’ять  висновків щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель, ведення особистого селянського господарства, та інших. На даний час відповідно до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” розроблені  Районна Програма виготовлення та коригування генеральних планів населених пунктів Перечинського району на 2013-2015 роки” на загальну суму 3082,5 тис.грн. та  “ Програма схеми  планування території Перечинського району на 2013 - 2015 роки” на суму 250 ,0 тис.грн. Кошти на реалізацію даних Програм не виділялись.

Міській та сільським радам, відповідно до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, рекомендовано передбачити в своїх бюд жетах на 2015 рік кошти для виготовлення або оновлення генеральних планів населених пунктів.

На виконання ст.30 закону України « Про місцеве самоврядування в Україні»  відділом інфраструктури, житлово-комунального-господарства та будівництва районної державної адміністрації на території  Перечинського району проводяться відповідні роботи по належному утриманню об’єктів житлово-комунального господарства та інфраструктури району.

       Підготовку житлово-комунальних об’єктів   в м. Перечин виконувало КП  “Комунальник”, на балансі якого знаходяться  дві водо - насосні станції, дві каналізаційно-насосні станції, шість свердловин, каналізаційно-очисна станція, три одиниці снігоочисної техніки та  житловий фонд міста складає  39 будинки загальною площею 26,3 тис. кв. м., із них 10 будинків, які мають 5 поверхів, з них:

        -    квартир всього -531од;

   у тому числі : комунальних  - 217 од;

                           приватизованих - 374 од.

Відомчий житловий  фонд :

             Кількість житлових будинків    - 3 од.

             кількість квартир                       - 68 од.

             загальна площа                         - 3868 кв.м.

     Два обєднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ),  які  також обслуговують житлові будинки, двоповерховий 4-х квартирний будинок та 5-ти поверховий 24 квартирний будинок. По житловому фонду підготовлено до зими всі 39 будинків комунальної власності. Всі будинки комунального фонду забезпечуються теплопостачанням автономно та індивідуально. Одержано паспорти  та виготовлено акти на початок опалювального сезону.

         Проведено профілактичні ремонтні роботи  водопровідного господарства міста в яке  входять: 1 водозабір, 2 водо-насосні станції, шість артезіанських свердловин, 9,0 км водопровідних мереж, з них в аварійному стані - 5,5 км, загальна потужність становить 2,1 тис. куб. м. води на добу.

 Також проведено відповідні профілактичні роботи каналізаційного господарства в яке водять: 1 каналізаційно-очисної споруди із загальною пропускною спроможністю 4,0 тис. куб. м. стоків на добу, 2 каналізаційно-насосні станції та 6,9 км каналізаційних мереж,  з них- 2,0 км аварійні.

 Всі три одиниці снігоочисної техніки  готові до роботи в сінньо - зимовий період 2014-2015 років.

 Установами та організаціями бюджетної сфери  пророблена відповідна робота по підготовці до роботи в осінньо-зимовий період

В комплексі робіт по підготовці житлово-комунального господарства, бюджетних установ та організацій було проведено також роботи по підготовці державних і комунальних доріг до роботи в осінньо-зимового періоду 2014-2015років.

            Виконкомами місцевих рад проводились роботи з будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у 2013 році та залишків 2012 року . Станом на сьогоднішню дату виконано роботи :

          Вільшинки (поточний ремонт) -8380 грн;

          Зарічово ( всього) -30086 грн;

          поточний ремонт -3043 грн;

          капітальний ремонт - 27043 грн;

          Поршково ( капітальний ремонт) - 32885 грн;

          Сімер ( капітальний ремонт) -31590 грн;

          Т.Бистра(поточний ремонт) - 7746 грн;

          Т. Пасіка( всього) – 18479 грн;

          поточний ремонт -3509 грн;

          капітальний ремонт- 14970 грн;

          Т. Поляна (поточний ремонт) - 2127 грн;

          Т.Ремета( всього) – 23300 грн;

           поточний ремонт -5500 грн;

           капітальний ремонт – 17800 грн;

           Туриця (поточний ремонт)  - 3500 грн;

           Туриця (поточний ремонт)  - 9115 грн.

            Всього -167208 грн;

            поточний ремонт  - 42920 грн;

            капітальний ремонт – 124288 грн.

На виконання делегованих повноважень райдержадміністрацію  протягом 2014 року проведено ряд заходів направлених на недопущення та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на території району.

            Головою райдержадміністрації протягом року схвалено 11 розпоряджень з питань захисту населення від наслідків надзвичайних ситуацій.

            В 2014 році підготовлено та проведено 14  засідань комісії з питань ТЕБ та НС райдержадміністрації, розглянуто 52 питання, прийнято відповідні рішення. На засіданнях комісії з питань ТЕБ та НС були затверджені комплексні плани заходів направлених попередження надзвичайних ситуації та ліквідації їх наслідків.

Відповідно до Закону України «Про культуру» відділом культури, установами культури району докладаються зусилля для реалізації державної політики в галузі культури, створення умов для організації культурного, інформаційно-освітнього обслуговування населення.

          Для  повноцінного  функціонування  культосвітніх  установ  і  покращення  їх  матеріально – технічної  бази  відділом  культури  розроблено і затверджено рішеннями районної ради наступні  програми:

-  «Програма  розвитку  культури  і  мистецтва  в  районі  на  2014  рік»;  - «Програма  «Розвиток  бібліотек  як  інформаційних  і  культурних  центрів»  Перечинського  району  на  2014  рік»;

- «Програма  підтримки  розвитку  Перечинської  дитячої  музичної  школи  на  2014 рік»;

- «Програма  підтримки  розвитку  Тур’я – Реметівської   дитячої  музичної  школи  на  2014 рік».

         Подано  пропозиції  до  Програми  економічного  і  соціального  розвитку  Перечинського  району  на  2014  рік,  а  також  перелік  об’єктів галузі культури, що потребують  першочергових та другочергових капітальних ремонтів,  реставрацій.

       У  звітному  році  було  виділено  і  освоєно  300,0 тис. грн.. із  обласного  бюджету  і  200,0 тис. грн.  із  районного  бюджету  на  капітальний  ремонт  фальш - даху   районного  будинку  культури.  Роботи  по  проведенню  капітального  ремонту  м’якої   покрівлі  даху  плануємо  продовжити  у  2015  році.

На сьогоднішній день в районі   збережено  мережу  культосвітніх установ:

21 клубні установи; 

21 бібліотечні установи; 

2 дитячі музичні школи; 

1 народний етнографічний музей «Лемківська садиба» в с. Зарічево.

     Ці заклади сприяють розвитку культури і мистецтва в районі, збереженню і примноженню духовної спадщини народних традицій, звичаїв та обрядів, самодіяльної художньої творчості.

    У  2014 році   діяльність   клубних  установ  району була  спрямована  на  покращення   роботи  галузі щодо якості  підготовки  і  проведення  культурно-мистецьких  заходів,  з  метою  забезпечення  духовного розвитку і  змістовного  дозвілля  краян,  естетичного виховання молоді, охорони і  збереження  культурної  спадщини, кадрового  забезпечення  культосвітніх установ, підвищення  рівня  освіти  і  культури  населення  району.

            В районі діють 5 колективів, яким присвоєно звання «народний» і один «зразковий»:

-          народний самодіяльний вокальний ансамбль «Вербиченька» будинку  культури  с. Зарічово (кер. Марія Магада);

-          народний самодіяльний фольклорно-етнографічний ансамбль «Лемківчанка» будинку  культури  с. Зарічово (кер.Марія  Низовець);

-          народний самодіяльний вокальний квартет «Мелодія» Тур’я – Реметівської  дитячої  музичної  школи (кер. Надія Сигидін);

-          народний   самодіяльний  оркестр  народних інструментів  районного  будинку  культури (кер. Олена Короленко);

-          дитячий зразковий ансамбль танцю «Турянська долина» районного будинку культури, який базується  в  с. Тур’я  Ремета (кер. заслужений  працівник  культури  України  Іван Пастеляк);

-          народний самодіяльний  ансамбль пісні  і  танцю  «Зорянка»  районного  будинку  культури, який  базується  в  с. Зарічево (керівник Вадим Бабінець).

     Протягом 2014 року   творчими  працівниками  районного  будинку культури були  підготовлені  і  проведені масові заходи:

02.01.2014 -  Новорічна казка для дітей «Марійка і ведмедик»;

12.01.2014 - Участь у  ІV обласному фестивалі колядницьких колективів «Коляди в Старому селі»;

19.01.2014 – Районне театралізоване свято  вертепів та колядницьких груп  «Коляди на Водохреща» с. Лумшори;

22.01.2014 – участь  у  підготовці  і  відзначенні  Дня Соборності України;

13.02. 2014 - проведення урочистих заходів з нагоди вручення багатодітним матерям району почесного звання України «Мати-героїня» (концертна програма);

14.02.2014 -  урочистості та святковий концерт, присвячені  Дню вшанування учасників дій на території інших держав і річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістану;

11.03.2014 - святкове відзначення ювілеїв Великого Кобзаря з нагоди 200 - річчя від дня народження та 75 - річчя проголошення Карпатської України;

15.03.2014 – участь у V  відкритому фестивалі – конкурсі стрілецької пісні «Красне поле»;

24.04.2014 - Проведення урочистого вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з нагоди 28-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС

27.04.2014 –Полонинський ведмідь-2014 «Веселуха в оба вуха»;

25.04.2014 – І - сольний концерт оркестру народних інструментів Перечинської ДМШ присвячений  200-річчю від дня народження Т.Г.Шевченка;

08.05.2014 – проведення  мітингу – реквієму  до Дня Перемоги;

22.05.2014-  проведення  круглого столу   до  Дня  пам’яті жертв політичних репресій;

28.05.2014- участь у ХІІ обласному конкурсі Українського художнього слова ім. І.Ірлявського «Моя весна»;

01.06.2014 – дитяча розважальна програма до Дня захисту дітей «Ми – маленькі патріоти»;

12.06.2014 – урочистості до Дня медичного працівника;

23.08.2014 – урочистості з нагоди відзначення в районі 23 – ї річниці Незалежності Ураїни та Дня Державного Прапора України;

14.09.2014 – участь дитячого зразкового  ансамблю танцю  «Турянська долина» в обласному фестивалі «Словенська веселіца»;

26.09.2014 – урочисті збори та концертна программа, присвячені 25 – й річниці створення громадсько – політичної організації «Народний рух України  за перебудову»;

30.09.2014 - концертна програма, присвячена Всеукраїнському Дню бібліотек, привітання працівників бібліотечної галузі;

21.10.2014- підведення підсумків чемпіонату району з футболу та нагородження переможців ( концертна програма);

27.12.2014 - мітинг – реквієм присвячений визволенню Закарпаття від німецько – фашистських загарбників;

13.11.2014 - лялькова вистава (м.Ужгород);

16.11.2014 -   конкурс духовної пісні « Божий дар»;

23.11.2014 -   міні-міс красунечка Перечина «Я частинка всесвіту»;

22.11.2014 -   мітинг-реквієм до річниці голодомору в Україні 1932-1933р.;

06.12.2014 -  благодійна акція, концертна програма «Подаруй тепло солдату»;

21.11.2014 -  бесіда за круглим столом «День гідності та свободи»;

17.12.2014 -  дитячий ранок  до  дня  Святого  Миколая «Пригоди у країні казок»;

28.12.2014 -  мюзикл «За двома зайцями»;

30.12.2014 -  новорічні щедрування.

   З метою розвитку народної творчості в закладах культури району  впродовж  2014  року  діяли- 112 клубних формуваннь,  з  них 46-  дитячих, у яких брали  участь—1148 учасників, з  них- 527 дітей.  В  картотеці  районного  будинку  культури  налічується  - 92 народних  умільців.  Було  проведено - 578  культурно – масових  заходів, з  них  для  дітей   - 189 . Протягом  року  відвідали  заходи  52582 чол., з  них -14562 дітей. 

           Згідно річних планів роботи клубних закладів проводились  заходи до  відзначення  державних  свят,  знаменних  та  пам’ятних  дат: Конституції  України, Незалежності  України, до Дня Соборності України, до  Дня  Державного  Прапора  України, Міжнародного жіночого дня, захисника Вітчизни, Міжнародного Дня сімї,  Міжнародного Дня  Матері, Дня людей  похилого  віку; звичаєво -  обрядових  свят:  новорічно – різдвяні заходи,  Великодні  та  молодіжно – розважальні  програми. 

     Організація дозвілля дітей та молоді є одним з основних напрямків роботи закладів культури  - центрів  дозвілля і естетичного виховання, де діти та молодь мають можливість розвивати і  реалізувати свої творчі здібності.  Молодь  бере  активну  участь  в  культурно – мистецьких заходах,  що  проводяться  в  селах,  районі, області  та  за  її  межами.   

            Аналізуючи роботу клубних установ слід відмітити, що у більшості закладів культури району заплановані заходи проводяться і носять різноманітний характер. Колективи художньої самодіяльності постійно беруть участь у фестивалях, оглядах, обласних заходах.